Malowanie balkonu

Odmalowany bakon
Zadbany balkon, do tego pełen kwiatów zachęca do spędzania na nim wolnego czasu.

Balkon spełnia wiele różnych funkcji, m.in. składziku oraz miejsca relaksu i odpoczynku. Niezależnie od tego powinien być estetyczny – w tym celu należy pomalować go farbą elewacyjną o właściwościach zapewniających uzyskanie powłoki odpornej mechanicznie i przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Po okresie zimowym wiele balkonów wygląda mało atrakcyjnie. Ściany pokrywa osad z dymu z komina, zacieki i inne zabrudzenia. W ekstremalnych przypadkach powierzchnia elewacji całkowicie zmieniła kolor, a miejscami odeszła farba. Aby balkon był przygotowany na sezon letni i w dalszym ciągu pełnił zarówno funkcję użytkową jak i zdobniczą powinniśmy go pomalować odpowiednią farbą elewacyjną.

Jaką farbą pomalować balkon?

Farby akrylowe do malowania ścian zewnętrznych mają specjalną powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne, są odporne na wahania temperatur, promienie UV i opady deszczu. Należy wybrać taką farbę, która ma doskonałe właściwości aplikacyjne, dobrą przyczepność do podłoża i jest wydajna.

Farba dodatkowo zapewnia prawidłową mikrowentylację powierzchni oraz długą trwałość koloru. Gwarantuje uzyskanie matowej powłoki dzięki czemu częściowo maskuje nierówności i wtrącenia na powierzchni ściany.

Dowiedz sięJak zgodnie z prawem zaaranżować i wyremontować balkon

Na jaki kolor pomalować balkon

Mimo że kolor farby na balkon można dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami. Nie powinien on jednak kontrastować z pozostałymi realizacjami i kolorem elewacji całego budynku czy otoczenia. W innym wypadku wymalowany balkon nie będzie współgrał z obiektem. Będzie zbytnio się wyróżniał i powodował chaos. Nie warto więc ulegać chwilowym tendencjom, chyba, że malowanie dotyczy elewacji tarasu czy balkonu we własnym domku rodzinnym.

Malowanie balkonu

Przed malowaniem należy usunąć wszelkie wady w elewacji uzupełniając je np. szpachlą oraz uszczelnić system odprowadzania wody jeżeli tworzą się przy nim zacieki i porosty. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, nie krusząca się, niepyląca, bez rys i spękań. Podłoża silnie chłonące wodę, np. ściany nigdy niemalowane, należy zagruntować farbą rozcieńczoną wodą pitną w stosunku 1:1. Pozostałości po farbach klejowych trzeba dokładnie usunąć, a podłoże zmyć wodą. Farbę przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Stosować bez rozcieńczania. Farbę można nanosić pędzlem, wałkiem malarskim lub pistoletem do natrysku. W celu uzyskania estetycznego efektu zaleca się nakładać 2 warstwy, a kolejną po minimum 2 godzinach. Malujemy w optymalnych warunkach tj. w temperaturze od +5°C do 30°C.

PolecamyPomysły na szybkie poprawienie wyglądu balkonu

Właściwości wspomnianej farby pozwalają nie tylko uzyskać efektowne, dekoracyjne wymalowania przy użyciu prostych technik malarskich, ale też odporną i trwałą powłokę. Dzięki temu na naszym balkonie będzie panował prawdziwie wakacyjny klimat przez długi czas.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dekoral

Polecamy Ci również

Zobacz także