Listwy dekoracyjne - sztukateria

0
Listwy dekoracyjne - sztukateria

Listwy dekoracyjne, ozdobne listwy przysufitowe, gzymsy czy rozety zawsze były wysoko cenionym elementem wystroju wnętrz. Sztukateria ma bardzo długą tradycję. Styl ten był niezmiernie popularny w epoce renesansu i baroku.

Przodkowie zachwycili się bogato zdobionymi bryłami i chętnie w ten właśnie sposób dekorowali swoje wnętrza a także elewacje. Budynki z tamtych czasów po dziś dzień zachwycają nas swoją elegancją i wyrafinowaniem formy. Czasem z wielkim osłupieniem patrzymy na tak niecodzienne elementy jak kolumny, piękne rozgałęzione rozety, gzymsy przyozdobione ornamentami. Wszystko to budzi w nas usprawiedliwiony zachwyt, powodując chęć zamieszkania w tych renesansowych wnętrzach. Kiedyś ze względu na ręczne wykonanie były to produkty wysoce luksusowe. Dziś do popularyzacji sztukaterii przyczyniły się lekkie i tanie w wykonaniu profile ozdobne ze styropianu. Mimo udoskonalania techniki produkcji profili styropianowych nie udało się osiągnąć jakości zbliżonej do tradycyjnych materiałów, takich jak drewno czy gips.

Rewolucją w tej dziedzinie są profile ozdobne wykonane z duropolimeru. To nowoczesny materiał zapewniający lekkość styropianu i naturalny wygląd. Profile wykonane z duropolimeru mają gęstość nawet do 35 razy większą niż tradycyjny styropian. Dzięki temu cechują się dużą twardością oraz pięknym gładkim wyglądem bez faktury charakterystycznych dla styropianu granulek.

Listwy duropolimerowe używane są szczególnie do dekoracji oglądanych z bliska oraz narażonych na częsty kontakt z użytkownikami, takich jak: ściany, meble, drzwi, ramy, kominki. Umożliwiają szybkie i estetyczne wykończenie mieszkania. Używając odpowiednich farb można je także dowolnie ozdobić kolorystycznie. Oprócz jednolitego malowania pędzlem lub wałkiem, stosując proste metody, możemy uzyskać dodatkowo ciekawe efekty dekoracyjne, np.: patynowania, marmuru, przecierania. Wiele osób stara się wykorzystać wiosnę do przeprowadzenia remontu mieszkania. Dokonanie nawet drobnych zmian za pomocą listew może radykalnie odmienić wygląd mieszkania.

Można je wykorzystać zarówno do estetycznego wykończenia ścian z tapetami oraz jako samodzielny element dekoracyjny. Różnorodne wzory pozwalają zaaranżować wnętrze zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Jeżeli mamy dodatkowo trochę twórczego zacięcia, możemy sami wzbogacić je o unikalne zestawienia i kompozycje kolorystyczne.

żółto-niebieski salon

Zrób to sam

Listwy wykonane są ze specjalnych materiałów nadających się do samodzielnego malowania. Zastosowanie nawet jednolitego koloru, jaśniejszego lub ciemniejszego o kilka odcieni od koloru ściany, bardzo zmienia wnętrze. Brązowe dekoracje mogą imitować drewno. Szczególnie widoczne są zestawienia kontrastowe, np.: zielony-czerwony lub niebieski-żółty.

Stosując proste środki możemy dodatkowo osiągnąć efekt patynowania, motyw marmuru lub wycierania.

Ciekawe efekty daje również zastosowanie kilku kolorów i past malarskich.

Musimy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni rodzaj farb do materiału, z jakiego wykonane są elementy dekoracyjne. Produkty wykonane z duropolimeru i poliuretanu można malować dowolnymi farbami i lakierami. Produkty z polistyrenu należy malować farbami dyspersyjnymi bez rozpuszczalników.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Domańska-Smoleń

Polecamy Ci również

Zobacz także