Lato - czas remontów. Wymieniamy armaturę kuchenną i łazienkową

0
Lato - czas remontów. Wymieniamy armaturę kuchenną i łazienkową

Wakacyjny czas kojarzy się głównie z urlopem i odpoczynkiem na gorących plażach. Jednak dla wielu to chwile intensywnych prac remontowych.

Letni remont - Wy też go planujecie?Mamy wówczas więcej czasu na dopilnowanie wszystkiego. Letnie remonty stały się już w Polsce tradycją. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wymianie kranów.

W najbliższym czasie, aż 41% Polaków planuje przeprowadzenie w swoich domach i mieszkaniach remontu*. Ogromna większość z nich podejmie się tego zadania w lecie. Potwierdzają to także dane zgromadzone przez banki, według których 40% osób decydujących się na zaciągnięcie kredytu w lecie to osoby, które planują remont**.

Letnie miesiące to doskonały czas na planowanie remontu i spełnienie zimowych marzeń o odświeżonym, pięknym mieszkaniu lub domu. W tym czasie dzieci wyjeżdżają na kolonie, obozy lub jadą w odwiedziny do dziadków. Mamy więc dużo wolnego czasu na dokładne zaplanowanie i przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu. Lato to także dłuższe dni, a co za tym idzie wydłuża się czas, w którym można wykonywać prace wymagające światła dziennego. Jest to bardzo korzystny moment także dla tych, którzy zdecydowali się na położenie gładzi, tynków lub odmalowanie mieszkania. Dzięki ciepłej słonecznej pogodzie i możliwości pozostawienia otwartych okien przez całą dobę materiały wysychają dużo szybciej - znaczenie skracając czas remontu.

Czytaj także: Przemaluj ściany na dobre. Malowanie krok po kroku

Zaplanuj to z głową

Jak wynika z badań ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w ciągu najbliższych lat Polacy najchętniej wyremontowaliby salon. Zaraz na drugim miejscu jest łazienka - aż 46,2% osób planuje jej remont. Zanim przystąpimy do działania powinniśmy dokładnie zaplanować prace, a także podjąć decyzje o wyborze glazury, terakoty oraz ceramiki łazienkowej. W ferworze planowania nie powinniśmy także zapomnieć o elemencie niezbędnym do wykończenia łazienki - armaturze. Warto już na tym wstępnym etapie zastanowić się jaka bateria będzie najbardziej użyteczna, trwała i jednocześnie będzie pasowała do całego wystroju. Nie podejmujmy tej decyzji na koniec remontu, w pośpiechu.

Ile kosztować nas będzie wymiana całej armatury w mieszkaniu? Przy założeniu, że do wymiany mamy 2 baterie umywalkowe: w łazience i toalecie, baterię wannowo-natryskową i baterię kuchenna rozpiętość może być spora, w zależności od tego na jakiej jakości baterie postawimy. Jeśli zdecydujemy się na najtańsze baterie nieznanych marek produkowane z niskiej jakości materiałów całość wymiany będzie nas kosztować ok. 900 zł. Komplet armatury wysokiej jakości, ze średniej półki cenowej kosztować będzie ok. 3.500 zł. "Różnica wynika z jakości. Wiele osób kieruje się jedynie ceną i wyglądem, a warto pamiętać, że najtańsza armatura posłuży nam rok, dwa lata. W tym czasie często też musimy wzywać hydraulika, bo kran jest nieszczelny czy zacina się. Baterie znanych, cenionych producentów gwarantują sprawne używanie przez długie lata, są wykonane z materiałów najwyższej jakości i mają nowoczesne rozwiązania, które oszczędzają wodę" - wyjaśnia Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. Podkreśla też, że najlepszą rekomendacją jakości Oras jest ocena klientów. - Większość osób, które zamontowały sobie w domu jeden nasz kran, przy wymianie kolejnych baterii sięga wyłącznie po naszą armaturę - dodaje.

