Letnie przepisy na gorące dni. Aby gotowanie było prostsze...

Letnie przepisy na gorące dni. Aby gotowanie było prostsze...

Wakacje to okres kojarzony ze spokojem, odpoczynkiem i czasem wolnym. Mamy więcej czasu dla siebie, dla swoich przyjaciół i bliskich. Chcemy wówczas jak najmniej czasu poświęcać domowym obowiązkom. Co zrobić zatem, aby gotowanie zajmowało nam mniej czasu?

Zdjęcie ilustracyjneW letnie, gorące dni każdy z nas woli spędzać czas w chłodnym miejscu, z dala od rozgrzanej kuchni. Pochylanie się nad garnkami, mieszanie i para buchająca z potraw, nie zachęcają do gotowania. Wolimy popijać zimne napoje i chronić się przed upałem. Najlepsze przepisy na ten okres to potrawy szybkie i proste w przygotowaniu.

Letnie potrawy

Letnie temperatury mogą sprawiać, że mamy ochotę jedynie na lekkie dania. Ciężkostrawne potrawy wywołują, bowiem senność - czujemy się ospali i zmęczeni. Upał powoduje także zmniejszenie apetytu. Zatem to, co jemy, powinno składać się z sezonowych, świeżych i kolorowych produktów, które samym swoim wyglądem i zapachem zachęcają do spróbowania ich. Są to między innymi pomidory, ogórki, maliny, wiśnie, jeżyny lub papryka. Ważny jest jednak sposób ich przygotowania. Nikt nie ma ochoty spędzać letnich dni w rozgrzanej kuchni. Dlatego aby szybko przyrządzić smaczny, lekki posiłek, warto wykorzystać ciągle niedocenianą metodę obróbki cieplnej, jaką jest gotowanie na parze. Jeśli nie mamy odpowiedniego urządzenia, skonstruowanego specjalnie z myślą o tym sposobie przyrządzania potraw, powinniśmy się w niego zaopatrzyć. Jednym z nich jest Speedcook. Jedzenie przyrządzane w ten sposób jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe i dietetyczne. Czytaj także: Jak szybko przygotować idealne przyjęcie?

Jak gotować na parze?

Gotowanie na parze to jedna z najprostszych metod przygotowania dań, jednak w Polsce jeszcze mało osób korzysta z tego rozwiązania. Jak więc możemy przyrządzić jedzenie w ten sposób? Najczęściej korzystamy z woka, zawierającego gotującą się wodę, wlaną do wysokości 2-3 cm. Na nim stawiamy koszyk przykryty pokrywką, który wykłada się liśćmi kapusty lub sałaty, aby zapobiec przywieraniu dania. Jest to tradycyjny sposób, jednak na rynku pojawiło się także wiele urządzeń, ułatwiających i przyśpieszających proces gotowania na parze, np. urządzenie wielofunkcyjne Speedcook. Dzięki nim metoda ta staje się jeszcze prostsza i nawet początkujący kucharze nie będą mieli problemów z błyskawicznym przygotowaniem posiłków. W ten sposób najlepiej przyrządzać warzywa, białe mięso, ryby i owoce morza.

Czytaj także: Zielono przez cały rok, czyli ogród zimowy na balkonie czy tarasie

Świeże przyprawy i zioła

Podczas gotowania na parze niezwykle istotne jest odpowiednie doprawienie potraw. W okresie letnim mamy do nich łatwy dostęp. Możemy hodować je we własnym ogrodzie lub na balkonie. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, znajdziemy je z pewnością na targu.

Dzięki tak prostym sposobom przyrządzania potraw jak gotowanie na parze możesz spędzić lato z dala od gorącej kuchni i cieszyć się smakiem lekkich potraw. Dzięki temu poprawimy również stan swojego zdrowia, gdyż potrawy przygotowywane w ten sposób nie tracą wartościowych witamin i wartości odżywczych.

Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także