Kwietnik na balkon

Balkon i taras to często miejsce spotkań z najbliższymi. Można je gustownie urządzić, a niewątpliwą ozdobą są różnorodne rośliny. Ten mały ogród tworzy dobry mikroklimat i sprzyja relaksowi.

W szkółkach i specjalistycznych sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo różnych kwiatów jedno- i wielosezonowych, bylin, krzewów czy także niewielkich drzew dobrych do uprawy w skrzyniach i donicach. Niektóre wymagają oczywiście szczególnej pielęgnacji, inne są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i ewentualny brak nadmiernej troski ze strony gospodarzy, wszystkie jednak odwdzięczają się nam bogatym kwieciem, soczystą zielenią nawet przez cały rok.

Nie każdy posiada dom na wsi czy działkę rekreacyjną za miastem, gdzie zakłada ogród, oporządza kwiatowe rabaty, sadzi warzywa i owoce. Jeśli więc mamy do dyspozycji tylko zaokienny parapet, nieduży balkon czy większą loggię, to tym bardziej wykorzystujemy te miejsca do obsadzenia roślinnością, która cieszy oko, ochroni przed kurzem, hałasem, wścibskim sąsiadem. Większe pole do popisu mają ci, którzy mieszkają na najwyższym piętrze budynku i na dachu mogą urządzić prawdziwy ogród. Rośliny na balkonie tworzą swoistą oazę ciszy. Ozdobą tej oazy będzie też markiza, żaluzje lub roleta. Wybierając je, trzeba pamiętać o funkcjonalności. Jeśli markiza lub roleta mają osłaniać przed słońcem, ale nie zaciemniać pokoju - lepsza będzie jasna tkanina. Optymalną szerokość i głębokość markizy dostosowujemy do stopnia nasłonecznienia balkonu. Znaczenie ma także wysokość montażu, gdyż od tego zależy kąt nachylenia zadaszenia. Przy wyborze osłony balkonu zwróćmy też uwagę na możliwości techniczne zapewniające wygodę użytkowania. Markizę możemy zautomatyzować i w każdej chwili rozwinąć lub zwinąć. Odpowiednio dobrany napęd pozwoli wygodnie i szybko ustawić ten nietypowy daszek w odpowiedniej pozycji.

Zafundujmy domowi wiosenne ożywienie, a sobie odrobinę luksusu i wygodę, którą na pewno docenimy w słoneczny dzień.

Oceń artykuł
3,09 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: ece (Gazeta Krakowska)

Zdjęcia: blogs.liverpoolecho.co.uk, anhandchris.com, slingar.deviantart.com

Polecamy Ci również

Zobacz także