Mieszkanie w stylu eko

0
Mieszkanie w stylu eko

Małe czy duże, stare czy nowe, wynajmowane czy własne - niezależnie od rodzaju mieszkania pragniemy, aby było ono piękne, wygodne i bezpieczne. A najlepiej jeszcze - ekologiczne. O ile pierwsze założenia łatwo spełnić, to z ostatnim - bywają kłopoty.

Bądź eko we własnym domu!

IKEA Kraków, tworząc specjalne eko-wnętrza, podpowiada, jak żyć w zgodzie z najnowszymi trendami i z naturą.

Mieszkanie powinno być urządzone w taki sposób, abyśmy z przyjemnością spędzali w nim czas. Poza kwestiami komfortu i własnego stylu, warto również wziąć pod uwagę troskę o środowisko naturalne. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne.

Zrównoważone życie w każdym domu

Propagując ideę zrównoważonego rozwoju, IKEA pragnie pokazać, że ekologia to nie tylko zielony kolor i drewniane meble, ale przede wszystkim codzienne czynności i rozwiązania zastosowane w mieszkaniu. Specjalne eko-wnętrza, które pojawiły się w krakowskim sklepie IKEA pokazują domowe sposoby dbania o naturę i produkty, które to umożliwiają. Ich piękno tkwi w nowatorskim designie, fantastycznych kolorach oraz tym, że w prosty sposób wskazują, że drobne - na pierwszy rzut oka - codzienne czynności razem mogą doprowadzić do wielkich zmian!

Bądź eko we własnym domu!

- Chcemy zachęcać do ekologicznego stylu życia. Dla IKEA Kraków jest to szczególnie ważne ze względu na stan środowiska w naszym mieście - mówi Agata Czachórska, koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków. Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. Przez 3/4 roku przekroczone są w nim dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza - czasami nawet trzykrotnie. Krakowianie produkują ponad 304 tys. ton śmieci rocznie, z czego jedynie 10% segregują.

Jak być eko we własnym domu?

Zrównoważone życie to odpowiednio dobrane wyposażenie i codzienne domowe czynności, które oszczędzają środowisko i zasoby naszego budżetu. Energooszczędne oświetlenie LED, szerokie możliwości segregacji odpadów, przechowywania żywności, łatwego schładzania czy ogrzewania pomieszczeń - jest wiele sposobów na mieszkanie w stylu eko. Nie można zapomnieć również o meblach wykonanych w technologii pozwalającej na zmniejszenie użytego drewna, które - zapakowane w płaskie paczki - ograniczają potrzeby transportowe i emisję CO2. Wszystkie te eko-udogodnienia proponuje swoim klientom IKEA.

Bądź eko we własnym domu!

... bo eko tkwi w szczegółach

Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED każde wnętrze nabierze niepowtarzalnego blasku, a rachunki... usuną się w cień! Lampy LED świecą dłużej i jaśniej niż tradycyjne żarówki, a przy tym są trendy i zużywają ok. 85% mniej energii. Barwa światła jest zbliżona do tej, jaką dają zwykłe żarówki, dzięki czemu nie męczy się wzrok. A jest na co patrzeć, ponieważ designerskie lampy LED dostępne w IKEA posiadają piękne kolory i nowoczesne formy - a wszystko to w stylu eko.

Recykling to coś, co każdy z nas może robić - od małych mieszkań po duże przedsiębiorstwa. Sortując odpady, sprawiamy, że surowce takie jak papier, plastik i metal mogą zostać ponownie wykorzystane do wytwarzania nowych produktów. IKEA proponuje systemy segregacji śmieci - m.in. RETUR i RATIONELL - które nie tylko są niesamowicie praktyczne, ale i wyglądają wspaniale. Dzięki temu mogą zainspirować i zadowolić nawet największych eko-sceptyków.

Baterie kuchenne i łazienkowe to kolejny szczegół, na który warto zwrócić uwagę. W czym tkwi sekret zmniejszenia zużycia wody nawet o 30-50%? Perlator wbudowany w bateriach łazienkowych czy kuchennych skutecznie ogranicza przepływ wody, nie zmniejszając równocześnie ciśnienia. Napowietrzanie strumienia pozwala oszczędzać wodę i pieniądze. Jednym słowem - czysty zysk!

 

Bądź eco we własnym domu!Eko w kuchni

- Kuchnia to centrum rodzinnego życia. Tutaj spędzamy sporo czasu i zużywamy mnóstwo zasobów. Oznacza to, że jest ona najlepszym miejscem do wprowadzania eko-zachowań, takich jak gotowanie pod pokrywką, odpowiednie napełnianie zmywarki lub zrezygnowanie z programu suszenia w pralce czy zmywarce. Otwórzmy drzwiczki, by naczynia wyschły same, a zaoszczędzimy jeszcze więcej - wymienia Agata Czachórska. Długa lista takich prostych "zielonych" czynności znajduje się w eko-kuchni IKEA Kraków - dodaje.

Życie w kolorze eko

W dzisiejszych czasach przestało być prawdą, że to, co ekologiczne, jest nudne. Eko to dobra jakość, fantastyczny design i różnorodne kolory - nie tylko odcienie zieleni! Miękkie dywany, grubsze zasłony i inne wzorzyste tekstylia pełnią oczywiście funkcję ozdobną, ale mogą też być prostym i niedrogim sposobem na oszczędzenie energii i regulowanie ciepła w domu. Szczególnie, że często ucieka ono przez okna i podłogę. Nawet odpowiednio dobrana kołdra może zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

- Mam nadzieję, że eko-wnętrza zainspirują nie tylko eko-zapaleńców, ale również eko-sceptyków. Wierzę, że takie drobne zmiany w naszych mieszkaniach i przyzwyczajeniach będą mieć wpływ na jakość życia w naszym mieście. Kraków ma blisko 760 tys. mieszkańcówiii. Proszę pomyśleć, ile możemy zmienić, jeśli każdy z nas wprowadzi chociaż jeden eko-nawyk do swoich codziennych czynności! - podsumowuje Agata Czachórska.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także