Łazienka dostosowana do specjalnych potrzeb

0
Łazienka dostosowana do specjalnych potrzeb

Współczesna architektura określana jest często mianem architektury potrzeb. Nastawiona na funkcjonalność likwiduje bariery i pozwala na komfort korzystania z własnej przestrzeni. To ważne w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci, osób bardzo wysokich, czy bardzo niskich.

Łazienka 50+ marki RocaDzięki nowoczesnym rozwiązaniom, mogą one bezpiecznie bez przeszkód, i poczucia dyskomfortu poruszać się w przestrzeni publicznej i prywatnej. Roca w trosce o ich komfort i bezpieczeństwo oferuje zestaw urządzeń pod nazwą Dostępna łazienka, sprofilowany pod kątem zróżnicowanej sprawności ruchowej. Firma posiada także urządzenia do łazienek rodzinnych, z których korzystają małe dzieci.

Produkty serii Dostępna łazienka to połączenie ponadczasowego, eleganckiego dizajnu i profesjonalnych rozwiązań ułatwiających korzystanie z łazienki. W jej skład wchodzą: umywalka o uniwersalnych popularnych wymiarach 64 x 55 cm, bateria z uchwytem lekarskim, miska podwieszana o długości 70 cm, kompakt wc o wysokości 48 cm, uchwyty: ścienno-podłogowe, mocowane do podłogi, proste, poziomo-pionowe "L", umywalkowe stałe, ścienne stałe, ścienne uchylne oraz krzesełko prysznicowe składane 45 x 40 cm.

Umywalka dla osób na wózku inwalidzkim powinna być zawieszona tak, aby umożliwić umycie rąk w pozycji siedzącej. Wysokość blatu nie powinna przekraczać 80 cm. Umywalka z serii Dostępna łazienka z otworem na baterię i otwartym korkiem do umywalek bezprzelewowych jest płaska, szeroka, a wyprofilowane brzegi pozwalają na wygodne oparcie łokci. Wklęsła przednia krawędź oraz brak postumentu umożliwiają podjechanie pod nią wózkiem. Wygodnym uzupełnieniem jest bateria z wydłużonym uchwytem lekarskim, którą można obsługiwać łokciem. Wyposażona jest w ECODISK i system CLICK, co umożliwia płynne regulowanie natężenia strumienia wody i jej temperatury. Efekt wzmacnia dodatkowo zastosowana technologia Softurn. Dzięki tym rozwiązaniom można zaoszczędzić do 50% wody i energii.

Miska wc kompaktu przystosowana jest do standardowej wysokości wózka inwalidzkiego 48 cm, a zbiornik wc wyposażony w mechanizm spłukujący 3/6l. Odległość muszli od ściany zależy od sposobu przesiadania się. Miska podwieszana w wersji 70 cm umożliwia równoległe podjechanie wózkiem. Deska wolnoopadająca posiada wytrzymałe zawiasy wykonane ze stali nierdzewnej, a wycięcie umożliwia łatwiejsze utrzymanie higieny.

W serii dostępne jest także składane krzesełko prysznicowe o wymiarach 45 x40 cm. Umożliwia ono łatwiejsze i bezpieczniejsze skorzystanie z prysznica przez osobę niepełnosprawną. Komfort i bezpieczeństwo korzystania z łazienki podnoszą uchwyty o różnych długościach montowane przy umywalce, miskach wc, przy wannie czy w kabinie prysznicowej. Uchylne lustro, które dzięki regulacji kąta nachylenia pozwala na wygodne korzystanie z niego osobie siedzącej na wózku.

Pomieszczenie projektowane dla osoby poruszającej się na wózku, powinno być na tyle duże, aby umożliwiać jej swobodne poruszanie się (np. pełen obrót wózka). Ważna jest również szerokość drzwi do łazienki, która powinna wynosić minimum 90 cm.

Codzienne czynności mogą przebiegać dużo sprawniej i przyjemnej, kiedy aranżacja i wyposażenie łazienki uwzględnia potrzeby kilkuosobowej rodziny. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się umywalki podwójne, np. Meridian-N, Veranda, Stratum czy Barcelona. Optymalnym rozwiązaniem w łazienkach dla dzieci są umywalki o mniejszych rozmiarach (np. umywalki Meridian czy Hall). Dzięki temu dzieci swobodnie dosięgają do baterii. W kolekcji Happening znajduje się przeznaczona specjalnie dla dzieci mniejsza miska wc. Roca rekomenduje także baterie termostatyczne, które pozwalają na ustawienie temperatury wody i zabezpieczają dzieci przed poparzeniem, zarówno wodą jak i korpusem baterii.

Z kolei baterie elektroniczne, są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Uruchamiane bezdotykowo po zbliżeniu rąk do czujnika i wyłączane zaraz po ich oddaleniu gwarantują, że woda leci tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Dodatkowo nie można ich nie wyłączyć. Natomiast baterie z joystickiem, np. z serii Urban czy Evol, są bardzo wygodne w obsłudze pozwalają na szybkie ustawienie wody.

Do łazienki, z której korzysta rodzina wielopokoleniowa Roca oferuje także wannę stalową Contesa LV (low volume) o wymiarach 170 x 70 cm i głębokości tylko 31 cm. Contesa LV jest płytka, niska i nisko montowana. Dzięki temu łatwo do niej wejść, a także napełnia się mniejszą ilością wody. W niemal wszystkich seriach, Roca posiada deski wolnoopadające, zapewniające komfort użytkowania i zabezpieczające przed uderzeniem i hałasem.

Sugerowane ceny urządzeń serii Łazienka dostępna:

  • umywalka 64x55 cm - 316 zł netto,
  • miska podwieszana 70 cm - 358 zł netto
  • kompakt wc 48 cm - 396 zł netto, zbiornik do kompaktu wc 3/6 l - 251 zł netto, deska wolnoopadająca z wycięciem - 235 zł netto
  • bateria z uchwytem lekarskim - 369 zł netto
  • krzesełko prysznicowe składane 45 x 40 cm - 1493 zł netto
  • uchwyty od 244 do 1056 zł netto
Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Solski Burson-Marsteller

Polecamy Ci również

Zobacz także