Czytaj także: Remontuj z... wiedzą i najnowszymi technologiami

Ekologia przy okazji

Letni remont - Wy też go planujecie?Wymieniając krany warto poszukać takich, które pozwolą obniżyć rachunki za wodę. Firma Oras posiada szeroką gamę funkcjonalnej armatury o różnych kształtach i cechach charakterystycznych. Jednak tym, co charakteryzuje wszystkie modele oferowane przez firmę jest ich ekologiczność. Decydując się na baterie Oras, bezdotykowe, lub ze specjalnym eko-przyciskiem, uzyskujemy gwarancje obniżenia zużycia wody, a także energii niezbędnej do jej ogrzania. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 litrów na minutę, czyli o 50% mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten dochodzi do 12 l/min. Z kolei Oras Vienda - bezdotykowa bateria wykonana z materiału kompozytowego stosowanego m.in. przez NASA, charakteryzuje się przepływem wody na poziomie zaledwie 5 l/min.

Osoby, które wciąż przywiązane są do bardziej tradycyjnych baterii jednouchwytowych mogą zdecydować się na baterię Oras Vega wyposażoną w eco-przycisk. Umożliwia on ograniczenie strumienia wody od razu w momencie uruchomienia kranu do 75-90%.

Czytaj także: Wiosną i latem naprawiaj z fantazją! Radzimy, jak sprawnie wykonać remont!

Fani najnowszych trendów i unikatowych urządzeń również znajdą coś dla siebie. Bateria Oras Eterna funkcjonuje jak inteligentne, elektroniczne urządzenie. Komunikuje ile powinien trwać szybki, ekologiczny prysznic. Wszystko za pomocą kolorowych, mrugających świateł. Mechanizm EcoLed, zielonym światłem pokazuje, że prysznic jest eko, czerwona lampka to sygnał, że czas kończyć kąpiel, bo zużyto za dużo wody. Mechanizm EcoLed to wygodne rozwiązanie umożliwiające łatwe kontrolowanie czasu codziennych pryszniców. Dodatkowo mechanizm ten umożliwia automatyczne napełnianie wanny, bez ryzyka przelania się wody.

Design i higiena w jednym

Wybierając baterie do łazienki czy kuchni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kształt armatury. Jednak nie pod kątem miłego dla oka designu, lecz komfortu użytkowania. Lepiej poszukać baterii o opływowych, łagodnych kształtach, która zapewni bezproblemowe utrzymanie armatury. Obłe kształty sprawiają, że w czasie użytkowania krople wody łagodnie spływają, nie zostawiając śladów na kranie. Armatura może być jednocześnie funkcjonalna i higieniczna oraz mieć ciekawy design. W liniach Oras Electra, Vega czy Vienda wyraźnie widać skandynawskie zamiłowanie do prostoty i funkcjonalności. Z kolei baterie bezdotykowe sterowane fotokomórką, nie mają uchwytów, dlatego łatwo je utrzymać w czystości i są bardziej higieniczne - by uruchomić kran nie musimy dotykać ich dłońmi, wystarczy jedynie przysunąć ręce do kranu. Czytaj także: Remont domu - zadbaj o jakość na każdym etapie i ciesz się rezultatami przez długie lata

Na co zwrócić uwagę wybierając armaturę? - radzi Mariusz Szychowski, osoba odpowiedzialna za serwis w firmie Oras.

Sprawdźmy: * Czy jest ekologiczna i pomoże nam oszczędzać wodę? * Czy jest łatwa do utrzymania w czystości? * Czy pochodzi od renomowanego producenta, stawiającego na jakość materiałów i wykonania? * Czy dziurki w rączce prysznica, z których wypływa woda wykonane są z elastycznego materiału, co daje to gwarancję, że kamień nie będzie się osadzał? * Czy długość wylewki kranu jest dopasowana do umywalki, zbyt wylewka sprawi, że trudno nam będzie swobodnie korzystać z baterii?

* Dane ASM Centrum Badań i Analiz Rynku ** Dane mBank

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także