Modne przezroczyste cacka

Modne przezroczyste cacka

Materiały przezroczyste robią coraz większą karierę we wnętrzach i mają tu coraz więcej zastosowań. Są pełne finezji, oryginalne i funkcjonalne.

Nowoczesna kuchniaZe szkła wykonuje się więc schody i meble, a z nowoczesnych żywic syntetycznych ścianki działowe i szafy. - To, co się da, robimy ze szkła. To nasze hasło, które sprawdza się teraz w aranżacji wnętrz. Czasami stosujemy zwykłe szkło do zabudowy wnętrz, ale coraz częściej z tafli szklanych, obrabianych za pomocą nowoczesnych maszyn numerycznych wykonujemy np. stopnice i balustrady schodów. Schody wykonuje się łącząc szkło z nierdzewną szczotkowaną stalą. Warstwy wzmocnionego, laminowanego szkła ozdabiają folie PVB z nadrukami. Można tu wybierać naprawdę spośród bardzo wielu wzorów. Każdy więc z przygotowanych elementów będzie odmienny - tłumaczy Marcin Maćkowski, kierownik działu montaży firmy "Zwaka Glass Design" z Gliwic. Folie PVB mogą otrzymać wizerunki kwiatów, roślin, wzory geometryczne, krajobrazy, lub zdjęcie gospodarza domu z wakacji. Wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu szkło jest też trwałe dzięki zastosowaniu kilku warstw. Cały element ma grubość średnio od ok. 20 do 40 mm. Z elementów szkła zdobionego nadrukami wykonuje się również płyty, które w kuchni zastępują płytki ceramiczne. Umieszcza się je wypełniając puste miejsce pomiędzy wiszącymi szafkami, a kuchenką, czy zlewozmywakiem. Szkło bowiem dobrze znosi kontakt zarówno z wysoką temperaturą, jak i wodą. Płyty mogą mieć długość do ponad 3 m, dlatego nie trzeba ich ciąć na kawałki, na ścianie zostaje zamontowany jeden odpowiednio przycięty element.

- Ze szlachetnego, grubego szkła wykonuje się nie tylko tak standardowe już przedmioty jak lustra, czy ozdoby, ale i meble - dodaje Marcin Maćkowski.

W warstwach nie mogą pojawić się pęcherzyki powietrza, bo to znaczyłoby, że szkło zostało połączone wadliwie. Mebel waży ok. 200 kg. Ciekawostką materiałową są też artystyczne płyty wykonane z żywic syntetycznych, w których zatopiono fragmenty roślin. Płyty, wzory układa się ręcznie, zdobią źdźbła trawy, plasterki grubszych pędów, liście drzew, bambus, albo polskie rośliny polne. - Materiał jest przezroczysty, ładnie ożywia się, gdy przechodzi przez niego światło. Można go zastosować w połączeniu z oświetleniem tradycyjnym, diodami LED. Płyty można zastosować jako wypełnienie ścianek działowych, zbudować z nich parawan, wykonać elementy schodów, czy część drzwi szafy, lub garderoby - tłumaczy Anna Holeksa, pracownik firmy "Coeco" z Cieszyna. Panele są wodoodporne dlatego nadają się też na ścianki kabiny prysznicowej.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także