Mieszkanie w bieli

Mieszkanie w bieli

Mieszkanie w bieli wcale nie oznacza, że brak nam odwagi lub pomysłu na wystrój. Wręcz przeciwnie, to dowód znajomości mody. Biel jest dobrym tłem zarówno dla ekologicznej prostoty, spokojnej klasyki, jak i ekstrawaganckich eksperymentów. Ma wiele zalet. Odkryjmy je razem.

mieszkanie w bieli

Niektórzy mówią, że wcale nie jest kolorem. My uważamy, że jest barwą idealną, bo pasującą do każdej innej. Zarzuca się jej, że jest chłodna i kojarzy się ze szpitalną sterylnością. Odpowiadamy na to, że wnosi do wnętrza spokój i ponadczasową elegancję. A na monotonię białych wnętrz jest mnóstwo sposobów. Dla tych, którzy lubią bawić się dekorowaniem mieszkania i których cieszą ciągłe zmiany, biel jest tłem doskonałym.

dekoracyjny dywanWięcej światła i przestrzeni

Biel odbija światło tak mocno jak żadna inna barwa. Gdy mieszkanie jest niewielkie albo słabo doświetlone za dnia, pomalowanie ścian na biało jest pierwszym środkiem zaradczym. Dzięki temu pomieszczenie będzie się wydawać większe i jaśniejsze. Wrażenie przestronności wzmocnimy, malując na biało oprócz ścian i sufitu również podłogę. Biały sufit przy ścianach w innym kolorze sprawi, że pokój będzie wyższy – zwłaszcza jeżeli przeciągniemy biel na ściany na głębokość ok. 15 cm. Długie i wąskie pomieszczenie poszerzymy i skrócimy podobną metodą. Większe powierzchnie malujemy na biało, a krótsze na ciemny kolor.

biała sypialniaDekorowanie bez ryzyka

Dobranie kolorów do wystroju mieszkania tak, aby tworzyły harmonijną całość, nie jest łatwym zadaniem. Ale gdy dominującą barwą jest biel, sprawa staje się o wiele łatwiejsza. Nasze kolorowe drobiazgi nie będą się z nią kłóciły. Wręcz przeciwnie – zostaną lepiej wyeksponowane i ożywią wnętrze. Biel jest też sprawdzonym sposobem na pogodzenie w jednej przestrzeni mebli o różnym charakterze.

Wesołej zabawy

Biały kolor nie jest zarezerwowany dla jakiegoś konkretnego stylu. Wszystko zależy od dodatków. I naprawdę niewiele ich potrzeba, aby całkowicie odmienić wygląd mieszkania. Gdy salon tonie w bieli, nawet stolik przed kanapą może nadać ton całości. Lekki mebel z jasnego drewna wniesie nastrój skandynawskiej prostoty, ciemny i masywny – posmak egzotyki, a szklany na metalowych nogach stworzy klimat chłodnego minimalizmu. Ważną rolę w jasnych pomieszczeniach grają tkaniny. Poszewki na poduszki, zasłony, kapa na łóżko, dywanik – te rzeczy nie kosztują wiele. Za to każda zmiana ich kolorów i wzorów jest odrazu widoczna. W ten sposób niewielkim kosztem nadążymy za wciąż zmieniającą się modą i sprawimy sobie przyjemność cosezonową odmianą mieszkania.

kolorowe książki jako dekoracjabiałe meble

Wszystko na biało

Inaczej wygląda biel na puszystym dywanie, na lakierowanych meblach i na matowej ścianie. Warto rozegrać wnętrze różnicami faktur. Na gładkim obrusie stawiajmy porcelanę zdobioną wytłaczanym ornamentem, zestawiajmy materiały grubo tkane z jedwabistymi, przedmioty o nowoczesnych formach z ozdobnymi stylowymi. Słońce prześwitujące przez ażurową zasłonę ozdobi ściany wzorami ze światła i cienia. A gdy ten niebiański spokój przestanie nam odpowiadać, kilka czerwonych drobiazgów i bukiet pąsowych róż podniosą temperaturę wnętrza i dodadzą energii.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Hanna Rybarska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Bec kers, Ikea, Komfort

Polecamy Ci również

Zobacz także