Maty podłogowe

Maty podłogowe

Chcemy, aby nasze wnętrze było piękne od sufitu po samą podłogę. Piękno powinno witać nas w drzwiach i towarzyszyć nam na każdym kroku, w każdym pomieszczeniu. Urządzając mieszkanie, nie możemy zapominać o podłogach. Wybór rozwiązań jest szeroki, od popularnych dywanów i dywaników przez powoli zapominane wykładziny do nowości, jaką są maty podłogowe, którymi możemy wzbogacić wnętrze stosując ciekawe motywy roślinne, zwierzęce, abstrakcyjne czy romantyczne.

Oprócz fantazyjnego designu, dzięki któremu będziemy mieli szansę nadać indywidualny charakter gospodarza każdemu wnętrzu, nie możemy zapominać o funkcjonalności. Przykładem takiego rozwiązania łączącego obie te cechy są maty podłogowe Wash&Dry, które znajdą zastosowanie w każdym kącie naszych czterech ścian. W zależności od pomieszczenia, które chcemy przystroić takim dodatkiem powinniśmy zwrócić uwagę na różne właściwości maty. W przedpokoju powinniśmy pomyśleć o łatwości czyszczenia maty, w kuchni i łazience o antypoślizgowym ogumieniu, a w salonie czy pokoju dziecka o antyalergicznym materiale wykonania. We wszystkich pomieszczeniach ważnym czynnikiem będzie trwałość mat Wash&Dry, stanowiących designerskie rozwiązanie na lata.

mata podłogowa

Przedpokój i outdoor

Urządzając mieszkanie często najmniej uwagi poświęcamy na przedpokój lub hol. To błąd, ponieważ właśnie to miejsce decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie odniosą nasi goście odwiedzając nasz dom. Warto poświęcić chwilę na dobór dodatków, pamiętając jednak, że w przedpokoju muszą się one charakteryzować szczególną funkcjonalnością.

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważamy odwiedzając czyjś dom, zaraz po drzwiach, jest wycieraczka. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kolor i wzór, którymi podłoga przed drzwiami wita naszych gości. Wycieraczka lub dywanik pod drzwi powinny pochodzić z tej samej kolorystycznej gamy, co drzwi i korytarz lub zewnętrza elewacja domu. Wzór powinien stanowić również przekaz dla każdego, kto zastanawia się, do jakiego domu wchodzi. Ciekawą propozycją dla spontanicznych osób kochających podróże będzie motyw, który podkreśli charakter gospodarza wybierającego paryską elegancję, londyńską klasę czy nowojorską energię. Designerski wzór nie może jednak przesłonić nam głównego zadania, przed którym stawiamy wycieraczki lub dywaniki czy wspomniane maty podłogowe. Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie stanowią one jedynie ozdoby, ale barierę, dzięki której brud zostaje na zewnątrz, a my mamy sprzątać w domu mniej. Warto więc zadbać o trwałość takiego rozwiązania i bezpieczeństwo jego użytkowania.

dywany do pokoju dziecka

Piękne wzory możemy uzyskać wyłącznie dzięki matom tekstylnym, niestety często ich podkład stanowi nietrwałe PCV, które na wskutek zginania kruszy się, co może doprowadzić do widocznych pęknięć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór podłoża na naturalnej gumie, które jest trwałe i odporne na zginanie. Ponadto guma zapewnia większą antypoślizgowość powierzchni. Drugim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest włókno maty. W przypadku bariery dla błota i brudu ulicznego najważniejsze powinno być ułatwione czyszczenie. Po dokładnym wytrzepaniu z piasku powinniśmy móc skorzystać ze zwykłej pralki bez obaw o wyblakłe kolory, zniszczone ogumienie lub odbarwienia po suszeniu. Te same zasady powinny obowiązywać w przypadku mat wykorzystywanych przy wyjściu na przydomowy taras, dla którego ciekawą ozdobą będą maty z motywami zwierzęcymi i roślinnymi.

Kuchnia i łazienka

Łazienka stanowiąca osobistą przestrzeń w naszym domu powinna być przede wszystkim udekorowana według naszych osobistych preferencji. Popularne jasne wnętrza powinny być uzupełnione dodatkami w podobnym odcieniu do kafli lub płytek na ścianach i podłodze. Niezbędnym elementem tej ostatniej powinien być odpowiednio dobrany dywanik lub mata łazienkowa. Największym zagrożeniem dla takiej ozdoby w łazience jest przede wszystkim wilgoć, dlatego tak ważne jest, aby dobierać maty z naturalnych materiałów, które są odporne na suszenie, antypoślizgowe i antyalergiczne. Najlepiej wybrać wykonane z naturalnego włókna z podłożem z gumy nitrylowej, która w przeciwieństwie do tańszych materiałów jak np. PCV nie wykazuje cech szkodliwych dla zdrowia.

Oceń artykuł
4,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także