Mieszkanie w stylu japońskim

Mieszkanie w stylu japońskim

Wnętrze w stylu japońskim zainteresuje zarówno zwolenników Zen, jak i młodych i dynamicznych, których pociąga japoński minimalizm.

wnętrze w stylu japońskim

Kraj Kwitnącej Wiśni jest światem pełnym sprzeczności. Cesarska Japonia to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, religijność, poszanowanie autorytetów i surowość. Japonia na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nigdy jednak nie odeszła od swojej pierwotnej tradycji. Przykładem buntu wobec „starej szkoły” są choćby „manga” i „anime”, które zainspirowały styl życia wielu młodych Japończyków. Ciemne kimona kontra kolorowe współczesne stroje – to obraz dzisiejszej japońskiej ulicy. Łącznikiem ciągle pozostaje filozofia Zen, uznawana i szanowana przez ludzi z każdego kręgu i pokolenia. Doskonale oddaje ona delikatność i harmonijność kultury japońskiej.

japońskie wnętrze

Atmosfera azylu i przestrzennej równowagi

Mieszkania Japończyków w szczególny sposób spełniają rolę azylu, miejsca wyciszenia. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem w każdym pomieszczeniu jest przestrzeń. – W myśl chińskiej z pochodzenia filozofii Feng Shui układ mebli, okien i drzwi powinien zapewniać najbardziej optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ponadto częścią aranżacji. Meblując każde pomieszczenie, nie powinno zapominać się o tym niezwykle istotnym dla stylu japońskiego elemencie.

styl japoński we wnętrzu

Meble powinny być możliwe proste w formie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z oszczędności, dlatego zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przedmiotów. Zazwyczaj unikają zbędnych ozdób czy niepraktycznych dodatków. Charakterystycznymi dla stylu japońskiego meblami są między innymi, łóżko na krótkich nóżkach z wygodnym futonem (japońskim materacem) czy siedziska podłogowe.

Atmosferę pomieszczenia dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka. Najbardziej charakterystyczne dla stylu japońskiego są barwy monochromatyczne. Wybór jest dowolny, może to być zarówno kolor pastelowy, jak i intensywnie zielony. Napotkać można także kontrastowe połączenie bieli i czerni albo czerwieni.

mieszkanie w stylu japońskim

Dodatki i dobór drzwi

Aranżacja w stylu japońskim wcale nie musi opierać się na pamiątkach przywiezionych z podróży. W Polsce można już bez problemu zakupić oryginalne dodatki i ozdoby z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ważne jest, by nie przesadzić z ich ilością i zachować czystość przestrzeni, którą dopełnią oryginalne drzwi typu Fusuma (drzwi rozsuwane, zdobione malowidłami), ruchome ścianki zrobione z drewnianej ramki wypełnionej japońskim papierem washi – shoji oraz tatami (maty do zakrywania podłogi, na których można również spać).

drzwi przesuwne Aludrzwi przesuwne Alfa

Niezwykle ważnym elementem architektury japońskiej są drzwi. Stworzyła ona kilka ich rodzajów. Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. Systemy drzwi przesuwnych ALU, Alfa i Beta stworzyła Porta. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w japońskie wnętrze doskonale wkomponują się ascetyczne w formie drzwi z kolekcji Natura Koncept.

drzwi Natura Koncept

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.
Produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Porta KMI

Polecamy Ci również

Zobacz także