Małe mieszkanie – meble na miarę

Małe mieszkanie – meble na miarę

Gdy stajemy się wreszcie właścicielem naszego pierwszego mieszkania pojawia się kolejny problem – jak z surowych czterech ścian stworzyć przytulne wnętrze. Wielki międzynarodowy koncern meblarski, krajowa sieciówka, lokalny sklepik meblarski czy polecony przez znajomych stolarz? Polacy coraz częściej jako optymalną formę zaprojektowania przestrzeni mieszkalnej wybierają meble na miarę.

aranżacja sypialni

Ze względu na ograniczenia budżetowe młodych ludzi i konieczność zaciągania kredytów, pierwsze własne lokum to najczęściej dwu- bądź trzypokojowe mieszkanie w blokach. Z analizy Firmy Komandor wynika, że już co druga osoba, która zgłasza się do nas w sprawie projektu i zakupu mebli to właściciel mieszkania o małym metrażu.
Skromny metraż i wymiar pokoi sprawiają, że każdy centymetr jest na wagę złota. W ciasnych pomieszczeniach dopasowanie mebli ma szczególne znaczenie.  Dlatego aranżacje niewielkich przestrzeni najlepiej wykonać pod czujnym okiem fachowca, który pomoże nam stworzyć idealny projekt mówi Monika Szczęsny, projektantka  z firmy Komandor.
Kompleksowe usługi  w zakresie projektowania świadczy nieodpłatnie co raz więcej firm stolarskich oraz prywatnych wykonawców. Jakość materiałów hurtowni meblarskich znacznie przewyższa standard gotowych mebli. Konieczność pomiarów, kalkulacji, projektu i realizacji wiąże się jednak z większymi kosztami niż zakup mebli w salonie sprzedaży. Czas oczekiwania na ich wykonanie też stanowi pewien dyskomfort. Niekiedy na gotowe zamówienie trzeba czekać do kilku miesięcy. Kierując się rozsądkiem klient wybierze jednak meble na miarę zapewniając sobie inwestycję na długie lata i ciesząc się ich użytkowaniem.

Jedyne w swoim rodzaju

Gotowe meble do samodzielnego montażu oferują największe firmy i koncerny meblowe zarówno krajowe jak i zagraniczne. Meble sklepowe sprzedawane są zazwyczaj w standardowych, uniwersalnych wymiarach i ciężko o ich niepowtarzalność. Kolorowe stoliczki, drewniane taborety, proste komody czy łóżka można znaleźć w co drugim polskim domu. Zlecenie wykonania mebli u stolarza to idealne rozwiązanie dla klientów bardziej wymagających, ceniących oryginalność i niepowtarzalność, chcących się wyróżnić. Duże koncerny narzucają pewien styl i modę, który nie zawsze wpasowuje się w nasze gusta. Nie oznacza to jednak, że meble na wymiar nie mogą być modne. Wręcz przeciwnie.
– Obecnie dysponujemy szeroką gamą materiałów, wzorów i elementów dekoracyjnych, które zadowolą każdy zmysł estetyczny. Oczywiście katalogowe modele mogą posłużyć za pewien wzór i inspirację. W zależności czy interesuje nas styl retro czy nowoczesny, cenimy minimalizm lub większą ekstrawagancję, gustujemy w eleganckich meblach czy wolimy te proste i funkcjonalne. Według takich upodobań i subiektywnego gustu klienta powstaje konkretne zamówienie mebli dopasowanych zarówno do przestrzeni jak i do indywidualnych potrzeb – wyjaśnia Katarzyna Drabik, projektant z firmy Komandor.

aranżacja salonu

Centymetry na wagę złota

Biorąc zestaw proponowany przez sklep musimy brać poprawkę na niestandardowe wymiary i kształty pomieszczenia, w którym te meble się znajdą. Czasami za niski lub za wysoki parapet powoduje konieczność rezygnacji z jednego z elementów segmentu. Meble na specjalne zamówienie pozwalają uniknąć sytuacji kiedy po zmontowaniu okazuje się, że źle wymierzyliśmy geometrię pokoju i na komodę brakuje nam kilku centymetrów. Zazwyczaj te centymetry stanowią największy problem dowodząc, że meble katalogowe nie do końca spełniają oczekiwania.

