Marmur we wnętrzu. Jak zaaranżować mieszkanie z jego udziałem, aby było ciepłe.

0
Marmur we wnętrzu. Jak zaaranżować mieszkanie z jego udziałem, aby było ciepłe.
Marmur we wnętrzu

Marmur to piękny i wytworny materiał. Dziś ten naturalny kamień bywa pożądany nie tylko przez właścicieli pałaców i eleganckich rezydencji, ale również przez bardziej przeciętnych użytkowników domów i mieszkań. Można wprowadzić go praktycznie do każdego wnętrza, ale należy robić to umiejętnie, by nie stworzyć wrażenia nadmiernej surowości i chłodu.

Aranżacje z  marmurem w tle to inwestycje na długie lata, czego powodem są przeważnie koszty pozyskania tego materiału. Dlatego też konieczne jest dokładne przeanalizowanie formy, w której planujemy wprowadzić kamień do naszych wnętrz. W myśleniu stereotypowym występuje on przeważnie w postaci kuchennego blatu lub okładziny podłogowej. Tymczasem dzisiejszy marmur ma dużo więcej twarzy i może stanowić zarówno wykończenie powierzchni wielkoformatowych, jak i być wykorzystany do subtelnego zdobienia mebli i wszelkiego rodzaju detali dekoracyjnych.

Zobacz: Przeszklenia w domu - szkło o zmiennej przezroczystości

Niezależnie od zastosowania – prezentuje się oryginalnie. Charakteryzuje go bowiem ciekawe użylenie i bogata paleta szlachetnych barw – począwszy od idealnej bieli, zmierzając poprzez czerwienie, zielenie, szarości; skończywszy na głębokiej czerni. Powierzchnia marmuru jest idealnie gładka i delikatnie połyskująca. Wraz z upływem czasu kamień nabiera szlachetnej patyny. Doskonale komponuje się z drewnem, szkłem, metalem oraz mosiądzem, co stwarza aranżerom szerokie pole do popisu w zakresie jego wykorzystywania.

Marmur w dużym formacie, czyli  podłogi i schody

Marmurowe posadzki oraz schody wykonane z tego materiału to tradycyjna i ponadczasowa wizja rezydencjonalnego luksusu. Tego rodzaju aranżacje sprawdzają się dobrze jednak tylko w bardzo przestronnych wnętrzach. Inną sprawą jest, że duży rozmach w użyciu pięknego, ale i charakteryzującego się surowością kamienia, siłą rzeczy wprowadza do wnętrz poczucie chłodu. Wprawdzie zimne, minimalistyczne klimaty odpowiadają coraz większej części z nas, ale nadal są i tacy, którzy w domowym zaciszu pragną choćby odrobiny przytulności. Większe powierzchnie marmurowe udaje się  na ogół ocieplić poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych tkanin dekoracyjnych. W tej roli doskonale sprawdzą się welury i aksamity występujące na obiciach mebli i w postaci zasłon okiennych. Dobrym sposobem na ocieplenie salonowej posadzki z marmuru jest też położenie na niej niedużego, ale puszystego i dostojnie prezentującego się dywanu.

Blaty i płytki ścienne z marmuru

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by marmur zagościł na stałe również w naszych kuchniach i łazienkach. Jednak i tu obowiązuje zasada mówiąca o rozsądnym umiarze. Niewielki marmurowy blat będzie wyglądał dobrze nawet w niezbyt przestronnej kuchni, ale już wyłożenie kaflami większej powierzchni ściany może przytłoczyć pomieszczenie i spowodować, że będzie ono wydawało się jeszcze mniejszym niż jest w rzeczywistości.

Przeczytaj też: Ciekawy pomysł na wykończenie ścian w kuchni, czyli panele szklane.

Pamiętajmy, że duże formaty marmurowe najlepiej odnajdują się w przestronnych pomieszczeniach. Dysponując taką właśnie kuchnią czy łazienką możemy szaleć do woli, stosując luksusowy kamień w dowolnie wybranej kolorystyce. W tych wnętrzach najlepiej jest łączyć go ze szlachetnymi gatunkami naturalnego drewna, kutym żeliwem, patynową miedzią, itp. materiałami. Warto dodać, że oprócz walorów estetycznych, marmur charakteryzuje się również wieloma pożądanymi cechami użytkowymi. Jest m.in. odporny na działanie wysokich temperatur i nie ulega uszkodzeniom mechanicznym. Ewentualne zadrapania, powstałe np. na kuchennym blacie można bez problemu wypolerować.

Marmurowe obudowy kominkowe

Kominki stają się coraz popularniejsze w naszych domach i nie chodzi tu już tylko o względy użytkowe, a bardziej o niepowtarzalną atmosferę, jaką jest w stanie stworzyć naturalny płomień ognia. Owo ciepło płynące z domowego kominka to wprost idealna baza dla surowej i chłodnej z natury marmurowej obudowy. Producenci tych elementów dają nam naprawdę bardzo szeroki wybór, co przekłada się na dostępność zarówno obudów bogato zdobionych, jak i prostych, jednolitych wykończeń ściennych. Nie powinniśmy zatem mieć większego problemu z dopasowaniem formy marmuru do aranżacji salonu. Natomiast dobrze dobrana obudowa kominka z tego materiału uchodzi za najwłaściwszą i najbardziej trafioną metodę wprowadzania pięknego kamienia do wnętrz.

Marmur w postaci wykończeń meblowych

Piękny i szlachetny kamień, jakim jest marmur coraz częściej wieńczy i urozmaica różnego rodzaju meble, z których codziennie korzystamy w naszych domach. To także bardzo dobry sposób na to, by móc zupełnie prywatnie napawać się odrobiną luksusu i jednocześnie nie czynić ulubionych wnętrz mało przytulnymi. Marmurem można wykończyć np. fronty niektórych zabudowanych mebli, co z pewnością podniesie ich dotychczasowe walory estetyczne i sprawi, że nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Doskonałym pomysłem jest też tworzenie z udziałem marmuru oryginalnych stołów, ław czy stolików kawowych. Takie meble można kupić w postaci gotowej lub pokusić się o ich samodzielne skomponowanie. Idealnym połączeniem będzie np. oryginalna metalowa (srebrna lub złota) podstawa, na której zamocowany zostanie delikatnie połyskujący blat z czarnego marmuru. Niedużych rozmiarów stolik oczaruje swoim niepowtarzalnym urokiem i wpisze się znakomicie także w klimat niezbyt przestronnego kącika wypoczynkowego.

To Cię zainteresuje: Sztukateria na ścianach - stylowa dekoracja

Detale dekoracyjne z marmuru

W ekskluzywnych sklepach z elementami dekoracji wnętrz coraz częściej spotkać można różnego rodzaju bibeloty, które wykonane są z marmuru. I wcale nie muszą to być masywne rzeźbione posągi, dla których właściwą oprawę są w stanie stworzyć tylko wyselekcjonowane wnętrza. Na rynku znajdziemy również marmurowe  wazony, świeczniki, lampy oparte na marmurowych podstawach i wiele innych tego rodzaju przedmiotów. To dekoracje na tyle subtelne, że dobrze współgrają praktycznie z każdą aranżacją. Osoby chcące zaprosić marmur do swoich domów powinny zatem pomyśleć o ich pozyskaniu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także