Montaż ścian działowych

0
Montaż ścian działowych

Ściany działowe to popularne i wygodne rozwiązanie, które może zostać wykorzystane wtedy, kiedy chcemy odpowiednio zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu lub domu. Nowoczesne systemy suchej zabudowy w połączeniu z wypełnieniem wełną mineralną o grubości np. 100 mm pozwalają osiągnąć izolacyjność akustyczną o 14 dB lepszą niż w analogicznej konstrukcji bez wykorzystania wełny.

montaż ścianek działowychNowoczesne technologie

Dostępne dziś materiały montażowe i wykończeniowe pozwalają stworzyć przegrodę spełniającą wszystkie wymagania cieplne, akustyczne oraz przeciwpożarowe. Przegrody montowane z użyciem wełny mineralnej zachowują najwyższe parametry techniczne w wymienionych wyżej obszarach, a do tego konstrukcja taka jest lekka i nie obciąża stropu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana bardzo dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych.

"Dla wełny mineralnej zamontowanej w przestrzeni wewnętrznej ściany, najważniejsze jest jej dokładne ułożenie bez szczelin pomiędzy izolacją i profilami oraz między podłogą i stropami. Elastyczność wełny mineralnej w ECOSE(R) Technology zapewnia doskonałe wypełnienie przestrzeni w ścianie oraz szczelne przyleganie sąsiadujących płyt. Dodatkowo np. wełna produkowana w technologii ECOSE(R) posiada certyfikat EUROFINS GOLD świadczący o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, w którym została zastosowana" - mówi Ewa Kosmala, Dyrektor Techniczny firmy Knauf Insulation.

Zasady dobrego montażu

Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wykonuje się szybko, lecz potrzebna jest do tego wiedza i staranność. Dlatego najlepiej do tego zadania wynająć specjalnie przeszkolone ekipy montażowe. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów wykonawczych. Montaż takiej ściany zaczynamy od wyznaczenia powierzchni montażu i umieszczenia w stropie kołków rozporowych rozmieszczonych w odstępie co jeden metr. Zanim umocujemy do stropu element konstrukcyjny musimy pamiętać o naklejeniu taśmy akustycznej. Kolejnym krokiem jest wstawienie szkieletu konstrukcji ścianki działowej.

W miejscu wykonania otworu na drzwi, montujemy do stropu i podłoża specjalne kątowniki do których są montowane sztywne profile. Następnie przystępujemy do przykręcania wkrętami płyt gipsowo-kartonowych. Po zamontowaniu płyt z jednej strony ścianki układamy izolację z lekkiej wełny mineralnej. Przystępując do przykręcania płyt z drugiej strony, należy pamiętać o mocowaniu ich w tzw. mijankę (tak, by ich poprzeczne krawędzie nie wypadały w jednej linii). Szczególne znaczenie ma dokładne wykończenie styku płyt ze stropem. Płyty przykręcamy wkrętami w odstępach 25 cm. Wystarczy jeszcze użyć odpowiedniej masy szpachlowej pomiędzy płytami. W taki sposób łatwo i szybko możemy zaaranżować przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu, bez konieczności czasochłonnego murowania ścian między pomieszczeniami.

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Knauf Insulation

Polecamy Ci również

Zobacz także