Materace lateksowe – fakty i mity na ich temat

0
Łóżko w sypialni
Materace lateksowe są zdrowe i wygodne. To fakty. Ale krąży o nich także kilka mitów.

Materace lateksowe mają wiele zalet i coraz częściej wyposażamy w nie łóżka. Przyjrzyjmy się kilku faktom i mitom, dotyczącym materacy lateksowych.

Materace lateksowe są bardzo wygodne – wyróżniają się elastycznością, co oznacza, że dopasowują się do kształtu ciała, ale nie odkształcają się trwale. Ważne jest też to, że struktura lateksu umożliwia cyrkulację powietrza, co znacząco wpływa na komfort snu. Jakie jeszcze fakty warto poznać o materacach lateksowych, a przy okazji rozwiać mity? Oto one.

Materace lateksowe są najtrwalsze

To FAKT. Na trwałość materacy lateksowych wpływa ich budowa – we wnętrzu takich materacy nie ma żadnych elementów metalowych, które z czasem mogłyby się np. odkształcić. Za sprężystość i elastyczność materaca, odpowiada sam lateks, dzięki czemu wyróżniają się one trwałością. Warto jednak pamiętać o regularnym obracaniu materaca. Ta prosta czynność przysłuży się dla żywotności produktu.

To Cię zainteresuje: Wybieramy łóżko do sypialni

Materac z lateksu jest korzystny dla alergików

To FAKT. Materace lateksowe są przyjazne dla alergików. Wynika to z faktu, że do wnętrza materaca nie wnikają bakterie, roztocza, grzyby itp. (w przypadku innych surowców, z których produkuje się materace szybko stają się one siedliskiem kurzu i bakterii).
Bakterie, grzyby i roztocza nie wnikają do środka materaca i nie są z niego uwalniane przy ruchach śpiącego. Dodatkowo kiedy w materacu występują perforacje – pozwalają one na swobodną cyrkulację powietrza i wentylację miejsca snu. – dodaje Tomasz Goc z Fabryki JANPOL.

Pielęgnacja materacy lateksowych jest łatwa

To FAKT. Żeby utrzymać materac lateksowy w czystości wystarczy czyszczenie zewnętrznej powierzchni.
– Należy pamiętać tylko, aby materac nie został zbyt mocno namoczony wodą lub innymi roztworami. – dodaje ekspert.
Wygodnym rozwiązaniem są materace w specjalnych pokrowcach, które zdejmuje się i pierze w pralce.

Dowiedz się też: Jak czyścić meble tapicerowane

Im twardszy materac, tym lepiej dla kręgosłupa

To MIT. Materac nie powinien być jak najtwardszy, ale tak dobrany, żeby dobrze podtrzymywał kręgosłup. Pamiętajmy, że kiedy leżymy na plecach, kręgosłup powinien przypominać rozciągniętą literę S, natomiast kiedy leżymy na boku – tworzyć linię prostą.
Jak sprawdzić, czy materac ma odpowiednią twardość? Leżąc na plecach spróbujmy wsunąć rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli wyczuwamy duży opór, to znaczy, że materac jest zbyt miękki, jeśli nie ma żadnego oporu – jest zbyt twardy.

Wszystkie materace lateksowe są takie same

To MIT. Materace lateksowe mogą być naturalne oraz częściowo syntetyczne. Te pierwsze są produkowane z mleczka kauczukowego. Dostępne są również formy mieszane, będące połączeniem surowca naturalnego z syntetycznym. Takie materace są równie wygodne. 
– Materac, dzięki wysokiej jakości surowcom wykorzystanym do jego produkcji, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała Marta Kaleta, Starszy specjalista ds. PR

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fabryka Materacy JANPOL

Polecamy Ci również

Zobacz także