Małe mieszkanie - dużo miejsca

Małe mieszkanie - dużo miejsca

Jak dobrze rozplanować przestrzeń w małym mieszkaniu? Jakie meble są niezbędne, a kupna których możemy uniknąć? Jakie kolory i faktury dobrze sprawdzą się w niewielkim lokalu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli? Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Szafa jasne frontyTo tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie właściciele niedużych mieszkań. Zatem jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń, aby była funkcjonalna i wygodna dla użytkownika?

W małych mieszkaniach należy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Na 30 metrach kwadratowych należy bardzo dokładnie zaplanować powierzchnię, tak abyśmy mieli możliwie jak najwięcej miejsca do przechowywania rzeczy. - Inaczej projektuje się szafę do małego mieszkania, należy zastosować inny dobór kolorów niż w dużych pomieszczeniach. W przypadku szaf wnękowych najlepiej wybrać fronty z jasnego, matowego szkła czy taflę lustra, co optycznie powiększy pokój. Profile o ascetycznym kształcie (np. stalowy Montreal lub aluminiowy Windsor) nadają szafie lżejszy wygląd, wpływając na efekt wizualny małego pomieszczenia.

Jednym z ważniejszych kryteriów doboru szafy do mieszkania powinna być ergonomia, czyli optymalne dopasowanie mebla do rozmiarów i funkcji pomieszczenia. W małych mieszkaniach dobrze jest wykorzystać wnęki i skosy, które nie stanowią przestrzeni użytkowej, a są doskonałym miejscem do zabudowy. - Często niskie skosy w mieszkaniach są niewykorzystywane, ze względu np. na swoją niedużą wysokość. Jednak jest to idealne miejsce do wstawienia tam niewielkiej szafy wnękowej, która będzie stanowiła dodatkowy schowek w pomieszczeniu - dodaje przedstawiciel INDECO.

Zatem w małych mieszkaniach nie bójmy się innowacyjnych rozwiązań, zabudowy nietypowych miejsc. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce i otrzymamy dodatkowe schowki na rzeczy.

Oceń artykuł
3,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Indeco

Polecamy Ci również

Zobacz także