Łazienka: estetyka retro czy nowoczesny minimalizm?

Łazienka: estetyka retro czy nowoczesny minimalizm?

Otwarta przestrzeń, wolna od drobiazgów kontra bogactwo formy - dwie skrajne estetyki przeznaczone dla różnych osobowości. Jak więc zaaranżować łazienkę, aby czuć się w niej "jak u siebie"?

Bateria umywalkowa i umywalka w stylu nowoczesnego minimalizmuNiezależnie od tego, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze łazienki, należy dobrze przemyśleć jej koncepcję, wziąć pod uwagę przyszłe potrzeby użytkowników oraz możliwości jakie daje przestrzeń, która będzie zaadaptowana na to pomieszczenie.

Historia opowiedziana na nowo

Estetyka retro to wyraz tęsknoty za stylem z poprzednich epok. Wnętrza mogą nawiązywać do lat międzywojennych, secesji czy też innych okresów w sztuce. Istotne jest, aby nadać pomieszczeniom klimat minionych wieków i w ten sposób zamienić typową łazienkę w przestrzeń z duszą.

Aranżując to pomieszczenie nie możemy zapomnieć o tym, że musi ono być przede wszystkim funkcjonalne. W związku z tym pierwszym krokiem podczas urządzania łazienki jest analiza jego możliwości i metrażu pomieszczenia. Znakiem rozpoznawczym stylu retro jest charakterystyczny wystrój, na który składają się typowe dla danego okresu elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, to duża liczba tych szczegółów może się "zgubić" a ich ekspozycja będzie niemożliwa. W tym wypadku lepiej jest ograniczyć się do kilku wyrazistych elementów, które będą współgrać z wnętrzem.

Wykorzystując wyobraźnię i niewielki nakład pracy, jesteśmy sami w stanie stworzyć łazienkę z minionej epoki. Duża przestrzeń daje więcej możliwości - mamy szansę pozwolić sobie nie tylko na ornamenty, ale również wyposażenie inspirowane stylem retro. Ważne, aby wszystkie te elementy były ze sobą harmonijnie zestawione.

Dla przykładu w łazienkach aranżowanych w klimacie z lat dwudziestych i trzydziestych dobrze prezentują się wolnostojące wanny o zdobionych, posrebrzanych lub pozłacanych nogach i często oryginalnych kształtach - np. lwich łap. Nie ma problemu również z dobraniem do tego umywalek i toalet w tym samym stylu. To wymarzony zestaw dla osób, które marzą o salonie kąpielowym. Uzupełnieniem każdej armatury jest właściwie dobrana bateria. - W starym stylu dobrze prezentują się modele baterii stojących ze smukłą, wysoką wylewką i obowiązkowo z tradycyjnymi uchwytami. Do wanny można dobrać baterie ze stylową słuchawką o charakterystycznym, wąskim, kielichowatym kształcie - mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jeśli pozwala na to metraż łazienki, warto wyeksponować również drewniane meble. Oprócz szafki pod umywalkę może to być przykładowo, komoda na ręczniki. Uzupełnieniem wystroju może być także lustro w pozłacanej, drewnianej lub mosiądzowej ramie, często celowo postarzanej. Dobór materiału, z którego jest wykonana zależy od tego którą z epok chcemy się zainspirować urządzając pomieszczenie.

Ducha minionej epoki pomogą nam przywołać również inne elementy aranżacji, np. oświetlenie - w dużej łazience sprawdzi się m.in. ozdobny żyrandol z kryształkami czy wolnostojąca lampa w kolorze brudnego złota. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca wystarczą stylizowane lampki wiszące, które montuje się nad lustrem.

Bateria umywalkowa i umywalka w stylu retroArmatura, meble łazienkowe i oświetlenie to jednak nie wszystko. W łazience stylizowanej na dawną nie może również zabraknąć troski o detale, co ma znaczenie zwłaszcza na małym metrażu. I tutaj mamy duże pole do popisu. Warto zająć się m.in. takim szczegółami, jak widoczne: uchwyty w meblach, dobór akcesoriów łazienkowych (mydelniczka, kubek na szczoteczki, wieszak na papier toaletowy, szczotka do toalety czy wieszak na ręczniki). Niby detale, ale dzięki nim można stworzyć nastrój nawet w małej łazience. Wiele z tych akcesoriów można nabyć po niższej cenie np. w antykwariatach czy na targach staroci.

Kiedy mniej znaczy lepiej...

Dla osób, które lepiej czują się we wnętrzach bardziej przestronnych z ograniczoną liczbą dodatków alternatywą będzie łazienka w stylu minimalistycznym. Tę estetykę cechuje umiar, zarówno w doborze mebli, armatury, jak i wystroju. W tak zaprojektowanych wnętrzach detale oraz wszelkie przedmioty są zredukowane do minimum, dzięki czemu zostaje podkreślona przestronność pomieszczenia. Aranżując łazienkę w tym stylu, należy zrezygnować z ozdobnych dodatków bądź znacznie ograniczyć ich liczbę.

Wnętrza minimalistyczne charakteryzują się prostymi, mocno zgeometryzowanymi formami. Dotyczy to mebli, ale również umywalek, wanien czy innych elementów armatury. Pozbawione zdobień skupiają wzrok na swoim kształcie i formie. Aby jeszcze bardziej podkreślić prostotę i funkcjonalność rezygnuje się nawet z uchwytów w drzwiczkach czy szufladach. Również przedmioty codziennego użytku są dla oka niewidoczne - wszystko po to by podkreślić porządek oraz atmosferę spokoju i relaksu. Styl minimalistyczny sprawdza się zwłaszcza w łazienkach o małym metrażu, dzięki prostocie optycznie powiększa się przestrzeń.

Minimalizm: bazuje na uproszczonych bryłach geometrycznych i podstawowych kształtach - kwadracie, trójkącie i prostokącie. Dominacja kątów prostych widoczna jest więc w obrysach zarówno umywalek, jak i wanien. Nie oznacza to jednak, że w tak urządzanej łazience nie jest dozwolona armatura w nietypowych kształtach - np. trapezu. Dopełnieniem będą już tylko baterie, a tych na rynku jest wiele wzorów, dlatego też bez problemu dobierzemy coś odpowiedniego.

- Baterie w łazience minimalistycznej powinny harmonizować się z resztą pomieszczenia. W przypadku prostych form umywalki, wanny czy prysznica bateria powinna być bardziej wyeksponowana. Dlatego też na ich tle dobrze prezentują się te o prostych uchwytach, długich i mocno zarysowanych wylewkach, które same w sobie stanowią ozdobę - dodaje ekspertka z Grupy Armatura.

Fundamentalną ideą minimalizmu jest ograniczenie środków, form i barw, jednak nie wyklucza to zastosowania kontrastów, które są jeszcze bardziej wyeksponowane na tle oszczędnych form i prostych brył. We wnętrzach stylizowanych na minimalistyczne można więc pobawić się barwami.

Oceń artykuł
4,45 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: inplusPR

Polecamy Ci również

Zobacz także