Listwy dekoracyjne nie tylko na podłodze i ścianie

Listwy dekoracyjne nie tylko na podłodze i ścianie

Przyzwyczajeni jesteśmy do listew przypodłogowych. Ich podstawową funkcją jest ukrycie nieeleganckiego połączenia ściany z podłogą, zwłaszcza gdy jest tam szpara dylatacyjna.

Wykorzystanie listew dekoracyjnych nie ogranicza się wyłącznie do strefy łączącej ścianę z sufitem lub podłogą. Listwa taka zabezpiecza też ścianę uniemożliwiając zbyt bliskie dosunięcie niektórych mebli, coraz częściej skrywa też wiązkę kabli i przewodów - antenowych, internetowych, czasami głośnikowych.

Malowanie na granicy

Dobrym miejscem na listwę jest też styk ściany i sufitu. Gdy powierzchnie te malujemy na inne kolory, musimy bardzo starannie nakładać farbę "na styku", tak, by jedna na drugą nie zachodziła.

Popularnym i bardzo prostym rozwiązaniem jest tu stosowanie specjalnej taśmy malarskiej, która po naklejeniu wzdłuż krawędzi skutecznie oddziela dekorowane przestrzenie. Powstały pod jej powierzchnią prostokątny pasek można następnie zamalować (używając kolejnej warstwy taśmy) lub pozostawić jako osobny element dekoracyjny. Podobny efekt uzyskuje się stosując narzędzia malarskie wyposażone w płytkę ochronną, która "odcina" ścianę od sufitu.

Ciekawą alternatywą dla zabezpieczania krawędzi i okolic narożnych tylko na czas prac, jest trwałe pokrycie ich listwami dekoracyjnymi.

Niekoniecznie na krawędzi

Wykorzystanie listew dekoracyjnych nie ogranicza się wyłącznie do strefy łączącej ścianę z sufitem lub podłogą.

Ważnym elementem ozdobnym, a przy tym praktycznym, mogą się okazać listwy mocowane w dowolnym miejscu ściany. - Ozdobne listwy, wykonane z utwardzonego poliuretanu, nie chłoną wilgoci i są odporne na uderzenia, zachowując przez lata estetyczny wygląd - zapewnia Bartosz Gołaszewski z Cameleo, firmy produkującej systemy dekoracji. - Są łatwe w obróbce i montażu, dzięki czemu bez większych problemów można stworzyć za ich pomocą atrakcyjną wizualnie aranżację - dodaje.

Przycinając poszczególne listwy specjalną piłką można je dopasować do każdego rozmiaru wnętrza. Odpowiednio przyklejone już po kilku sekundach od przyciśnięcia do wybranego podłoża stają się jego integralną częścią. Oczywiście ważne jest tu zachowanie ostrożności oraz precyzja, by wszystkie elementy zostały połączone równo.

Montowane pod sufitem, przy podłodze lub w dowolnych miejscach na ścianie listwy dyskretnie zaakcentują całość wystroju pomieszczenia. Zniwelują też wrażenie załamania kątów między poszczególnymi powierzchniami, stanowiąc łagodne i gustowne przejście pomiędzy nimi. Różnorodność dostępnych wzorów sprawia, że można je dopasować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wiktor Sawiuk (Dziennik Łódzki)

Polecamy Ci również

Zobacz także