Montaż paneli podłogowych - zasady

Montaż paneli podłogowych - zasady

Panele podłogowe to doskonały pomysł niemal do każdego wnętrza. Nie kosztują wiele,
a ich montaż jest na tyle prosty, że można przeprowadzić go samodzielnie. Bardzo przydatna jest jednak znajomość elementarnych zasad, których należy przestrzegać przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie.

panele podłogowe

Układanie paneli na podłodze można rozpocząć dopiero wówczas, kiedy zakończone zostaną wszystkie prace mokre w wnętrzu. Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 15 – 20 stopni Celsjusza, co oznacza, że w zimie, przed rozpoczęciem układania podłogi należy ogrzać pomieszczenie. Dobra wilgotność podłoża pod panele, to mniej niż 2 – 3%. Podłoża, które kruszą się, są zabrudzone, nierówne, popękane, itp. należy wyczyścić i naprawić.
Pod panele konieczne jest zastosowanie specjalnego podkładu z pianki poliuretanowej lub tektury falistej. Wykonanie izolacji nie ma bynajmniej na celu wyrównywania podłoża – jak myślą niektórzy, a wyciszenie nowej podłogi. Podkład dobiera się w zależności od rodzaju paneli. Pod panele laminowane układa się piankę poliuretanową, zaś pod drewniane – tekturę falistą lub płytę z włókien drzewnych.
Podczas kładzenia paneli należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej między ścianą, a posadzką, aby podłoga nie uległa wypaczeniu. Panele kładzie się na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem krótszych krawędzi o połowę długości każdego panelu. Na koniec, w miejscu łączeń ścian z posadzkę – montuje się cokoły dekoracyjne. Podczas ich mocowania należy pamiętać, aby nie przykręcać ich do podłogi, a do ściany.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Witex

Polecamy Ci również

Zobacz także