Lakierowanie podłogi parkietowej

Lakierowanie podłogi parkietowej

Szeroka dostępność różnego rodzaju drewna, zarówno gatunków krajowych jak i egzotycznych, pozwala na bardzo ciekawe i oryginalne rozwiązania aranżacyjne podłóg.

Różne kolory drewna tworzą na podłodze ciekawe aranżacjeW celu podkreślenia ich wyglądu i właściwej ochrony poszczególnych typów wykorzystanego surowca, należy użyć odpowiednich środków, które zapewnią równomierne zabezpieczenie i krycie całej powierzchni.

Drewno oprócz uniwersalnych właściwości, które gwarantują niepowtarzalny charakter wykańczanych nim wnętrz, posiada jednak odmienne cechy stanowiące o jego twardości oraz skłonności do wypaczania się. Drewniane podłogi parkietowe wykonane przez zdolnego parkieciarza są z pewnością unikalną ozdobą powierzchni i pomieszczeń, ale należy pamiętać, że skomplikowane rozwiązania kolorystyczne przygotowywane są przy użyciu różnego rodzaju surowca. Drewniane posadzki taflowe bądź zwykłe posadzki parkietowe zawierające wstawki w postaci ozdobnych rozet, medalionów czy bordiur gwarantują niepowtarzalne efekty wizualne, wynikające z zastosowania różnych gatunków naturalnego materiału charakteryzującego się odmienną barwą, usłojeniem oraz strukturą. Aby pogodzić poszczególne elementy i tym samym nadać odpowiednią trwałość całej powierzchni, koniecznie należy dobrać lakier, który można stosować do gatunków krajowych oraz egzotycznych, a co za tym idzie także twardszych czy bardziej miękkich.

Ozdobne wstawki mogą stanowić tylko fragment podłogi lub być układane na całych powierzchniach. Pojedyncze akcenty w postaci kształtów geometrycznych, gwiazd czy fantazyjnych wzorów są efektywnym dodatkiem skupiającym uwagę. Ułożone w całym pomieszczeniu tworzą ciekawe i charakterystyczne aranżacje, tym odważniejsze im większy jest kontrast między dobranymi do jej wykonania rodzajami drewna.

Ujednolicenie powierzchni

Po zamontowaniu wybranych wzorów na całej podłodze, bądź tylko jej fragmentach, należy tak przygotować powierzchnię do lakierowania, aby poszczególne części nie odznaczały się różną chłonnością preparatu, a co za tym idzie, późniejszą wytrzymałością podczas eksploatacji. W tym celu konieczne jest użycie podkładu. Kwestią zasadnicza to oczywiście także dokładne wyrównanie powierzchni za pomocą cykliniarki. W jej trakcie należy używać właściwie dobranej ziarnistości materiałów ściernych, aby nie uszkodzić bardziej miękkich części. Przed rozpoczęciem prac lakierniczych podłoga musi być bardzo dokładnie wyczyszczona i odpylona. Pozostałości po różnych kolorach drewna mogą nie tylko zaszkodzić samej powłoce, ale po jej całkowitym wyschnięciu będą kontrastowały z podłożem.

Na tak przygotowaną mozaikę parkietową złożoną z różnych gatunków surowca nakładamy podkład, który zminimalizuje wypłukiwanie olejków i garbników z drewna i ustabilizuje jego luźne cząsteczki (np. Podkład Odcinający AL. marki Domalux Professional). Dzięki swoim właściwościom odcinającym środek zamyka pory drewna, przez co z powodzeniem można go stosować także do egzotycznych gatunków posiadających większe ilości naturalnych związków ochronnych. Nałożenie odcinającej warstwy podkładowej nie tylko ujednolici powierzchnię, ale jednocześnie zwiększy przyczepność i wydajność lakieru powierzchniowego.

Podkreślenie wyglądu i trwała ochrona

W zależności od gamy kolorystycznej zamontowanej mozaiki parkietowej oraz zaplanowanego wystroju wnętrza, można użyć lakieru w wersji połysk lub półmat. Stopień połysku jest indywidualnym wyborem i warto ustalić go na etapie przygotowywania całej aranżacji. Ważną cechą dotyczącą zastosowanego produktu jest jego skład. Można wybrać tradycyjny lakier na bazie rozpuszczalników (np. Domalux Classic Silver) lub wodorozcieńczalny (np. Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S). Produkty te posiadają takie same właściwości ochronne i mogą być stosowane do różnych gatunków drewna. Tworzą elastyczną i wytrzymałą warstwę i zapewniają elegancki efekt dekoracyjny. Są wysoce odporne na ścieranie i zarysowania. Posiadają także właściwości antypoślizgowe - lakier rozpuszczalnikowy tylko w wersji połysk, a lakier wodny w obu wariantach.

Aplikacja wybranego zgodnie z założeniami estetycznymi lakieru musi odbywać się na dokładnie oczyszczonej powierzchni. Zastosowany wcześniej podkład odcinający zagwarantuje łatwe rozprowadzanie środka, a w połączeniu z wysokojakościowymi produktami lakierniczymi da zadowalający wynik w postaci gładkiej powłoki. Tak przygotowana warstwa pozwoli na długotrwałe korzystanie z precyzyjnie wykonanej wielokolorowej podłogi.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także