Mikroklimat wnętrz mieszkalnych

Mikroklimat wnętrz mieszkalnych

Co wpływa na mikroklimat wnętrza oraz jak ten mikroklimat wpływa na nas? Dlaczego w jednych pomieszczeniach czujemy się dobrze, a w innych nie...

Jasne ściany i sufit optycznie powiększają wnętrze.Jest grupa uwarunkowań mikroklimatycznych bardziej zindywidualizowana. Zależy od licznych predyspozycji psychicznych i fizjologicznych. Wymienię kilka np. poziom intelektualny, uzdolnienia, wykonywany zawód, uwarunkowania środowiskowe, tradycje, nawyki, fobie (klaustrofobia, agorafobia). Odnosi się to do całej rodziny, jej modelu i stylu życia. Prognozy socjologiczne przyjmują, że upowszechni się model biologiczny wielopokoleniowy, oparty na współ partnerstwie, o bogatszym życiu rodzinnym, wpływającym korzystnie na wychowanie i psychikę młodzieży. Rodzina jako całość powinna znaleźć w mieszkaniu możliwości zaspokojenia potrzeb indywidualnych, urzeczywistnienie swojego stylu życia, ładu stabilizacji a także wypoczynku w izolacji.

Szukając w historii budownictwa śladów tych cech, które i obecnie są poszukiwane i bardzo cenione natrafiamy na porządki stylów architektonicznych jak styl dorycki, joński itd. Były wg mnie pierwszymi ustaleniami powtarzających się proporcji w architekturze, zwane później porządkami architektonicznymi. W następnych wiekach powstały style architektoniczne odzwierciedlające możliwości realizacyjne, ale i potrzeby psychiczne i fizjologiczne tego okresu. Człowiek poszukiwał na przestrzeni dziejów najodpowiedniejszych właściwości i proporcji. Widocznie były one bardzo ważne dla życia ludzi, ale prowadziły do coraz większej anarchii wymiarowej i proporcjonalnej. Zapanowało pod tym względem bezprawie wymiarowe. W rzeczywistości, kto był silniejszy (czytaj bogatszy) i skuteczniej mógł argumentować swoje subiektywne potrzeby, ten skuteczniej nadawał ton potrzeb swojej rzeczywistości w której żył. W historii czasu zatraciła się odpowiedzialność za brak poszanowania życia w realizowanych obiektach. Zapanowała anarchia w proporcji. Subiektywizm odczuć twórców był jedynym argumentem w tworzeniu pomieszczeń.

Wyrzucony został z kanonu twórców przestrzeni złoty podział mający swoje miejsce w każdej drobinie życia na ziemi, a wiec w człowieku, zwierzętach i w przyrodzie.

"Podobne przyciąga podobne" krótkie prawo obowiązujące w całym wszechświecie.

Powinno ono znowu wrócić do łask. Wtedy dopiero mieszkanie zapewni poczucie spokoju, bezpieczeństwa i będzie czynnikiem integrującym rodzinę. Uwzględnianie możliwie szerokiego wachlarza tych potrzeb wymagać będzie w tym kontekście indywidualnego podejścia do każdego projektowanego mieszkania i wpłynie niewątpliwie na ogólny nastrój klimat psychiczny wnętrz. Architekt powinien dysponować szeroką wiedzą i znajomością nie tylko problemów techniczno-estetycznych, ale również psychologicznych, socjologicznych i przyrodniczych. Potencjalne możliwości uwzględniania tych bardzo złożonych potrzeb zawiera w sobie idea domu bioklimatycznego.

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także