Kuchnia - serce mieszkania. Rozkład kuchni zależy od...

Kuchnia - serce mieszkania. Rozkład kuchni zależy od...

W dobrze zaprojektowanej kuchni nie tylko przyjemniej się przebywa i gotuje, ale też wszystko odbywa się szybciej i sprawniej. Z reguły jest ona sercem domu, miejscem, gdzie toczą się wieczorne rozmowy i je się wspólny niedzielny obiad.

Biało-czerwone wyposażenie kuchniJak wynika z badań przeprowadzonych przez jednego z producentów sprzętu AGD, w kuchni spędzamy średnio prawie 3 dni tygodniowo. Dlatego tak istotne jest, by była ona funkcjonalnie urządzona. Przede wszystkim musimy określić, czy nasza kuchnia będzie znajdować się w domku jednorodzinnym czy w bloku. W przypadku tego drugiego typu budownictwa musimy planować rozkład pomieszczenia z większą starannością, gdyż z reguły kuchnia tu jest mniejsza niż w domku, a czasem może też być tylko aneksem kuchennym obok pokoju dziennego.

- W każdym budowanym przez nas mieszkaniu kuchnie są jasne - mówi Andrzej Kryske, architekt projektujący dla firmy Ataner. - Duże okna, a w przypadku większych mieszkań, także balkony, sprawiają, że przez cały dzień do kuchni dociera naturalne światło słoneczne.

Czytaj także: Harmonię w kuchni zapewni aranżacja zgodna z zasadami Feng Shui

Warto zadać sobie pytanie, co będziemy robić w kuchni. Inaczej będzie wyglądać ona w mieszkaniu singla, który większość posiłków jada poza domem, a inaczej w gniazdku rodziny z dziećmi, w której trzeba ugotować obiad dla całej rodziny, zrobić deser, nakarmić dzieci itp.

Zanim zaczniemy kompletować kuchenne sprzęty, należy zrobić ich listę - swego rodzaju inwentaryzację. Wyposażenie kuchni powinno być bowiem dostosowane do liczby oraz wielkości szafek.

Na przykład, jeśli mamy dużo garnków i patelni, to lepiej je trzymać w szufladach pod blatem, szuflady ułatwiają dostęp do każdego garnka. Liczba osób, dla których gotujemy, również determinuje ilość szafek, które będą nam potrzebne na garnki, talerze oraz kubki. Wpływa ona też na wielkość lodówki - duża rodzina będzie potrzebować większej.

Czytaj także: Kuchnia to prawdziwe serce każdego domu. Zadbaj o nią, by była elegancka i funkcjonalna

Kuchenne sprzęty powinny być oddzielone blatami roboczymi. Ponadto, zwykle ustawione są w kolejności: lodówka, zlew, kuchenka, ponieważ najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy je, a potem zaczynamy gotować lub smażyć.

Po drodze konieczna jest obróbka, stąd obecność blatów, które sprawią, że gotowanie będzie wygodniejsze. Można na nich ustawić także np. mikrofalówkę, blender czy inne potrzebne nam urządzenia.

- Osoby, które wprowadzają się do nowego mieszkania nie zastanawiają się nad wieloma niuansami, takimi jak na przykład, czy są prawo czy leworęczni - mówi Andrzej Kryske z Atanera. - Tymczasem to pozwala nam łatwiej określić rozmieszczenie sprzętów przy blacie kuchennym. Przykładowo zmywarka z ergonomicznego punktu widzenia dla praworęcznej osoby powinna być po prawej stronie zlewu. Łatwiej wtedy opłukać naczynia i włożyć do zmywarki.

Czytaj także: Zamiast urlopu na plaży - wymarzona kuchnia, czyli jak zaplanować wakacyjny remont

Architekci projektujący mieszkania dla firm deweloperskich starają się, by kuchnie były jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców - jasne i przestronne, a także funkcjonalne. Dobrze zaprojektowane będą służyć nam przez lata.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Andrzej Janas (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także