Lampa w kuchni

Lampa w kuchni

Zaczyna się okres przygotowań przedświątecznych, warto pomyśleć o dobrym oświetleniu miejsca pracy.

Oświetlenie nowoczesnej kuchniWydawać by się mogło, że oświetlenie służy jedynie do rozpraszania ciemności. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że pełni także inne, równie istotne funkcje. Światło w naszym mieszkaniu powinno dostosować się do każdej domowej czynności. Innego światła potrzebujemy bowiem do pracy, innego w trakcie odpoczynku, kolacji czy spotkania towarzyskiego. Jasne światło prowokuje do działania i sprzyja pracy, ciepłe relaksuje i ułatwia wypoczynek. Oprócz oświetlenia ogólnego zastosujmy również oświetlenie miejscowe.

Oświetlenie stanowi dopełnienie wnętrza, harmonizuje z wystrojem i podkreśla jego indywidualny charakter. Zbyt ciemne - utrudnia pracę, zbyt jasne zaś przeszkadza w odpoczynku. Odpowiednie światło musi współgrać z rytmem i trybem naszego dnia oraz określonych zadań. Minęły czasy, kiedy górna lampa zawieszona na środku sufitu stanowiła jedyne źródło światła. Dziś, kiedy mamy do wyboru tak szeroką gamę produktów, możemy zaprojektować idealne oświetlenie, odpowiadające naszym potrzebom. Jak wybrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń? Wystarczy znać kilka zasad, które ułatwią nam zaplanowanie punktów świetlnych. Odpowiednie oświetlenie jest nieodzownym elementem kuchni. Musi być przede wszystkim funkcjonalne, a to oznacza, że będziemy potrzebować kilku rodzajów lamp.

Jako główne źródło światła, możemy zastosować lampę centralną, a w przypadku, gdy kuchnia (jak to często bywa w blokach z wielkiej płyty) jest kiszkowatym, wąskim i długim pomieszczeniem - nawet kilku lamp, umieszczonych szeregowo. Umieszczonych, ale nie połączonych! Dlaczego? Bo - jeżeli będziemy chcieli dostosować swoje postępowanie do nakazów ekologii i zastosować żarówki energooszczędne - połączone szeregowo będą się częściej psuły. Poza tym warto, również ze względu na oszczędność, mieć możliwość zapalania tylko jednej lampy.

W miejscach, w których najczęściej wykonujemy jakieś czynności, znalazło się jasne oświetlenie punktowe, np. pod szafkami kuchennymi. Niezwykle istotne jest dobre oświetlenie zlewozmywaka, o czym się często zapomina, gdy planujemy jego usytuowanie pod oknem (modne!).

Co będzie jednak po zmroku?

W aneksie jadalnym punkt świetlny musi znajdować się nisko nad stołem. Najbardziej funkcjonalne są w tym przypadku lampy wiszące, równomiernie emitujące światło na płaszczyźnie stołu. Klosz powinien być zawieszony nie za wysoko (aby światło nie raziło siedzących) i nie za nisko, by lampa nie przesłaniała im widoku na współbiesiadników i nie przeszkadzała. Optymalna wysokość to 60 cm nad blatem.

Duże pomieszczenie wymaga kilku rodzajów oświetlenia, dostosowanego do czynności, które będą wykonywane

Rynkowa oferta

Halogenowe lampki nie są zarezerwowane wyłącznie dla minimalistycznych trendów. Ciepła tonacja nowych opraw, z mosiądzu, pozwala na ich idealne wkomponowanie nawet w rustykalne aranżacje. Natomiast zróżnicowane kształty obudów sprawiają, że do każdej aranżacji wnętrza z powodzeniem dopasujemy odpowiedni wzór lampy. Do dyspozycji mamy oprawy trójkątne, prostokątne, kwadratowe, a także popularne "oczka" i lampy wysięgnikowe w kilku wzorach.

Oceń artykuł
3,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także