Meblowanie światłem - jak dobrać oświetlenie w pomieszczeniu?

0
Lampka nastrojowa
W pokoju warto zadbać o odpowiedni klimat, a można to zrobić odpowiednią lampką, która klimatycznie oświetli wnętrze.

Oświetlenie w mieszkaniu to niezbędna rzecz. Dzięki niemu możemy kreować wnętrze. Ma zarówno praktyczne, funkcjonalne jak i estetyczne znaczenie.

Światło w mieszkaniu powinno być odpowiednio dopasowane do miejsca i całego wnętrza. Nie może być za jasne, ani za ciemne. Zadbajmy o to, aby w każdym pomieszczeniu było kilka różnych źródeł światła.

Dowiedz się więcej o: Działaniu i właściwościach lamp LED

- Zestawienie różnych rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę w pomieszczeniu, a także zdecydowanie poprawić jego funkcjonalność – mówi Marzena Pawlak, Kierownik Działu Oświetlenie w IKEA Kraków. - Dobrze dobrane oświetlenie oddaje kolory i tworzy kontrasty, tak, aby wnętrze nie stało się płaskie. Musimy bowiem pamiętać, że jeśli kontrasty są za małe, wnętrze nie jest czytelne, a nasz mózg męczy się, usiłując odczytać informacje o przedmiotach i kształtach, które otrzymuje od oczu – tłumaczy Marzena Pawlak.

Rodzaje oświetlenia

W celu odpowiedniego doboru oświetlenia do pomieszczenia, powinniśmy wiedzieć jakie są jego rodzaje. Ze względu na sposób rozchodzenia się światła dzielimy je na:

  • kierunkowe,
  • rozproszone.

Podpowiadamy: Jak wybrać lampy LED, żeby przyniosły oszczędności

Ze względu na funkcje światła rozróżniamy:

  • Oświetlenie ogólne – umieszczone na środku sufitu, dostarcza światło rozproszone do całego wnętrza.
  • Oświetlenie nastrojowe – stwarza ciepłą i przytulną atmosferę. Sprawia, że kontrast między oświetleniem ogólnym, a zadaniowym jest mniej widoczny. Służy także do zaakcentowania danego przedmiotu (np. obrazu lub grafiki na ścianie), czy mebli.
  • Oświetlenie zadaniowe – pomaga w wykonaniu pewnych czynności, czyli czytanie, robótki ręczne, pisanie czy praca przy biurku. Dostarcza skoncentrowany strumień światła nad ograniczonym obszarem. 

Strefy oświetlenia

Przed przystąpieniem do rozmieszczenia światła warto się zastanowić nad funkcjonalnością naszego wnętrza i podzielić je na kilka stref, które chcemy specjalnie doświetlić. Pamiętajmy, że w salonie warto zadbać o oświetlenie ogólne oraz boczne (do oglądania telewizji czy odpoczynku). Jeżeli w pokoju dziennym stoi także biurko, przy którym pracujemy, to koniecznie musimy postawić na nim lampkę. Natomiast w kuchni bardzo ważne oprócz światła ogólnego jest oświetlenie blatów roboczych. A w łazience na prowadzenie wychodzi właściwe oświetlenie przy lustrze.

Zobacz: Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem taśm LED

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także