Łazienkowe fakty i mity. Wszystko, co chcielibyście...

0
Łazienkowe fakty i mity. Wszystko, co chcielibyście...

Jak postąpić, gdy zapcha nam się rura i czym najlepiej czyścić baterię? Niby wiemy, jak się do tego zabierać, w wielu wypadkach jednak ograniczają nas uprzedzenia i obiegowe opinie.

W łazience jest o co dbać, można w niej wiele zepsuć niefachową konserwacją i naprawą.Baterie umywalkowe, panele prysznicowe, kabiny i brodziki - nawet te najbardziej wyszukane technicznie i wzorniczo, mają przede wszystkim służyć nam przez długie lata. To, czy przetrwają próbę czasu, w znacznym stopniu zależy od tego, czy będziemy je we właściwy sposób użytkować i czyścić. Niestety, nasza wiedza w tym temacie jest zazwyczaj niewystarczająca, a co gorsza często zdarza się nam popełniać podstawowe błędy. Pora więc rozprawić się z funkcjonującymi mitami.

FAKT: Wiele popularnych płynów nie nadaje się do czyszczenia armatury

Niektóre środki czystości mają zbyt silne działanie i mogą trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę baterii lub natrysku. Dlatego, przed ich użyciem, dokładnie sprawdźmy skład chemiczny oraz wypróbujmy ich działanie na niewidocznym elemencie armatury.

Czytaj także: Zalety posiadania prysznica - doceniamy je zwłaszcza rano

- Chromowane powierzchnie są bardzo wrażliwe na zarysowania, więc wszystkie mleczka i proszki zawierające substancje ścierne są niewskazane - mówi Anna Kowalska, ekspert z firmy Deante, producenta wyposażenia łazienek. - Uważajmy też, aby w składzie środków czyszczących nie było kwasów, alkoholu, wybielaczy i związków chloru, ponieważ mogą zmatowić lub odbarwić czyszczone powierzchnie. Najbezpieczniej jest pielęgnować armaturę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, wodą z mydłem lub roztworem octu. Środek nakładajmy najpierw na ściereczkę, a dopiero później na powierzchnię armatury, pamiętając o dokładnym spłukaniu całej powierzchni po czyszczeniu - dodaje Anna Kowalska.

MIT: Jeśli po zakończonej kąpieli z deszczowni kapie woda, jest to oznaka awarii

Duże rozmiary deszczowni z jednej strony zapewniają nam niezwykłe doznania podczas kąpieli, z drugiej zaś wiążą się z wolniejszym opróżnianiem wody z głowicy. W zależności od jej pojemności, odgłosy spadających kropel możemy słyszeć nawet przez godzinę.

Czytaj także: Łazienka dla małych i dużych - wyposażenie łazienki powinno mieć możliwie uniwersalny charakter

Efekt kapania to naturalne zjawisko związane z budową deszczowni i siłami grawitacji, które niepotrzebnie wzbudza nasz niepokój. Aby przyśpieszyć zakończenie tego procesu, możemy delikatnie potrząsnąć głowicą po zakończonej kąpieli. Na rynku dostępne są już specjalnie skonstruowane deszczownie, które mają szybszy czas odpływu wody.

MIT: Gdy zapcha się rura - najlepiej użyć chemicznych środków do jej udrożnienia

Wbrew obiegowym opiniom, środki chemiczne warto stosować jedynie profilaktycznie oraz przy niewielkich zatorach w rurach. Ze względu na ich miejscowe działanie, przy całkowitym zapchaniu będą nieskuteczne, a ich nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń kanalizacji.

W przypadku poważnej niedrożności lepiej działać mechanicznie: z pomocą przepychaczki lub przeznaczonej do tego celu sprężyny. Równie istotne jest także profilaktyczne czyszczenie syfonu, z którego powinno się regularnie usuwać wszystkie nieczystości.

MIT: Po kilku latach musimy liczyć się z wymianą węża natryskowego

Choć uszkodzone lub nieszczelne węże natryskowe to jedne z najczęstszych awarii w naszych łazienkach, istnieją na rynku produkty z nawet 10-letnią gwarancją.

Czytaj także: Radzimy, jak czyścić i użytkować urządzenia w naszej łazience

Aby zakup posłużył nam przez długie lata, zwróćmy przede wszystkim uwagę na solidność wykonania. Węże z niskiej jakości materiałów pokrywają się kamieniem, pękają lub zaczynają przeciekać wskutek częstego użytkowania i kontaktu z wodą. Aby temu zapobiec można zdecydować się na podwójnie plecione stalowe węże o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie.

Tego typu produkty cechują się bardzo dużą żywotnością, co gwarantowane jest przez producenta 10-letnią gwarancją. Z kolei, aby ułatwić sobie utrzymanie czystości w okolicach natrysku, możemy wybrać węże wykonane z PCV. Nie mają one żłobień i wgłębień, więc wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną ścierką.

FAKT: System anti-calc to najskuteczniejsza metoda, aby ustrzec się kamienia

Ochrona delikatnych elementów natrysku przed działaniem kamienia jest niezwykle istotna, zwłaszcza że jest to najczęstsza przyczyna awarii.

Anti-calc to system zaprojektowany, aby ułatwić nam czyszczenie głowic i dysz natryskowych, a tym samym skutecznie zapobiegać osadzaniu się kamienia. Niewielkie, silikonowe gumeczki, z których łatwo usunąć osad, montowane są we wszystkich punktach natryskowych, czyli otworkach, przez które wydostaje się woda. W przypadku głowic umożliwiających regulację strumienia, system posiada także cienkie plastikowe bolce, które wysuwając się, usuwają nagromadzony brud oraz krople wody.

Czytaj także: Jak urządzić małą łazienkę na poddaszu?

MIT: Czyszcząc baterię, nie powinniśmy jej rozkręcać

Bardzo często podczas pielęgnacji armatury skupiamy się jedynie na jej zewnętrznych częściach. Tymczasem, aby skutecznie przedłużyć żywotność baterii, powinniśmy dbać także o niewidoczne gołym okiem elementy.

Bardzo ważne jest, aby usuwać zabrudzenia z aeratora, który znajduje się na końcu wylewki. Przynajmniej raz w miesiącu należy go wykręcić i opłukać sitko pod bieżącą wodą. Niektóre modele najbardziej nowoczesnych baterii mają w zestawie specjalny klucz ułatwiający jej czyszczenie.

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: opr. ws (Gazeta Wrocławska)

Polecamy Ci również

Zobacz także