Modernistyczne wnętrze z nutką art deco

0
Modernistyczne wnętrze z nutką art deco

Apartamenty urządzone w drewnie to wnętrza dla wymagających lokatorów. Urok drewna tworzy niepowtarzalny klimat i ociepla pomieszczenia, ale jednocześnie aranżacja takich mieszkań jest dużym wyzwaniem. Coraz częściej jednak projektanci wnętrz sięgają po ten ponadczasowy materiał nadając mu nowego charakteru.

Rezydencja OrłowoDrewniane elementy to podstawa projektu wnętrza apartamentu w Gdyni Orłowie przygotowanego przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. - Naszym głównym założeniem było stworzenie eleganckiego wnętrza nawiązującego do stylu gdyńskiej moderny oraz art deco - podkreśla architektka Anna Paszkowska.

W projekcie szczególnie ważne było wydzielenie strefy wejścia oraz strefy jadalni i kuchni. Już od drzwi mamy do czynienia z drewnem. Długi korytarz prowadzący do dalszych części apartamentu zabudowany jest w fornirze - orzechu amerykańskim. Ten materiał nadaje wnętrzu elegancki i gustowny wygląd. Urozmaiceniem dla drewnianej zabudowy korytarza są wnęki wykończone białą mozaiką z czarną lamówką, w których ukryto przejścia do kolejnych pomieszczeń: kuchni, jadalni, garderoby i wejścia na schody.

Wykorzystanie w projekcie fornirowanych płaszczyzn ścian korytarza to nawiązanie do willi Miesa van der Rohe Tugendhat, która jest jednym z symboli architektury modernistycznej. Ściany zabudowano tak, że sprawiają wrażenie całych brył, a nie pojedynczych elementów. Dodatkowo, taki efekt został podkreślony poprzez biegnącą pod sufitem wnękę podświetloną ledami. Ze względu na oszczędny i stonowany charakter wnętrza, oświetlenie w mieszkaniu nie mogło być surowe, ani nazbyt agresywne, dlatego projektanci zastosowali listwy oświetleniowe wzdłuż sufitu w całym mieszkanie. Dają one oczekiwany efekt - delikatnie doświetlają pomieszczenia, a jednocześnie podkreślają niewątpliwy urok drewnianych płaszczyzn.

Druga wydzielona strefa - kuchni i jadalni bazuje na projekcie amfiladowym, dzięki czemu tworzy przestronną perspektywę. - Dodatkowo przestrzeń pomiędzy kuchnią, a jadalnią została zagospodarowana na minibarek, a część kuchenną odizolowano od części barowej wysoką zabudową - opisuje Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. - Blat baru został tak zaprojektowany, aby jego jedna część była podnoszona, co pozwala na bezpośrednie przedostanie się z jadalni do baru, a dalej do kuchni - dodaje.

W całym apartamencie zaplanowano także drewnianą podłogę - w salonie jaśniejszą, a ciemniejszą w przedpokoju. Obecnie szczególnie modny jest parkiet z ciemnego drewna o wyraźnie zarysowanych słojach. A tego typu podłoga najlepiej komponuje się z naturalnymi drewnianymi meblami oraz ścianami w jasnobrązowej tonacji.

Architekci wprowadzili także do wnętrza subtelne, szklane elementy, które optycznie powiększają między innymi przedpokój. - By uniknąć monotonii i wrażenia ciężkości, drewniane elementy wykończenia zostały skontrastowane ze złamaną bielą sufitów, lamp oraz salonowego kompletu wypoczynkowego - podkreśla Paszkowska. Całość aranżacji tworzy dzięki temu łagodną i stylową kombinację drewna z przytłumioną bielą i szkłem - dodaje Paszkowska.

Zaproponowana przez projektantów aranżacja zapewnia przestronne, otwarte wnętrze, które jednocześnie jest bardzo kameralne. Drewniany wystrój mieszkania w tonacji delikatnych brązów, dzięki ciepłemu, przygaszonemu oświetleniu zyskał także wyjątkową przytulność. W ciągu dnia to klimatyczne mieszkanie dodaje energii i pobudza do działania, natomiast wieczorem pomaga zrelaksować się przed snem.

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: 81.WAW.PL

Polecamy Ci również

Zobacz także