Kupujemy przeszklone drzwi - czym się kierować przy zakupie?

0
Kupujemy przeszklone drzwi - czym się kierować przy zakupie?

Szkło jako element dzielący przestrzeń sprawdza się w naszych domach od lat. Stosowane na ogół w drzwiach, bezpośrednio wpływa na estetykę i funkcjonalność wnętrz. Czym się kierować, gdy brak pewności, w jakich pomieszczeniach warto stosować ten materiał?

Remix - drzwi sosnowe Luna pokojowe zastosowane w kuchni

Szkło ma wiele twarzy

Meble, dekoracje, ściany, drzwi, a nawet podłogi. Urządzając mieszkanie, można dziś z dużą swobodą wprowadzać do niego akcenty lub całe aranżacje właśnie ze szkła. Nieograniczone możliwości formowania i zdobienia go pozwalają tworzyć również bardzo abstrakcyjne, indywidualne motywy na praktycznie każdej domowej powierzchni.

Nie trzeba wcale skomplikowanych i kosztownych zabiegów dekoratorskich, wchodzących często w sferę konstrukcji budynku, by wykorzystać estetyczne i praktyczne walory przeszkleń. Pierwszy krok stanowi bowiem gra światła uzyskana dzięki oknom i drzwiom wewnętrznym. Należy jednak w przemyślany sposób dobierać ilość, rozmiary, kolorystykę czy stopień przepuszczalności montowanych tafli, by pasowały do wystroju i przeznaczenia pomieszczenia.

Praktycznie

Jak wynika z badań Home Broker nad preferencjami osób kupujących mieszkania, statystycznego nabywcę interesują dziś powierzchnie w granicach ok. 50 m kw. W ostatnich latach zmniejszyły się więc lokale oferowane przez deweloperów. Nowe czy stare, gdy przestrzeń wewnątrz jest niewielka, wymagają odpowiednich działań aranżacyjnych. Istotną ich częścią jest wybór rodzaju drzwi.

Czytaj także: Drzwi wejściowe - zapamiętaj, zanim kupisz, czyli kilka ważnych porad

- Dzięki odpowiedniemu przeszkleniu wejścia do pomieszczenia, uzyskujemy w nim pożądany efekt przestronności - wskazuje Agata Kozyr z firmy Remix, producenta skrzydeł drzwiowych z drewna sosnowego - Pokoje gościnne stają się optycznie większe, ciemne kuchnie zyskują dodatkowe źródło światła, podobnie jak przedpokoje i korytarze. Nie powinna przy tym zniechęcać perspektywa przeszklonych drzwi łazienkowych, gdyż stosowane w tym przypadku szyby są tak barwione, by zapewniać użytkownikom niezbędną intymność. Całe mieszkanie uzyskuje natomiast w ten sposób wizualną spójność, w której modele skrzydeł są odpowiednio dopasowane do reszty wystroju.

Remix - przeszklone drzwi sosnowe Vera bielone

Efektownie

Decydując się na przeszklenie, można bowiem wybierać różnorodne formy i wzory, składające się na konkretne serie produktów. W pierwszej kolejności określamy na ogół, jaką powierzchnię drzwi powinna zajmować szyba w danym miejscu.

- W pokojach dziennych i kuchniach sporą popularnością cieszą się skrzydła, w których tafle szkła wypełniają kilka płycin rozłożonych na całej ich powierzchni. Natomiast w łazienkach czy sypialniach sprawdzają się rozwiązania, gdzie więcej miejsca zajmuje wypełnienie drewniane - dodaje Agata Kozyr z Remix.

Czytaj także: Drzwi do dobrej decyzji. Jak szukać idealnych drzwi do domu?

Na ostateczny wygląd skrzydła wpływ ma też całe jego wzornictwo. Różnorodne modele posiadają więc rozmaicie rozplanowane elementy dekoracyjne. Popularnością cieszą się też drzwi oferowane w stanie surowym z możliwością samodzielnego wykończenia. W przypadku drzwi drewnianych można także wybrać między strukturą z widocznymi sękami lub bez, a także widocznym usłojeniem.

Pamiętajmy też, że nawet najmniejsze fragmenty muszą być trwałe i solidnie zamontowane. Dlatego powszechnie stosuje się bezpieczne szkło hartowane. Decyzja o montażu szyby jest więc dziś przede wszystkim efektem połączenia estetycznej wizji wystroju z walorami praktycznymi materiału. Zmieniają się style dekoratorskie, moda, technologia produkcji, jednak szkło w dalszym ciągu jest istotnym elementem aranżacji wnętrz i raczej takim pozostanie na bardzo długo.

Oceń artykuł
3,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także