Malowanie drewnianego ogrodzenia

Malowanie drewnianego ogrodzenia

Białe, zielone albo... niebieskie! Wbrew pozorom drewniane ogrodzenie ozdobione kolorową emalią może prezentować się naprawdę doskonale. Marka Bondex podpowiada, jak samodzielnie pomalować drewniany płot.

Drewniane ogrodzenie ozdobione kolorową emalią

Większość z nas drewno wokół domu najczęściej maluje lakierami lub lazurami. Wbrew pozorom to nie jedyny sposób na zabezpieczenie oraz ozdobienie drewnianego płotu lub ogrodzenia: Pomalowanie ogrodzenia dekoracyjną emalią to całkiem oryginalny sposób na urozmaicenie przestrzeni wokół domu. W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczne biele lub wprowadzić żywszy kolor, taki jak: błękit, zieleń lub pomarańcz. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie dwóch produktów - np. białą farbą możemy pomalować część elementów ogrodzenia, a pozostałe ozdobnym lakierem. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości emalii to również dobry sposób na gruntowne zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych - wyjaśnia Paweł Karpiński, ekspert marki Bondex.

Czym pomalować płot? Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie drewnianego płotu farbą powinniśmy rozpocząć od wybrania dobrej emalii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W praktyce oznacza, to że produkt musi skutecznie zabezpieczać pomalowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słońca czy niskich oraz wysokich temperatur. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się uszkodzenia, a kolory pozostaną wyraziste przez długi czas. Dobrym wyborem będzie nowoczesna i wygodna w użyciu emalia akrylowa - przykładem takiej farby jest, np. Bondex Drewno & Metal, tworząca elegancką, satynową powłokę. Posiada ona właściwości hydrofobowe (odpycha wodę), a tym samym doskonale chroni pomalowane powierzchnie przed deszczem. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu - nie kapie i bardzo szybko schnie (drugą warstwę można nakładać już po 4 godzinach). Dodatkowo posiada śladową ilość lotnych związków organicznych, co sprawia, że jest niemal bezwonna.

biały płot w ogrodzieMalowanie krok po kroku Idealne warunki do malowania to temperatura wyższa niż 5°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%. Przystępując do renowacji starego płotu, najlepiej rozpocząć od dokładnej oceny stanu podłoża. Jeśli zauważymy luźne, niezwiązane powłoki farby lub lakieru, koniecznie musimy je usunąć. W przypadku małych powierzchni wystarczy nam do tego gruboziarnisty papier ścierny - przy większych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Na koniec całość przeszlifujmy papierem drobnoziarnistym. Kiedy jednak stare powłoki dobrze przylegają do drewna, wystarczy zmatowić je papierem ściernym. Inaczej natomiast postępujemy z nowymi ogrodzeniami. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem, np. Bondex Wood Preserver. Produkt ten głęboko wnika w drewno, dzięki czemu skutecznie chroni je przed atakiem grzybów oraz insektów.

Tak przygotowane podłoże nadaje się w pełni do malowania. Przed aplikacją emalię akrylową powinniśmy dobrze wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć wodą (do 10%). Farbę Bondex Drewno&Metal najlepiej nakładać w dwóch warstwach w odstępach około 4 godzin. W przypadku dużych, płaskich powierzchni wykorzystajmy wałek, zaś małe i trudno dostępne miejsca pomalujmy pędzlem. Po zakończeniu prac nie zapominajmy o dokładnym umyciu narzędzi za pomocą wody z mydłem.

Oceń artykuł
3,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Bondex

Polecamy Ci również

Zobacz także