Kuchnia w stylu country

0
Kuchnia w stylu country

Jeśli marzysz o dużej kuchni w stylu country, ale mieszkasz w małym mieszkaniu w mieście, wcale nie musisz rezygnować ze swoich marzeń; wystarczy, że trochę je zmniejszysz.

kuchnia w stylu countryStwórz wielkie gotowanie w małej kuchni

Dobra gospodyni nawet w małej kuchni potrafi wyczyniać wielkie cuda - pod warunkiem, że ją wcześniej dobrze sobie urządzi. Co jej będzie niezbędne? Po pierwsze blat roboczy, po drugie płyta grzewcza i zlew, po trzecie - szafki, półki i relingi, które są w stanie pomieścić wszystkie potrzebne w kuchni akcesoria do gotowania, o produktach spożywczych nie wspominając.

Aby układ mebli i sprzętów rozsądnie rozplanować na kilku albo kilkunastu metrach kwadratowych, trzeba się dobrze nagimnastykować, ale rzecz jest do zrobienia. Trzeba tylko kilka razy przemyśleć każdy szczegół, bo paradoksalnie im pomieszczenie mniejsze, tym więcej czasu musimy poświęcić na jego rozsądne umeblowanie, w przeciwnym wypadku - bardzo łatwo go zagracić. Po pierwsze, dobrze wymierz, jaką powierzchnię masz do zagospodarowania. Po drugie z ołówkiem w ręku nakreśl plan, gdzie co ma stać albo wisieć, tak żebyś gotując miała wszystko pod ręką i nie musiała bez przerwy chodzić z jednego końca blatu na drugi, schylać się po coś albo obracać. Mała kuchnia ma być zorganizowana w każdym najdrobniejszym szczególe.

Chodzi o to, żeby nie zmarnował się ani jeden centymetr

Jest powód, dla którego budynki w wielkich miastach pną się w górę - chodzi o maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Analogicznie dzieje się z małymi kuchniami. Jeśli zaplanujesz szafki od podłogi aż po sufit, zmieści się w nich znacznie więcej niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Tym więcej - im bardziej przemyślisz liczbę i wysokość półek w każdej jednej szafce, a także wielkość i liczbę przegródek w każdej szufladzie.

wyspa kuchennaPlanując szafki pod zabudowę, można wykorzystać całą wysokość wnętrza, ale niekoniecznie! Nieco pustej przestrzeni na ścianie też się przydaje, na przykład do przechowywania dużych naczyń czy garnków, które nie mieszczą się w szafkach za zamkniętymi drzwiczkami. Urządzając małą kuchnię, nie zapominajmy także o wielkiej użyteczności podręcznych, samoprzyczepnych pojemników, mieszczących najpotrzebniejsze rzeczy. Mogą to być np. magnetyczne uchwyty do zawieszania noży albo puszki mocowane za pomocą przyssawek lub magnesów, które można zawiesić na lodówce lub innej płaskiej powierzchni.

Jeśli cenimy sobie wysokie walory estetyczne, połączone z niezwykłą funkcjonalnością, powinniśmy też pomyśleć o relingach. W małej kuchni dzięki ich obecności można bardzo łatwo powiększyć ilość miejsca i... udekorować ściany. Podwieszone między górnymi szafkami a blatem, doskonale wypełnią pustą przestrzeń, utrzymując w zasięgu ręki najpotrzebniejsze akcesoria do gotowania.

aranżacja kuchniJedna lampa w centralnym miejscu kuchni to za mało

Niebagatelne znaczenie dla powiększenia małej kuchni ma kolor - dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kolorystykę mebli i ścian w tym pomieszczeniu, jak również jego odpowiednie oświetlenie. Generalnie - im jaśniej, tym przestronniej - co nie znaczy wcale, że całe pomieszczenie ma tonąć w bieli. Jasne tony (ecru, sól i pieprz, biel) bardzo dobrze jest przełamać, np. intensywnym pomarańczem, czerwienią czy brązem. Zazwyczaj w kuchni wieszamy lampę w centralnym punkcie na suficie. To błąd! Przy takiej aranżacji, stojąc przy blacie roboczym, obracamy się tyłem do światła. Dodatkowo "kradną" go nam meble wiszące na ścianach.

Takie rozwiązanie kładzie również mocny cień na naszym portfelu. Bo oświetlenie całego pomieszczenia wymaga dosyć sporego ładunku mocy - 100, 150 czy 200 watów w ciągu godziny to dużo, biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny za energię elektryczną, a także fakt, iż w kuchni przebywamy w ciągu dnia średnio po kilka godzin. Z tych dwóch powodów, aranżując kuchnię, zawczasu pomyślmy o tym, aby znalazły się w niej dodatkowe źródła światła. Oprawy oświetleniowe mogą być albo zainstalowane niezależnie (na ścianie, zwisając z sufitu czy na stojaku) albo wmontowane bezpośrednio w meble kuchenne. Producenci mebli kuchennych oferują coraz więcej bardzo nowoczesnych zestawów wyposażonych oryginalnie w oświetlenie.

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Markowicz (Dziennik Zachodni. Modna Wnętrza)

Zdjęcia: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także