Montaż zlewu w trzech krokach

0
Zlewozmywak w kuchni
Montaż zlewozmywaka w kuchni posiadając dobrą instrukcję obsługi nie jest takie trudne.

Zamontowanie zlewu stalowego wpuszczanego w blat wbrew pozorom nie jest trudne i może to zrobić osoba, która nie posiada kwalifikacji montażu sanitarnego albo przeprowadzania remontów. Jedyne, czego potrzeba to dobrej instrukcji producenta oraz smykałki majsterkowicza. Zatem, bez zbędnych kosztów zatrudniania fachowca, można samodzielnie wymienić zlew na nowy!

To, co niezbędne, aby rozpocząć prawidłowy montaż to: klipsy do montażu, taśma uszczelniająca i - w niektórych przypadkach - silikon sanitarny. Przy zakupie zlewozmywaka należy sprawdzić, czy w opakowaniu są zaczepy i taśma, i w razie potrzeby zakupić komplet zawierający w zależności od gabarytów zlewu - od 6 nawet do 12 klamer.

Krok 1 - wycinamy otwór w blacie

Montaż stalowego zlewu wpuszczanegoMontaż rozpoczynamy od wycięcia otworu w blacie. W przypadku blatów laminowanych, drewnianych lub z płyt wiórowych należy otwór zabezpieczyć przed wilgocią obficie uszczelniając go silikonem sanitarnym. W przypadku blatów kamiennych czy kompozytowych takich czynności nie trzeba przeprowadzać.

Dowiedz się: Jak wybrać zlewozmywak ze względu na materiał?

W blatach drewnianych, laminowanych i wiórowych otwór można wyciąć samodzielnie wyrzynarką (taką samą, jaką docinamy panele podłogowe). W przypadku kamiennych i kompozytowych czynność tę trzeba zlecić sklepowi, w którym został zakupiony blat, podając wielkość zlewozmywaka. Po wycięciu otworu i ewentualnym zabezpieczeniu go silikonem oklejamy wierzchnią część blatu, tuż przy wycięciu, taśmą uszczelniającą.

Zobacz: Funkcjonalna kuchnia – praktyczna i ekonomiczna aranżacja

Krok 2 - osadzamy zlewozmywak w otworze

Po odpowiednim zabezpieczeniu blatu odwracamy go do góry nogami, rozpoczynając osadzanie zlewozmywaka w otworze. Producenci zalecają, aby po wycentrowaniu zlewu przykręcić pierwszą klamrę, nie dokręcając jej jednak do końca. Następnie należy przykręcić klamrę dokładnie po przeciwnej stronie, a potem kolejno dokręcać wszystkie aż do momentu kiedy zlewozmywak osadzi się stabilnie w otworze.

PrzeczytajZ czego wykonać ścianę nad blatem w kuchni

Krok 3 - montaż syfonu

Na końcu - po zamocowaniu blatu wraz ze zlewem na szafkach kuchennych - montujemy syfon. Dokręcamy dokładnie wszystkie części pamiętając o tym, by prawidłowo założyć uszczelki na odpływ i dobrze przykręcić przelew do komory.

Montaż stalowego zlewu wpuszczanego nie jest zadaniem trudnym. Przed jego samodzielnym wykonaniem trzeba jednak dokładnie przeczytać instrukcję producenta i postępować zgodnie z nią krok po kroku. Należy też pamiętać o kilku istotnych szczegółach - dobrym uszczelnieniu oraz uwadze i skupieniu. Większość zlewów stalowych ma bowiem bardzo ostre krawędzie, więc montażu należy dokonywać z dużą ostrożnością albo w rękawicach ochronnych.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Kuchinox

Polecamy Ci również

Zobacz także