Mop do podłogi. Dowiedz się czym się różnią i jaki wybrać najlepszy

Wojciech Lechowski
Nowoczesne mopy ułatwią nam sprzątanie w domu.
Nowoczesne mopy ułatwią nam sprzątanie w domu. Vileda
Mop do podłogi – przyrząd nadzwyczaj prosty w swej budowie, a jakże przydatny i ułatwiający bieżące porządki. Dostępne na rynku mopy mają różną jakość, konstrukcję i przeznaczenie, a także różnie kosztują. Podpowiadamy, które z nich odpowiednio chłoną wodę, myją dobrze trudniejsze zabrudzenia i są wygodne w użyciu.

Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi mopami może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Najtańsze są sznurkowe końcówki osadzone na plastikowych kijach. Taki mop nabędziemy już za 5-10 zł (za zestaw z wiaderkiem do odciskania wody zapłacimy około 20 zł). Nie jest to jednak najlepszy wybór, bo kij może złamać się już przy pierwszym użyciu, a końcówka będzie nadawała się do wyrzucenia po zaledwie kilkukrotnym umyciu podłogi. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie może kosztować 100 – 200 zł (zwłaszcza jeżeli pochodzi od renomowanego producenta), ale jego sprawnością będziemy cieszyć się znacznie dłużej. Będzie też wygodniejsze w użytku i jego stosowanie będzie przynosiło lepsze efekty.

Polecamy: Ekologiczne sposoby na porządki w domu

Mopy sznurkowe

Główka (końcówka mopa) wykonana jest ze sznurków. Sznurki te mogą być bawełniane, mieć włókna mieszane lub zupełnie sztuczne. Od tego też uzależniona jest na ogół cena sprzętu. Bawełna dobrze chłonie wodę i pozwala się porządnie odcisnąć. Takich właściwości nie mają przeważnie syntetyki, przez co nie nadają się do stosowania na podłogach drewnianych i z paneli laminowanych. Materiały te źle znoszą nadmiar wilgoci i mogą ulec od niej uszkodzeniu. Ponadto, niewystarczająco odciśnięty mop sznurkowy nie posprząta dokładnie także żadnej posadzki. Brud może zostać co najwyżej rozmazany nadmiarem wody. Po jej wyschnięciu pozostaną nieestetyczne zacieki i liczne smugi. Inną kwestią jest, że sznurki szybko ulegają niszczeniu (przerywają się, przecierają, wyrywają z główki w całości, itp.). Sznurkową końcówkę mopa można wprawdzie uprać w pralce, ale i ten zabieg może jej zaszkodzić lub nie przywrócić do należytego stanu.

Wybór akcesoriów do sprzątania jest duży. Do mycia podłóg idealnie nada się mop.
Wybór akcesoriów do sprzątania jest duży. Do mycia podłóg idealnie nada się mop. orzalaga Pixabay.com

Mopy paskowe

Mają konstrukcję podobną do mopów sznurkowych, ale są od nich trwalsze i lepsze. Najlepiej jeżeli paski są bawełniane lub z dobrej jakości mikrofibry. To materiały dobrze chłonące wodę i łatwe do wyrzynania. Podczas zakupu tego rodzaju mopa warto zwrócić uwagę czy na paskach jest jakiś wzór. Przeważnie nie jest to kwestią przypadku ani względów estetycznych. Nadruk na paskach zwiększa ich szorstkość, dzięki czemu łatwiej jest usunąć także trudniejsze zabrudzenia. Zatem, im wzór będzie bardziej intensywny, tym skuteczność mopa najprawdopodobniej większa.

Mopem paskowym bez trudu umyjemy równe i mniej równe powierzchnie, a jeśli jest to model z obrotową główką – z łatwością dotrzemy do wszelkiego rodzaju kątów i zakamarków. Końcówki tego rodzaju można od czasu do czasu uprać w pralce. Jednak nawet mimo należytej czystości – niektóre z nich mogą mieć tendencję do pozostawiania smug na umytej podłodze, choć wiele zależy tu również od zastosowanego detergentu.

Mopy płaskie

To sprzęty o prostokątnej lub okrągłej stopie czyszczącej. Stopa pokryta jest materiałem z mikrofibry, który można łatwo zdejmować i poddawać praniu w pralkach automatycznych. Mopy płaskie na ogół sprawdzają się bardzo dobrze i są długowieczne. Dokładnie zbierają kurz i starannie myją podłogi tak drewniane, jak i z terakoty. Nie zostawiają smug. Są idealne do większych mieszkań, ale przydają się też i na mniejszych powierzchniach.

Mop o prostokątnej stopie czyszczącej.
Mop o prostokątnej stopie czyszczącej. Jarmoluk Pixabay

Producenci mopów płaskich wciąż wprowadzają w nich kolejne udogodnienia, dzięki którym nie trzeba się schylać, brać brudnych końcówek w ręce, itp. Jednym z takich rozwiązań jest chociażby pedał zamontowany przy wiadrze. Naciśnięcie go nogą powoduje dokładne odwirowywanie płukanego w czasie sprzątania materiału. To tzw. mop rotacyjny. Jego specjalne wersje (z grubą i bardzo chłonną mikrofibrą) pozwalają wyczyścić podłogi bez zastosowania detergentu.  

Innowacją jest też możliwość spryskiwania i odciskania końcówki bez zastosowania wiadra. System znajduje się w rączce, a uruchamia się go poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku.

Są też zestawy, w których znajdują się końcówki o różnym przeznaczeniu (inna do parkietów i inna do terakoty) lub można w zróżnicowany sposób wykorzystywać rączkę mopa (ma uniwersalne mocowanie i można przekładać ją do innych sprzętów sprzątających w domu).

Mopy parowe

Choć mop parowy nie jest już sprzętem ręcznym (zasila się go elektrycznie poprzez wbudowany akumulator), to wyglądem nawiązuje do tradycyjnego mopa. Zakup takiego urządzenia warto przeanalizować szczególnie dlatego, że jest ono lepsze od zwykłego. Każdy mop parowy posiada pojemniczek na wodę, grzałkę i pompkę. Woda jest podgrzewana do temperatury 100˚C i wydalana na czyszczoną powierzchnię w postaci gorącej pary, która dobrze usuwa bród, nalot i inne zanieczyszczenia, a dodatkowo ma działanie  bakteriobójcze. Dzięki temu sprzątanie staje się szybsze, przyjemniejsze, dokładniejsze i bardziej ekologiczne.

Każdy mop parowy posiada pojemniczek na wodę, grzałkę i pompkę.
Każdy mop parowy posiada pojemniczek na wodę, grzałkę i pompkę. Vileda

Bardziej zaawansowanym technologicznie mopem parowym wyczyścimy nie tylko tradycyjne podłogi z drewna czy terakoty, ale także odnowimy fugi, umyjemy ściany z kafelek i powierzchnie szklane, oplamimy dywan oraz odświeżymy tapicerkę meblową. 

Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto postawić na sprzęt pochodzący od znanego i sprawdzonego producenta. Wówczas można być bardziej pewnym, że mop będzie działał dokładnie tak, jak jesteśmy o tym zapewniani w teorii. Nabycie porządnego mopa parowego to wydatek rządu kilkuset złotych. To drożej niż kupno standardowego sprzętu sprzątającego, ale na ogół także i zadowolenie jest większe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl