Modna choinka 2016 – trendy w wyborze drzewka i jego dekoracji

0
Bomki na choince
Choinka to jeden z najbardziej tradycyjnych elementów świątecznego wystroju. Ale to nie znaczy, że choinki są całkowicie odporne na mody i trendy.

Tradycja dekorowania świątecznego drzewka jest obecna w Polsce od XIX wieku. Dziś nie ma praktycznie domu, w którym na Boże Narodzenie zabrakłoby choinki. To podstawy element  dekoracyjny w tym niezwykłym czasie i wymaga odpowiedniej oprawy. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że i w tym zakresie obowiązują pewne trendy modowe. Co zatem jest modne w sezonie 2016/2017?

Właściwie każdy sezon bożonarodzeniowy kultywuje tradycje z poprzednich lat, ale zawsze pojawiają się też jakieś nowości w doborze i dekoracji świątecznej choinki. To dla nas korzystne, gdyż nie musimy co roku wymieniać od podstaw wszystkich elementów dekoracyjnych oraz samego drzewka (oczywiście pod warunkiem dysponowania choinką sztuczną). Na ogół wystarczy dokupić lub wykonać samodzielnie kilka nowych ozdób, by choinka stała się piękna, a jej stylistyka – zgodna z obowiązującą modą. Wielkie zmiany nie dotyczą też tego, co od lat uznawane jest za tradycyjne i ponadczasowe.

Podpowiadamy też: Jak sprawić, żeby dom pachniał Świętami

Tradycyjna choinka zawsze jest na czasie

Tradycjonaliści są jednogłośni co do tego, że nie można dać się zwariować. Każdy z nas pamięta przecież choinkę z rodzinnego domu, na którą każdego roku zawieszało się to, co było dla niej przeznaczone. Ozdoby przechowywane były niczym relikwie i stanowiły cenne, wielopokoleniowe pamiątki. Najważniejszym było, aby w strojeniu choinki mogli uczestniczyć wszyscy domownicy, wspólnie tworząc jej niepowtarzalny charakter. Dziś takich domów jest już niewiele, ale przywiązanie do tradycji pozostało jeszcze u całkiem sporej części rodzin. I nawet jeśli nie korzystamy z niepowtarzalnych szklanych bombek po babci – nie wymieniamy świątecznych dekoracji co roku.

Od wielu sezonów w modzie są tradycyjne choinki ustrojone w kolorach czerwieni i złota bądź czerwieni i srebra. Tak udekorowanego drzewka nie powstydzimy się także i w tym roku. Nadal modne jest też łączenie ozdób matowych z połyskującymi (w tej samej lub pokrewnej barwie). Ważne jest, by podczas ubierania choinki znaleźć wspólny punkt odniesienia i jego się trzymać. Stawiajmy zatem na dekoracje wykonane w tej samej stylistyce, wykonane z tego samego materiału lub podkreślajmy piękno bożonarodzeniowego drzewka poprzez utrzymywanie go w stonowanej palecie barw. Takie choinki były i są modne, a co więcej – pasują do większości wnętrz.

Sprawdź: Jak udekorować pokój dziecka na Święta

Trendy typowe dla sezonu 2016/2017

W tym roku, obok choinkowej bieli, która towarzyszy nam już od kilku sezonów, pojawiła się moda na ozdoby w kolorze niebieskim i różowym. Można byłoby zatem pokusić się o stwierdzenie, że jednym z hitów sezonu jest choinka biało-niebieska. Te chłodne barwy pozwalają stosować dużą ilość dekoracji i sprawiają, że drzewko nie wygląda przytłaczająco. Taka choinka z pewnością najlepiej będzie wyglądała w salonie zaaranżowanym w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu. Jednak ze względu na swoistą uniwersalność dobrze sprawdzi się też we wnętrzach klasycznych. Wymienione powyżej barwy można również łączyć na zasadzie kontrastu, tworząc choinkę niebiesko-różową. To jednak, podobnie z resztą, co kombinację bieli z różem, potraktujmy już raczej indywidualnie.

Nadal modny na choince pozostaje też kolor szary. To bardzo uniwersalna barwa, która dobrze wpisuje się w różne style wnętrz, a jednocześnie delikatnie podkreśla świąteczny nastrój. Aby nieco przełamać jej monotonność, można łączyć ją z kolorem zielonym, czerwonym oraz srebrnym lub złotym.

Oprócz kolorystyki ozdób choinkowych zmienia się również ich charakter. Obok tradycyjnych i na ogół nadal nieodzownych bombek (najczęściej jednobarwnych), na bożonarodzeniowych drzewkach króluje coraz więcej tkanin, które mogą zastępować dotychczasowe łańcuchy. Delikatne woale, muśliny, itp. opasują choinkę lub wywiązuje się z nich okazałe kokardy, które efektownie zdobią iglaste gałązki. Jest to dość prosty i jednocześnie niezbyt drogi sposób na stworzenie zupełnie nowej odsłony dla dotychczasowego wyglądu naszej choinki.

Choinka karnawałowa – hit czy kicz?

Zupełną nowością tego sezonu jest choinka w stylu karnawałowym, gdzie bezwzględny prym wiedzie kolor pomarańczowy. Ozdobami są zaś egzotyczne maski, pióropusze, wachlarze, itp. elementy, które dość jednoznacznie kojarzą się z najsłynniejszym karnawałem świata – w Rio de Janeiro.  Drzewko będące symbolem samby i niczym nie ograniczonego szaleństwa może być z pewnością fantastyczną atrakcją organizowanej w domu zabawy sylwestrowej. Czy samego Bożego Narodzenia również? Niech pozostanie to kwestią indywidualnych poglądów i preferencji.

Polecamy: Dekoracje świąteczne do nowoczesnych wnętrz

Modne lampki choinkowe

Oferta producentów lampek choinkowych jest na tyle szeroka, że czasami przyprawia o zawrót głowy. Trudno już jednak znaleźć w sklepach oświetlenie z tradycyjnymi żarówkami. Prawie całkowicie zastąpiono je nowoczesnymi diodami LED. I bardzo słusznie. LED-y są bowiem energooszczędne, długowieczne i co najważniejsze – w pełni bezpieczne. Oznacza to, że zawieszone na choince i włączone, nie będą się nagrzewały i z pewnością nie doprowadzą do pożaru, co we wcześniejszych okresach świątecznych zdarzało się niestety dość często.

Jeżeli chodzi o wygląd choinkowego oświetlenia LED – w tym roku nie ma wielkiego zaskoczenia. Modne są zarówno światełka w jednym kolorze, jak i wielobarwne. Warto dobierać je w zależności od stylistyki choinki. Dekoracje jednokolorowe lepiej podkreślą lampki dające naturalne światło. Natomiast przy choinkach wielobarwnych możemy fantazjować dalej i stosować takie samo oświetlenie. Przy wyborze lampek zwróćmy uwagę na ich funkcje (mogą grać, migać na różne sposoby itd.), a te dodatkowe atrakcje nie zawsze są pożądane przez wszystkich domowników.

A samo drzewko?

Chciałoby się powiedzieć: drzewko niech pozostanie drzewkiem. Jednak bożonarodzeniowa choinka wciąż przybiera nowe, często niezwykle udziwnione formy. Pomysłów w tym zakresie nie brakuje i tak można spotkać choinki wykonane z drutu, papierowe, drewniane czy w postaci lampek imitujących podstawową dekoracje świąteczną. Są i tacy, którzy tworzą w swoich domach coś na kształt drzewka, wykorzystując zwykłą drabinę malarską, butelki z alkoholem, książki, itp. Trzeba przyznać, że duża część propozycji jest bardzo oryginalna. Jednak większość z nas pozostaje przy tradycyjnej formie choinki, zastanawiając się jedynie nad jej wersją żywą lub sztuczną. Żywe drzewko jest ostatnio coraz częściej wybierane w postaci doniczkowej. Jego prawidłowe ukorzenienie się w pojemniku pozwala na przetrzymanie choinki w domu przez okres świąteczny i następnie posadzenie jej w przydomowym ogrodzie lub na działce. Wcale nie mniejszą rzeszę zwolenników mają choinki sztuczne. Są estetycznie wykonane i mogą służyć latami. Na szczęście tu moda nie jest w stanie niczego zmienić. Wśród pospolitych drzew iglastych zawsze rozróżniać będziemy bowiem: sosnę, jodłę i świerk.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także