Meble tapicerowane jak nowe: jak czyścić różne obicia

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sposób czyszczenia mebli tapicerowanych zależy od tego, z czego jest wykonane obicie.
Sposób czyszczenia mebli tapicerowanych zależy od tego, z czego jest wykonane obicie. SITS
Trudno wyobrazić sobie wnętrze bez mebli tapicerowanych. Jednak, żeby zachowały atrakcyjny wygląd przez długi czas, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Tapicerowane kanapy i fotele to podstawa naszego wypoczynku i nieodłączny element wyposażenia wnętrz. Z czasem jednak ulegają zabrudzeniu, dlatego trzeba o nie regularnie dbać, tak żeby wyglądały estetycznie i atrakcyjnie przez cały okres użytkowania. Do dyspozycji mamy sporo środków do czyszczenia obić meblowych –  różnego rodzaju pianki i proszki pomagają przywrócić czystość (i dodatkowo zabezpieczają powierzchnie przed kolejnymi zabrudzeniami). Trzeba jednak wiedzieć, jaki środek wybrać, żeby nie narobić szkód. Podstawą jest dobranie środka czyszczącego do rodzaju tapicerki.

Czyścimy meble tapicerowane tkaninami

Czyszczenie mebli, których obicie jest wykonane z tkaniny, jest stosunkowo najprostsze, nie wymaga też zastosowania specjalistycznych środków. Kanapy, czy fotele z tapicerką z tkaniny warto od czasu do czasu oczyścić odkurzaczem – w ten sposób pozbędziemy się osiadającego na nich kurzu. Powierzchniowe zabrudzenia, czy plamy usuwamy natomiast wilgotną szmatką, lekko nasączoną detergentem (np. łagodnym środkiem piorącym, albo płynem do naczyń).

_– _Przed rozpoczęciem czyszczenia, warto sprawdzić, czy dany specyfik nie odbarwi tkaniny. W tym celu najlepiej nanieść środek czyszczący na mało widoczny fragment obicia i odczekać kilkanaście minut – tłumaczy Dominika Kawęcka z firmy SITS, producenta mebli tapicerowanych.
Jeśli tkaniny obiciowa mają na powierzchni włos (jak syntetyczne nabuki, czy welury), warto je regularnie szczotkować, używając miękkiej szczotki. Dzięki temu materiał zachowa swoją sprężystość i będzie dobrze wyglądał przez długi czas.

Jak czyścić meble skórzane

Pamiętajmy, żeby do czyszczenia mebli skórzanych nigdy nie używać wody. Do usuwania z nich kurzu stosujmy suchą szmatkę. Od czasu do czasu skórzane obicia warto przetrzeć specjalnym środkiem konserwującym, takim jak np. krem stearynowy. Zapewni to odpowiednie natłuszczenie skórzanego obicia, dzięki czemu będą one mniej podatne na zabrudzenia i uszkodzenia powierzchni. Zachowają też intensywność oryginalnego koloru. Meble skórzane warto konserwować naprawdę regularnie.
–  Skórzany fotel lub sofa dodają pomieszczeniom zdecydowanego charakteru. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będą nam służyły latami – podkreśla Dominika Kawęcka.

Czyścimy elementy drewniane mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane często mają drewniane elementy – podłokietniki, nóżki, ramy. Drewno oczywiście trzeba potraktować osobno. Do czyszczenia drewna nie używajmy silnych detergentów, ani dużych ilości wody, ponieważ możemy uszkodzić powierzchnię drewna, a nawet jego strukturę (w przypadku wody). Elementy drewniane można przecierać lekko wilgotną szmatką, a następnie dokładnie wytrzeć suchą ściereczką. Można też stosować mleczka itp. do drewna, np. z dodatkiem wosku pszczelego. Wybór preparatów drewna jest duży i poza czyszczeniem powierzchni nadają one właściwości antystatyczne (powierzchnia nie przyciąga kurzu). Zwracajmy tylko uwagę, czy dany środek jest przeznaczony do powierzchni drewnianych matowych, czy błyszczących.

Prezentujemy: Fotele modne i wygodne - trendy w fotelach wypoczynkowych

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl