Mieszkanie na parterze - jakie okna wybrać?

Mieszkanie na parterze - jakie okna wybrać?

Mieszkania na parterze cieszą się mniejszym powodzeniem nie tylko ze względu na ograniczone poczucie bezpieczeństwa, ale również z obawy przed podglądaniem. Jak tego uniknąć?

Przeszklone ściany, panoramiczne okna prawie do podłogi, grube szkło nawet zamiast tradycyjnych tynkowanych płyt, zasłaniających bałagan na balkonach. Nawet troska o bezpieczeństwo znajduje odbicie w wyborach raczej okien o podwyższonej wytrzymałości na włamanie niż cieszących się największym zaufaniem rolet zewnętrznych.

Za najlepszy sposób ochrony - nie tylko przed złodziejami, ale również przed wzrokiem niepowołanych osób. Wielu deweloperów stosowało je jako standardowe wyposażenie w cenie mieszkania w parterowych lokalach, ale również oni od tego odchodzą. Ta moda w architekturze sprawia, że żyjemy coraz bardziej - za przeproszeniem - publicznie.

Intymność w domu

Czy nasi rodacy lubią być podglądani? Nie. Gdy wracają do domu po ciężkim dniu w pracy, marzą o spokoju i relaksie we własnym domu. Większość z nas - bez względu na wiek, wykształcenie, czy miejsce zamieszkania - uwaza, że bardzo ważne jest poczucie intymności w domu. A dom oznacza dla Polaków niekoniecznie budynek, częściej miejsce, do którego dostępu nie ma nikt obcy. Cztery własne kąty to miejsce, w którym odnajdujemy spokój. Dom kojarzy się z ciszą, spokojem, bezpieczeństwem i rodziną.

Podglądani... podglądamy

Ciekawość to według Polaków, główny powód zaglądania w cudze okna - uważa tak większość osób. Część osób twierdzi, że przyczyną zaglądania w cudze okna jest zwyczajna nuda lub niekontrolowana zazdrość. Czasem patrzymy w okna sąsiadów, aby dowiedzieć się, jak mają oni urządzone mieszkanie lub dlatego, że słyszymy niepokojące odgłosy, dobiegające z ich domu.

Nie lubimy cudzych oczu

Bez względu na powody podglądania Polacy nie lubią, gdy przekracza się granice ich prywatności. Zaglądania w okna przez niepowołane osoby nie znoszą zwłaszcza panie. Co ciekawe najwięcej przeciwników takiego zachowania znalazło się też w grupach osób między 55 a 70. rokiem życia i w przedziale 25-39 lat. Ludzie po 50. roku życia bardzo cenią swoją intymność Uważają wścibstwo za żenujące zachowanie. Działają w myśl zasady "Nie mów nikomu, co się dzieje w domu". Młodsza grupa to z kolei osoby, dla których liczy się rozwój zawodowy. Nie mają czasu na podglądactwo, bo często dopiero późnym wieczorem są w domu.

Wstydliwe podglądanie

Do tego, że sami podpatrujemy sąsiadów, przyznajemy się bardzo niechętnie. Jedynie co piąty badany deklaruje, że zdarza mu się zerknąć w cudze okno, niektórzy respondenci odmówili odpowiedzi na to pytanie. Najwięcej osób, które przyznały się do podglądania mówi, że robi to rzadko - raz na miesiąc.
- Można nie przyznawać się do podglądania, ale i tak powszechnie wiadomo, że ciekawość leży w ludzkiej naturze. Zastanówmy się, jak łatwo plotkujemy o życiu osobistym sąsiadów czy znajomych. Owszem nie lubimy przyznawać się publicznie do takich zachowań. Nie lubimy myśleć o sobie jako o "podglądaczach". Czasem chęć podpatrywania sąsiadów tłumaczymy potrzebą zmiany np. chcemy zobaczyć, jak sąsiad urządził pokój i to ma nam pomóc wprowadzić zmiany do własnego mieszkania - komentuje Izabela Kielczyk.

Tylko dla twoich oczu...

Wyniki badania pokazują, że Polacy nie życzą sobie podglądania. Co więcej rzadko przyznają się, że sami patrzą w okna innych. Chętnie dzielimy się jednak sposobami ochrony domu przed oczami sąsiadów. Metodą, którą większość Polaków (66%) uznaje za skuteczną, jest montaż rolet zewnętrznych. W dalszej kolejności pojawiły się żaluzje - 15%, zasłony - 10% i firanki - 6% wskazań wśród badanych.
Aby rolety spełniały swoją funkcję ochronną i służyły nam przez lata - warto wybierać sprawdzone rozwiązania. Popularne są np. pancerze z trwałego, lakierowanego aluminium, odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Aby podnieść komfort użytkowania rolet, warto zamontować automatykę czasową, która pozwala na zaprogramowanie momentu ich otwierania i zamykania. Takie urządzenie pozwoli nam w pełni oddać się chwilom relaksu bez potrzeby pamiętania o zasłonięciu rolet.

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także