Łazienka - chińska czy europejska?

Łazienka - chińska czy europejska?

Sprzedawcy elementów wyposażenia łazienek często spotykają się z pytaniami o jakość produktów chińskich. Czy są one znaczne gorsze w stosunku do produktów markowych, czy szybciej się psują, czy posiadają gwarancję? O różnice zapytaliśmy Pana Lecha Pietruszczaka z firmy Giant Studio.

Łazienka spełniająca wymogi stylu chińskiego i zen

Na pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec jakieś mankamenty. Wizualnie są bardzo podobne i nawet posiadają niezbędne certyfikaty dopuszczające do obrotu na trenie Unii Europejskiej. Niestety, wiele firm w Chinach deklaruje, że posiada certyfikaty, a dopiero po zamówieniu towaru, okazuje się, że firma nie posiada wymaganych dokumentów, bądź zostały one sfabrykowane. Dlatego też każdy pośrednik ściągający produkty z Chin musi dokonać wszystkich badań, by móc sprzedawać chińskie towary indywidualnym konsumentom.

Kusząca jest cena, która niekiedy stanowi połowę wartości produktów europejskich i rzeczywiście może być "dobrym kąskiem" dla ceniących ciekawe wzornictwo w dobrej cenie. Kryje się pod tym wiele czynników obniżających koszty, chociażby jakość użytych materiałów, która dopiero po jakimś czasie użytkowania może nam uprzykrzyć życie. Częsty brak zaplecza serwisowego oraz stałych punktów dystrybucji komplikują możliwość naprawy lub wymiany zużytych części. Pozorna oszczędność może, lecz nie musi, okazać się kosztowna.

Nowoczesna łazienka w stylu europejskim

Bazując na doświadczeniu spotkałem się z wieloma pozytywnymi i negatywnymi opiniami na temat chińskich produktów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że coś jest dobre lub nie. Z pewnością informacje ukazujące się w prasie, iż niektóre produkty chińskie mają zły wpływ na nasze zdrowie, jest zupełnie bezzasadna. Certyfikaty oraz inne badania potwierdzają, iż właściwości płytek, kabin są takie same co produktów zachodnich. Skąd więc tak niska cena?

Ze względu na wieloletnią tradycję firm europejskich możemy być pewni, że większość z nich posiada odpowiednie zaplecze badawczo-naukowe, które czuwa nad doskonaleniem i eliminowaniem błędów produkcyjnych. Odpowiednia kontrola produkcji certyfikowanych przedsiębiorstw daje nam gwarancję, a rozbudowany proces zarządzania i kontroli jakości niezawodność. Finalnie wpływa to znacząco na cenę, która przy pierwszym wizualnym kontakcie obu produktów może odstraszyć.

Jeżeli jesteśmy skłonni zaryzykować, ale wydać mniej, to możemy kupić chiński produkt i przy dobrym szczęściu nie mieć żadnych problemów. Natomiast jeżeli chcemy mieć gwarancję jakości i możliwość sprawnego załatwienia wszelkich napraw lub wymiany zużytych części, proponuję zakup sprawdzonych produktów.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Głos Wielkopolski

Polecamy Ci również

Zobacz także