M Residence - eklektyzm na sposób japoński [GALERIA]

M Residence - eklektyzm na sposób japoński [GALERIA]

W samym środku gęsto porośniętego drzewami parku w Japonii powstał betonowy dwukondygnacyjny dom o prostej przypominającej kartonowe pudełko formie. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Shinichi Ogawa & Associates został pomyślany z właściwym dla japońskiej tradycji szacunkiem dla otaczającej go natury. Brutalistyczna bryła doskonale wpisała się w kontekst porośniętego drzewami górskiego otoczenia, a panoramiczne okna, które częściowo zastąpiły elewację dały mieszkańcom domu intensywne poczucie jedności z naturą.

Dzięki minimalistycznym oknom PanoramAH! w M Residence widok za oknem stał się częścią wystroju wnętrza 
Modernistyczna architektura w krajach Dalekiego Wschodu nigdy nie pozostawała w sprzeczności z lokalnymi tradycjami oraz środowiskiem naturalnym. Poprzez nadanie budynkowi przez architekta właściwej formy, piękno przyrody może zostać wręcz spotęgowane i tym samym bliższe człowiekowi. Doskonale wkomponowana w górski i zalesiony krajobraz M Residence to jeden z przykładów bardzo udanego flirtu z naturą.

Zatarte granice

Ze względu na spektakularny widok, południowa elewacja M Residence została wyposażona w ogromne przeszklenia. Praktycznie cała ściana została zastąpiona przesuwnymi skrzydłami szwajcarskich okien PanoramAH! Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy rezydencji mogą cieszyć się niczym nie zakłóconym widokiem na drzewa otaczające dom. Efekt jedności z naturą można spotęgować po rozsunięciu szyb, kiedy następuje całkowite zjednoczenie wnętrza domu z jego otoczeniem. Piękny widok za oknami staje się wtedy najbardziej dekoracyjną częścią wystroju ascetycznie urządzonego wnętrza.

Czytaj także: Hurst House - minimalistyczny dom na wsi [ZDJĘCIA]

Relaks z widokiem

Sypialnie gospodarzy i salon w M Residence zostały umieszczone na piętrze. Był to zabieg celowy, ponieważ dzięki temu znalazły się one na wysokości czubków drzew. To sprawiło, że są one niemal na wyciągnięcie ręki.

Na tym samym poziomie został również umiejscowiony minimalistyczny salon kąpielowy z zapierającym dech w piersiach widokiem na zieleń i dalsze pasmo górskie. Jedynym meblem jest tam wanna o prostym, surowym kształcie, która jednocześnie jest na tyle głęboka, że można się w niej zanurzyć po samą szyję. W japońskiej tradycji, taka wanna nie służy do mycia, lecz do... relaksu. Dzięki przeszklonej ścianie i niesamowitemu widokowi za oknem kąpiel w gorącej wodzie staje się nie tylko cielesną przyjemnością, ale też duchową.

Czytaj także: Architektura zintegrowana z widokiem - okna wielkoformatowe panoramAH! [GALERIA]

Światło dzienne, wpuszczane poprzez panoramiczne okna do środka budynku doskonale rozjaśnia pomieszczenia.

Surowa żelbetowa skorupa, z której został wykonany budynek jest odporna na zmienne warunki pogodowe, takie jak na silne podmuchy wiatru czy wilgoć i gęsta mgła. Z biegiem czasu jej powierzchnia będzie się w sposób naturalny różnicować i tym samym wizualnie jeszcze bardziej zintegruje się ze swoim leśnym otoczeniem. Więcej na www.panoramah.pl

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: a.cichosz@panoramah.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także