Modne wnętrza

Modne wnętrza

W najnowszych wiosennych aranżacjach wnętrz odnajdziemy echa... konfliktów i niepokojów na świecie. Moda i sztuka chcą, by nasze wnętrza wyciszały te niepokoje.

W styl Eko w meblarstwie wpisują się - to nowość rynkowa - meble wykonane z plecionek rattanu.W obliczu napiętej i gorącej sytuacji choćby na rynku ekonomicznym, warto wsłuchać się w naturę, przypomnieć sobie o własnych korzeniach i wrócić myślami do lat dzieciństwa. W modnej palecie dominują więc kolory ziemi, różne odcienie brązów, zieleni, a także granat. Wyraźnie widać bowiem tęsknotę za spokojem, jaki daje obcowanie z naturą. Trzymając się tej konwencji, nie sposób nie wspomnieć o kultowym już trendzie Eko.

- W styl Eko w meblarstwie wpisują się - to nowość rynkowa - meble wykonane z plecionek z hiacynta wodnego, rattanu, liny konopi. Wykonane z takich szlachetnych materiałów fotele, kanapy i ławy są doskonałą alternatywą dla klasycznych mebli drewnianych, są od nich "lżejsze" i bardziej finezyjne - mówi Wiesław Zapała z firmy "Coeco" w Cieszynie.

Kolejny mocny trend w aranżacji wnętrz przejawia się w śmiałych, wyrazistych geometrycznych wzorach, barwnych tkaninach zainspirowanych kulturą Indian, Aborygenów, motywami rodem z Turcji i Maroka oraz całą paletą energetycznych barw, począwszy od pomidorowej czerwieni na bursztynowym złocie kończąc. Jest żywo, ciekawie i wyraziście. W tej palecie barw przejawia się także nadzieja na lepszą przyszłość. W 2011 roku optymistyczne, jasne odcienie, takie jak soczysta mandarynka, słoneczny żółty, zielony w odcieniu wiosennej trawy, królują wśród kolorów tkanin i farb. Nadal modne są także motywy kwiatowe - szczególnie w stylu retro. - Bardzo liczą się kolory, ciepłe potrafią sprawić, że wnętrze się rozjaśni i napełni energią. Choć musimy pamiętać, by zharmonizować te dodatkowe źródła ciepła z ilością promieni słonecznych, które do wnętrza trafiają w sposób naturalny - przez okno. Pomieszczeń nasłonecznionych z oknami na wystawę południową już nie musimy ocieplać. Wręcz taka dodatkowa porcja "nasłonecznienia" może im zaszkodzić. Przede wszystkim modne wnętrza powinny być takie jak ich właściciele, zaprojektowanie właściwego wymaga poznania gospodarzy, wsłuchania się w ich potrzeby, poznania psychiki. Tylko w takim wnętrzu, dostosowanym do naszej osobowości, będziemy naprawdę dobrze się czuli - tłumaczy Maria Żeglarska, właścicielka firmy "Homevision" z Tychów, projektant wnętrz, absolwentka ASP.

Nie znika jednak trend minimalistyczny, przejawiający się w niewymuszonej elegancji i naturalnych, surowych barwach. W głównych rolach obsadzona jest tu biel i szarość. Dla dodania iskry i blasku tej stonowanej palecie barw, projektanci proponują wprowadzić do naszych pomieszczeń kryształowe bądź metaliczne dodatki oraz np. szklane dekoracje.

Pomieszczenia powinny mieć otwarty charakter, w którym zwraca na siebie uwagę sama przestrzeń. Np. współczesny salon jest otwarty na kuchnię, hol, nierzadko na ogród. To tu spędzamy miłe chwile w rodzinnym gronie, przyjmujemy gości, relaksujemy się przed telewizorem.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także