Kuchnia zamknięta czy otwarta – plusy i minusy zastosowań

Kuchnia zamknięta czy otwarta – plusy i minusy zastosowań

Z jednej strony wzorowy porządek i ład, otwarta przestrzeń, z drugiej dyskrecja i wygoda codziennej eksploatacji. Oba rozwiązania są funkcjonale, ale uzależnione od naszych codziennych przyzwyczajeń, zachowań i możliwości przestrzennych. Jakie rozwiązanie lepiej wybrać – kuchnie otwartą, czy zamkniętą?  

Trend na kuchnie otwarte trwa w najlepsze. Ta, na stałe niemal zagościła w nowym budownictwie. Jednak w decyzji o rodzaju i charakterze kuchni nie warto kierować się panującą modą. Jeśli mamy taką możliwość pod uwagę warto wziąć różne rozwiązania, gdyż zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta, mają swoje zalety.
Kuchnie otwarte najlepiej prezentują się w małych mieszkaniach typu kawalerka. W mieszkaniach o średniej powierzchni natomiast lepiej sprawdzi się kuchnia zamknięta, aczkolwiek wiele zależy od charakterów właścicieli i stylu życia jaki prowadzą. Podobnie będzie w mieszkaniu o dużej powierzeni i samodzielnych domach – informuje Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

aranżacja kuchni

Otwórz się na innych

Kuchnia otwarta najczęściej połączona z salonem, posiada  grono swoich zwolenników i całą masę oponentów. To rozwiązanie dla osób lubiących porządek i przestrzeń. Ludzi towarzyskich, dla których kuchnia to nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale przed wszystkim miejsce „domowej integracji”, zarówno rodzinnej, jak i towarzyskiej. To miejsce wspólnego spędzania czasu, kiedy się gotuje, rozmawia, bywa, ale również pracuje i odpoczywa. Wynika to z faktu wielozadaniowości i elastyczność łączonej przestrzeni, która jednocześnie jest kuchnią, jadalnią, ale również salonem. Jednak to, co z jednej strony stanowi zaletę, z drugiej może określać jej wadę.
Otwarte wnętrza kuchni muszą mieć charakter bardzo ergonomiczny i przemyślany. Ze względu na fakt płynnego przejścia jednej przestrzeni w drugą styl wzajemnie przenikających się pomieszczeń musi być spójny, dlatego w wielu przypadkach rozplanowania i aranżacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty informuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor.

Projektując kuchnię otwartą w większości przypadków pomieszczenie wyposaża się w urządzenia pod zabudowę, a te zwykle jest droższe niż sprzęty wolnostojące. Prawda jest jednak taka, że tylko przy niektórych aranżacjach sprawdzi się wolnostojąca, ale designerska lodówka.
Z drugiej strony otwarty układ kuchni daje dobre warunki do zabudowy z zastosowaniem wyspy, a to daje kolejne możliwości funkcjonalnej aranżacji – dodaje projektantka z firmy Komandor. Przestrzenie kuchenne wychodzące na salony muszą być bardzo dobrze wentylowane, tak aby zapachy wychodzące z kuchni nie uprzykrzały życia domownikom. W pokonaniu tego problemu przydatny będzie dobry okap kuchenny z porządnym silnikiem i o dużej mocy filtracji. Mimo wszystko trzeba jednak liczyć się z tym, że wszystkich zapachów pochodzących z gotowania nie da się w pełni zneutralizować. Jest to również zmartwienie właścicieli kuchni zamkniętych. Po prostu trudno utrzymać zapachy gotowania w jednym pomieszczeniu.

pomysł na kuchnię

Chwile intymności i spokoju

Indywidualna i niepołączona z salonem kuchnia to przestań zdecydowanie dużo bardziej intymna i kameralna. Takie rozwiązanie na pewno sprawdzi się w domach o charakterze tradycyjnym. Tego rodzaju przestrzeń zapewni izolacje od kuchennych zapachów i odgłosów. Co ważne, zamknięta kuchnia, w niektórych przypadkach pozwoli  na lepsze rozmieszczenie mebli, gdyż do dyspozycji mamy więcej ścian, na których można zaplanować rozstawienie urządzeń i poszczególnych sprzętów. Ponadto, inaczej niż w przypadku kuchni otwartej styl i wystój mogą być zupełnie autonomiczne od estetyki innych części mieszkania. Użytkownik nie musi w zabudowie ukrywać wszystkich sprzętów, maskować mniejszych urządzeń AGD, które są w ciągłym użytku.
– Przy aranżacji kuchni zamkniętej potrzebna jest dużo większa powierzchnia, niż w przypadku kuchni otwartej – komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Z drugiej strony, dzięki dodatkowej ścianie, której brakuje nam przy aranżacji kuchni otwartej mamy możliwość wstawienia większej ilości mebli, wydłużenia blatów i bezproblemowego dostosowania się do zasad ergonomii panujących w kuchni.
Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku takiego rozwiązania powierzchnia powinna wynieść min 8 m², a w celu uniknięcia uczucia klaustrofobii powierzchnia okna stanowić powinna co najmniej 1/8 powierzchni kuchni – dodaje Katarzyna Drabik.

Alternatywa dla niezdecydowanych

Rozwiązaniem, które może okazać się skuteczne dla osób, które nie są zdecydowane może stanowić kuchnia półotwarta. W niektórych przypadkach warto wziąć pod uwagę wykorzystanie funkcjonalnego podziału przestrzeni mieszkania za pomocą dodatkowych elementów. Dobre rozwiązanie stanowi podział przestrzeni na przykład za pomocą transparentnych lub półtransparentnych drzwi działowych. Rozwiązaniem mogą być przeszklone drzwi, wykorzystujące systemy drzwi przesuwnych lub podwieszanych. Drzwi bez problemu można zamknąć jeżeli chcemy odizolować przestrzeń kuchenną od salonowej lub rozsunąć jeśli nadarzy się ku temu dobra okazja. 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także