Często przeszkodę stanowią tzw. trudne przestrzenie: charakterystyczne wysokie mieszkania w kamienicach, ukośne ściany, wąskie kawalerki, ciasne kuchnie, małe łazienki. Przy kupnie gotowych mebli często zapominamy także o pozostałych wadach konstrukcyjnych mieszkania, zwłaszcza w kamienicy, starym budownictwie czy blokach mieszkalnych. Krzywe ściany, niesymetryczne parapety i nierówne podłogi to zmora niejednego klienta. Konsultacje z fachowcem mogą takie niedogodności wyeliminować. Od samego początku klient uczestniczy w projektowaniu swoich mebli. Sam decyduje jaki materiał zostanie użyty do ich produkcji, jakie będą dodatki i wzorniki. Może dowolnie ustalać ich szerokość i wysokość dopasowując je do wymiarów konkretnego pomieszczenia. W efekcie staje się posiadaczem jedynych w swoim rodzaju mebli. Do najbardziej efektywnych rozwiązać na zagospodarowanie mieszkalnej przestrzeni należy zabudowa wnęki czyli po prostu szafa z przesuwanymi drzwiami.
Zabudowa najlepiej sprawdza się w sypialni, garderobie i przedpokoju czyli w pomieszczeniach narażonych na zagracenie. W zależności od naszych potrzeb, w szafie może znaleźć się dowolna liczba półek, szuflad i ścianek mówi Monika Szczęsny, projektantka.
W ograniczonych przestrzennie pomieszczeniach powinniśmy kierować się funkcjonalnością – taka powinna być kuchnia i łazienka. W takich pomieszczeniach można śmiało zaprojektować i zamówić zabudowę narożną. Szafki w formie narożnej sprawiają wrażenie niewielkich a potrafią pomieścić dużo.  Sprawdzają się nie tylko w kuchni. Narożne witryny czy szafy na ubrania doskonale komponują się z zabudową w salonie, sypialni czy jadalni.

sypialnia na poddaszu

Tablet zamiast ołówka

Obecność nowych technologii sprawia, że pojawiające się co raz to no nowsze profesjonalne programy komputerowe i liczne aplikacje usprawniają prace na dowolnym etapie projektu. Za pomocą tabletu czy smartfona projektanci są w stanie zaplanować przestrzeń nawet w kilka minut. Gotowa wizualizacja i wycena tworzy się zatem na naszych oczach. Projekt może być modyfikowany i dowolnie zmieniany praktycznie w każdym momencie. Ważne aby dopilnować każdego szczegółu, aby efekt końcowy nas nie rozczarował. Za sprawą komputerowych wizualizacji dobór kolorystyki mebli, materiałów i dodatków z przykrego obowiązku i konieczności może stać się dobrą zabawą. Projektanci liczą się z naszymi uwagami i sugestiami dlatego warto konsultować się z nimi na bieżąco. Tego typu wynalazki znacznie ulepszają proces realizacji i dostawy. Programy i aplikacje ułatwiają nie tylko aranżację samemu zainteresowanemu ale stanowią szczególne udogodnienie dla stolarzy. Oszczędzają w ten sposób czas, nie musząc sięgać ani po instrukcje montażu ani po cenniki, a w magazynie nie zalegają zbędne resztki materiałów. Zamówienie możemy również zlecić elektronicznie korzystając z dóbr Internetu. Projekt z sieci niesie ze sobą pewne ryzyko dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się z projektantem czy stolarzem osobiście. Projektant przychodząc do naszego domu efektywniej zmierzy i oceni przestrzeń do zagospodarowania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także