Małe mieszkanie – pomysły na przestrzeń

Małe mieszkanie
Małe mieszkanie zmusza nas do zastosowania wielu trików aranżacyjnych, ktore je optycznie powiększą.

Marzeniem wielu osób jest przestronny penthouse z widokiem na panoramę miasta, lub własny dom z ogrodem. Realia są jednak takie, że większość Polaków mieszka na powierzchni między 30 a 50 metrów kwadratowych. Czy taka przestrzeń może być komfortowa i funkcjonalna? Jak najbardziej, ale pod jednym warunkiem: jej zagospodarowanie musi być przemyślane, a zastosowane rozwiązania – szyte na miarę.

Jasne kolory

Niewielka przestrzeń nie lubi ciemnych zakamarków, przez które wydaje się jeszcze bardziej przytłaczająca. Dzięki bieli, beżom i szarościom, nawet najmniejsze mieszkanie optycznie zyskuje wrażenie lekkości i świeżości. Ciemne kolory sprawdzą się jednak, aby wzmocnić złudzenie głębi: warto zastosować je na niewielkich płaszczyznach, takich jak wnęki, czy niewielkie ściany na przykład w głębi holu. W zestawieniu z dominującymi w pomieszczeniach jasnymi barwami, wyeksponują pojedyncze miejsca, a mieszkanie nie będzie sprawiało wrażenia płaskiej powierzchni.

Przeczytaj: Rozwiązania do małej kuchni

Sprytne schowki

Niezależnie od posiadanego metrażu i ilości znajdujących się na nim przedmiotów, są rzeczy obecne w każdym domu. Drabinka, deska do prasowania czy podręczna skrzynka z narzędziami – to przedmioty, które niekoniecznie służą dekoracji, sięga się po nie stosunkowo rzadko, jednak trzeba znaleźć dla nich miejsce. W małych mieszkaniach brakuje miejsca na takie praktyczne rzeczy jak deska do prasowania, schowek na odkurzacz czy miejsce na przetwory, dlatego warto wykorzystywać każdą wnękę i każdy cm ściany. I tak np drabinę czy deskę do prasowania można powiesić na ścianie w taki sposób, aby przy okazji były ciekawym elementem dekoracyjnym.

Wielofunkcyjne meble na wymiar

W niewielkich, często nieustawnych mieszkaniach trudno optymalnie wykorzystać przestrzeń korzystając z gotowych mebli. Ich wymiary często powodują, że z trudem mieszczą się w niewielkich pomieszczeniach, a jeśli nawet – to pozostawiają niewykorzystane przestrzenie, co jest niepotrzebnym marnotrawstwem miejsca. Wyjściem z takiej sytuacji są meble robione na wymiar – blat zamiast tradycyjnego biurka, łóżko zwężone o kilka centymetrów lub szafa zabudowana pod sam sufit to te triki, które sprawią, że nawet najbardziej ciasny pokój pomieści wszystkie niezbędne sprzęty. Poza tym, meble według własnego projektu to pole do popisu dla wyobraźni, ponieważ mogą przybrać dowolną formę i wygląd.

Lustra

Zastosowanie w pomieszczeniu luster, zwłaszcza tych wklejanych w ścianę i ciągnących się od podłogi po sufit to niezawodny sposób na poprawę wrażenia przestrzeni. Lustro zda egzamin w każdym pomieszczeniu: przedpokoju, sypialni czy łazience. To tania i efektowna metoda. Zawieszenie lustra w odpowiedni sposób sprawi, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze.

Zobacz: Jak się mieszka w małym mieszkaniu na poddaszu

Przesuwne drzwi

Każdy, kto musi walczyć o najmniejszy metr powierzchni wie, jak uporczywe potrafią być w takiej sytuacji pełnowymiarowe drzwi, które wymagają dodatkowego miejsca - na przykład wtedy, gdy są otwarte. Zamiast potykać się o nie i rezygnować z zagospodarowania przestrzeni, którą zajmują, warto rozważyć drzwi rozsuwane- chowane w ścianie lub nachodzące na nią. Takie drzwi to dodatkowa przestrzeń użytkowa. Drzwi przesuwne są też same w sobie elementem dekoracyjnym, urozmaicają pomieszczenia i dodają im charakteru. Pełne lub przeszklone, zapewniają intymność i w ciekawy sposób oddzielają strefy w mieszkaniu, a przy tym są mobilne i wygodne.

Antresola

Jeśli miejsca brakuje na poziomie podłogi – trzeba uciekać wyżej. Antresola, czyli podwyższenie, najczęściej wykorzystywana jest jako łóżko, a pod nią zyskuje się przestrzeń na przykład do pracy, lub na szafę. Można jednak zaaranżować ją inaczej, przeznaczając antresolę na dodatkowe miejsce do przechowywania lub zabawy. To rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala uatrakcyjnić pomieszczenie dzięki wielu możliwościom aranżacji antresoli: w stylu nowoczesnym, z romantycznym baldachimem lub ukrytej w postaci zabudowy.

Oceń artykuł
4,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Uniprofil

Polecamy Ci również

Zobacz także