Meble najmłodszych rosną razem z nimi

Meble najmłodszych rosną razem z nimi

Umeblowanie dziecięcego pokoju to nie tylko niemały wydatek. Na dodatek nasze pociechy stale rosną i szybko przekonujemy się, że zakupiony dla nich mebel szybko staje się bezużyteczny.

Stolik do rysowania i zabawy w spotkania przy herbatce powienien znaleźć się w pokoju dziewczynki.Projektowanie mebli, które "rosną" razem z dzieckiem, to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i ekonomiczne. Dlatego przy wyborze kolejnego mebla powinniśmy zadać sobie pytanie, na jak długo ma on służyć dziecku? Sprawdzonym rozwiązaniem jest kupno takiego modelu, którego elementy wyposażenia będzie można w każdej chwili wymienić lub uzupełnić o nowe.

Strefa odpoczynku

Dziecięce łóżeczko jest jednym z pierwszych mebli, które kupujemy, gdy maluch pojawia się na świecie. Bez względu na to, jak wygląda, musi mieć wygodny materac, być bezpieczne i zapewniać komfortowy sen. Modele, które zmieniają się wraz ze wzrostem dziecka, zawierają dodatkowo wymienne części i regulację wysokości dna. Za ich sprawą łóżko niemowlaka w prosty sposób możemy przekształcić w spanie dla kilkulatka. Pomocne będą zestawy modułowe, które oprócz miejsca do leżenia posiadają szuflady i boczne komody, w których możemy przechowywać pościel, ubrania lub zabawki. Niektóre meble przystosowane są do rozbudowy w górę - bezpośrednio pod ich stelażem zmieści się np. biurko lub szafki na kółkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze zyskuje więcej miejsca, które możemy zagospodarować na kącik do nauki i zabawy.

Wybierając biurko zwróćmy uwagę, czy jest odpowiednie do wzrostu i budowy dziecka.Strefa nauki

Centralnym "ośrodkiem" naukowym w pokoju jest biurko. Z upływem lat dzieci będą spędzały przy nim coraz więcej czasu (odrabianie lekcji, nauka, gra na komputerze itd.), warto więc wybrać specjalny model, zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii.

- Ergonomiczne biurko posiada szereg rozwiązań, pozwalających na dostosowanie mebla do potrzeb użytkownika - mówi Olga Koźlik, ekspert współpracująca z producentem biurek dla dzieci. - Najważniejszym z nich jest możliwość regulacji wysokości i nachylenia blatu, który będziemy mogli zawsze dopasować do zmieniającego się wzrostu dziecka. Dzięki temu w pewnym stopniu wymuszone zostaje zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy czy zabawy przy biurku.

Pamiętajmy, że szerokość pulpitu powinna być na tyle duża, by zmieściły się na nim niezbędne sprzęty. W tym celu warto wybrać biurko, które w zależności od potrzeby dziecka będziemy mogli rozbudowywać. Przydadzą się nadstawki i elementy powiększające przestrzeń roboczą (na przykład boczna półka na drukarkę). Pomocne będą wysuwane półki i mobilne kontenery na szkolne przedmioty.

Strefa uporządkowana

Dorastające dzieci lubią gromadzić w swoich pokojach różne przedmioty. Pamiątki z wakacji, szkolnych wycieczek, ulubione zabawki, nowe ubrania lub własnoręcznie wykonane wynalazki - na wszystkie te rzeczy nie powinno zabraknąć miejsca.

W przypadku, gdy szafy i komody stają się niewystarczające, wykorzystajmy systemy paneli ściennych. Montaż małej garderoby jest prosty, a przy tym niezwykle funkcjonalny. Możemy umieścić w niej przesuwane w pionie i w poziomie półki, które w każdej chwili będzie można wyregulować do rozmiarów dziecka.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Sklepik (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także