Mechanizmy zapobiegające zalaniu łazienki

0
Mechanizmy zapobiegające zalaniu łazienki

Łazienka jest miejscem, w którym popularny zwrot "nie przelewa się" nabiera nowego, pozytywnego wydźwięku.

Możliwości syfonów SilfraZajrzyjmy pod maskę

Przelewy wannowe, ukryte na ogół pod powierzchnią gustownych kafelków, przez lata spełniają swoje funkcje ułatwiające i zabezpieczające właściwy obieg wody. Dzięki nim niwelujemy ryzyko zalania łazienki w trakcie napełniania wanny. Po kąpieli cała jej zawartość jest skutecznie odprowadzana do kanalizacji. Mechanizm ten stanowi jednak coś więcej niż tylko rurę łączącą otwór przelewowy z odpływem. Wszystkie jego elementy tworzą sprawną i trwałą instalację, która sprawia, że możemy w pełni oddać się relaksującym zabiegom higienicznym.

Liczy się szczegół

Wbrew pozorom niebagatelny wpływ na komfort kąpieli ma rodzaj korka, który współdecyduje o regulacji poziomu wody w wannie. W większości przypadków stanowi on dziś integralną część zestawu. - Wśród stosowanych współcześnie rozwiązań, popularnością w dalszym ciągu cieszą się przelewy z cięgnem, połączone z korkiem linką, sterowaną specjalnym pokrętłem - wskazuje Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora wyposażenia łazienek. - Coraz częściej sięgamy też po komplety z korkiem automatycznym lub opartym na systemie UP&Down, który działa na zasadzie sprężyny uruchamianej poprzez naciśnięcie. Szybkość i wygoda, uzyskane dzięki zautomatyzowaniu procesu zamykania i otwierania odpływu wody, muszą iść w parze z trwałością wykorzystywanych urządzeń.

Przelew wannowy z cięgnem SilfraUżywane wielokrotnie w charakterystycznym, mokrym środowisku powinny być więc one odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i szkodliwe działanie niektórych środków chemicznych. Producenci wyposażają armaturę w korki z mosiądzu lub tworzywa sztucznego zwanego ABS (Akrylonitrylo-Butadieno-Styren). Wskazane jest także, by jako zewnętrzne elementy przelewów, na długo zachowywały estetyczny wygląd (sporą popularnością cieszą się delikatne akcenty w kolorze chromu).

Natomiast w przypadku reszty instalacji, które znajdują się już pod powierzchnią wanny, kwestie wizualne mają mniejsze znaczenie. Ważne jest jednak, by zabudowa nie uniemożliwiała dostępu do syfonu, półsyfonu oraz samego przelewu. Wśród ceramiki otaczającej wannę znajduje się więc zazwyczaj płytka, pełniąca rolę drzwiczek.

Zestaw EuroramaWolność wyboru

Realna skuteczność systemów odprowadzających wodę wiąże się z optymalnym dostosowaniem ich do specyfiki każdej łazienki oraz potrzeb jej użytkowników. Przede wszystkim muszą gwarantować precyzyjne połączenie strefy kąpielowej z instalacjami kanalizacyjnymi, nawet w sytuacji, gdy wybierzemy niestandardowe ustawienie wyposażenia. Coraz więcej uwagi przykładamy bowiem do indywidualnych form aranżacyjnych w łazience.

Niezabudowana wanna wolnostojąca wymaga zastosowania funkcjonalnych mechanizmów, które będą jednocześnie stanowić dekoracyjne uzupełnienie całości wystroju. Powstają więc serie produktów, których design stanowi odzwierciedlenie konkretnego stylu (np. retro). - Różnorodność dostępnych przelewów przejawia się także w dodatkowych, praktycznych ich właściwościach - dodaje Sylwia Madyda z Madix. - Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest np. model pozwalający podnosić lustro wody, jaką można nalać w danym momencie do wanny.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także