Kuchnia otwarta na pokój dzienny - meble kuchenne i sprzęt...

0
Kuchnia otwarta na pokój dzienny - meble kuchenne i sprzęt...

Trzeba przyznać, że kuchnie awansowały. Stało się to na przestrzeni kilku ostatnich lat, kiedy zaczęły wychodzić z zamkniętych pomieszczeń - gdzie dotychczas odbywały się wszystkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków - na salony.

Kolekcja mebli Sara marki KAM Coraz częściej to właśnie meble kuchenne nadają ton przestrzeni, w której rodzina spędza najwięcej czasu, i w której przyjmowani są goście.

Być może otwarcie kuchni na pokój dzienny czy też jej przeniesienie do tej przestrzeni odbyłoby się już wiele lat temu, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala w czasie przygotowywania posiłków na zachowanie kontaktu z rodziną i gośćmi przebywającymi w części salonowej. Zaletą takiego rozwiązania jest też lepsze doświetlenie przestrzeni dziennej czy poprzez stworzenie aneksu kuchennego, zyskanie dodatkowego pomieszczenia w mieszkaniu. Dlaczego zatem dopiero od kilku lat obserwujemy modę na otwarte kuchnie?

Czytaj także: Rewolucja na froncie - jak wybrać front meblowy, by szybko i efektownie odświeżyć kuchnię?

- Bo ich świetny design, o który za czasów naszych babć nikt się nie martwił, sprawia, że nie musimy już ich ukrywać za szczelnymi drzwiami kuchennymi - podpowiada Alicja Gajewska ze spółki meblowej KAM.

Ale jest też drugi powód. Urządzenia kuchenne, takie jak płyta grzewcza, piekarnik, zmywarka czy okap, stały się nie tylko ładne, ale także znacznie podwyższyły nasz komfort życia. Weźmy za przykład okap. Przez długi czas uznawane za zbędne - dziś współczesne okapy są nieodłącznym elementem projektowanych mebli kuchennych. Potrafią szybko wymienić powietrze w pomieszczeniu podczas gotowania, dzięki czemu zapachy nie rozchodzą się po całym mieszkaniu.

Płyty do gotowania są łatwe do utrzymania w czystości. Piekarnik czy kuchenka mikrofalowa pięknie komponują się z zabudową, a o istnieniu zmywarki trudno domyślić się, gdy chowa się za frontem szafki pilnie strzegąc tajemnicy o tym, że na uruchomienie zmywania czeka cała plejada kubków i talerzy. Kiedyś wypełniłyby one cały zlewozmywak wywołując zakłopotanie pani domu, która ze wstydem zamykała przed gośćmi nieuprzątniętą kuchnię. Obecnie dzięki nowym technologiom i nowoczesnemu wzornictwu przemysłowemu okazało się, że urządzenia AGD nie tylko ułatwiają użytkownikom pracę, ale także świetnie wpasowują się w przestrzeń salonów.

Czytaj także: Przemyślany wybór dla ludzi aktywnych. Nowy Singiel Plus w kolekcji mebli KAM

To samo można powiedzieć o współczesnych meblach kuchennych. Aby kuchenny kopciuszek mógł jednak wyjść na salony musiał najpierw przyodziać odpowiednią suknię. Meblami kuchennymi zajęli się więc projektanci wnętrz i najlepsi designerzy. Meble kuchenne musiały estetycznie dorównać sprzętom, które dotychczas kojarzyły się z salonem. W sukurs tym potrzebom przyszli producenci frontów czy blatów meblowych a nawet uchwytów.

- Dziś mamy do dyspozycji te same dekory frontów kuchennych i blatów, z których producenci mebli salonowych robią komody czy szafki RTV - mówi Andrzej Wołosz ze Spółki Meblowej KAM. - Dzięki temu możemy wyposażyć otwarte przestrzenie w meble o podobnym stylu.

- W naszej ofercie znajdzie coś dla siebie zarówno osoba ceniąca we wnętrzu nowoczesny minimalizm czy wręcz ultranowoczesność, jak i entuzjaści stylu rustykalnego - dodaje Alicja Gajewska, spec. ds. sprzedaży i marketingu spółki meblowej KAM. - Meble kuchenne bez problemu można dopasować do całej otwartej przestrzeni. Czytaj także: Kuchnia otwarta czy zamknięta? [GALERIA]

Przyglądając się bliżej ofercie producenta mebli kuchennych z Milejewa, zobaczymy fronty meblowe imitujące różne gatunki drewna w najróżniejszych odcieniach beżu, brązu, kremu, ze wzorem ułożonym pionowo bądź poziomo. Są także błyszczące kolorowe fronty z płyty MDF akrylowanej w kolorach od bieli do czerni poprzez kilka odważnych, soczystych barw. To zupełnie inne meble niż te, które pamiętamy sprzed kilkunastu lat, chowające się za szczelnymi drzwiami kuchennymi. Dziś ich design, kolorystyka i jakość wykonania są iście salonowe. Takie meble chce się pokazywać. Na takie chce się patrzeć z perspektywy wygodnej salonowej kanapy.

- Decydując się na wybór z bogatej kolorystyki frontów kuchennych warto pomyśleć o kolorach, które chcielibyśmy znaleźć także w pokoju dziennym - radzi Alicja Gajewska. - Modne soczyste akcenty mogę powtarzać się na wybranych frontach szafek oraz na dodatkach we wnętrzu, takich jak naczynia, poduszki, zasłony, dywany.

Jeśli w mieszkaniu kuchnia ma być otwarta na salon warto także dopasować odpowiednio uchwyty meblowe. Te same gałki czy relingi można dziś stosować zarówno do frontów szafek kuchennych jak i salonowych komód. Ale można też zauważyć, że to kuchnia zaczyna nadawać ton rozwiązaniom salonowym. Przykładem jest przechodzący z branży kuchennej do produkcji mebli pokojowych trend produkcji frontów bezuchwytowych, otwieranych przez dotyk. Czytaj także: Kuchni już się nie chowa, wręcz otwiera się je na salony

Znakiem naszych czasów jest przenikanie się różnych dziedzin życia, mieszanie kultur i zwyczajów. Ale nawet w takich dziedzinach jak meble kuchenne wciąż możemy czuć się zaskakiwani przez producentów, którzy będąc otwarci na nowatorskie rozwiązania i potrzeby nowej generacji, są w stanie kreować pozytywne zmiany w naszym otoczeniu.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także