Na jakie dodatki zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrz?

Na jakie dodatki zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrz?

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa doniosłą rolę. Istotny jest nie tylko maksymalnie duży dostęp do światła dziennego, ale również dostateczne natężenie światła sztucznego. Lampy powinny spełnić funkcję estetyczną, ale jednocześnie to one podkreślają styl pomieszczenia, nadając mu charakter. Mogą również korygować proporcje wnętrza.

Ważną rolę w nadaniu odpowiedniego klimatu pomieszczeniom i zaprezentowaniu dodatków odgrywa oświetlenie.

Aby nadać mieszkaniu wrażenie przestronnych wnętrz niezbędne jest zastosowanie paru sztuczek. Wyposażenie niewielkiego pokoju dziennego w jasne meble i dodatki optycznie powiększy przestrzeń. Sprawdzi się także zamontowanie luster i błyszczących, odbijających światło ozdób, które dadzą złudzenie większej powierzchni. W tej metamorfozie swoje miejsce mają także lampy sufitowe. Wystarczy sięgnąć do błyszczącej kryształowymi ozdobami kolekcji.

Kryształowe żyrandole kojarzą nam się najczęściej z bogato zdobionymi salami balowymi, wielkimi rezydencjami i zabytkowymi pałacami. A jednak dzisiaj zwisające kryształki, które - pięknie mienią się przy zapalonym świetle, można spotkać również w nowoczesnych wnętrzach. Producenci lansują takie modne lśnienie, wykorzystując nie tylko tradycyjne, kandelabrowe wzory lamp. Mogą one stanowić jedyny, mocno rzucający się w oczy element dekoracyjny, ale także być dopełnieniem całego wystroju.

Bogate, nawiązujące do tradycyjnych form, przypominające fontanny oprawy sprawdzą się zwłaszcza w wysokich jadalniach, salonach, bibliotekach, urządzonych w stylu klasycznym. Jednakże jako nowoczesne w formie i ekstrawaganckie bardzo ozdobne dodatki - mogą przełamać również chłód i dodać splendoru minimalistycznej aranżacji wnętrz, a na pewno odnajdą się w stylu glamour.

Przewodnik po stylach

Nowoczesne wnętrza powinny być aranżowane w dwóch, maksymalnie trzech kolorach, Nie jest prawdą, że ascetyczne aranżacje nie wymagają dodatków: charakteru nadają im geometryczne przedmioty z tworzyw sztucznych, szkła i aluminium o monochromatycznych barwach.

Vintage łączy epoki i zestawia ze sobą przeciwieństwa, a w sferze dodatków pozostawia całkowitą dowolność: zestawia np. babcine patchworki, lampy w stylu kolonialnym, awangardowe rzeźby.

Styl glamour (blask, blichtr, splendor) wymaga najwięcej uwagi i ostrożności przy dekorowaniu, To kontrastujące ze sobą barwy ścian i frontów mebli, różnorodność faktur, ale przede wszystkim światło i wszystko, co będzie je chwytało i odbijało - wielkie lustra, poduszki wyszywane cekinami, satynowe firanki, paciorki. Sprawiają, że wnętrze nabiera lekkości i kobiecego czaru. Jednak ostrożnie: bardzo łatwo od lekkości, luksusu i bezpretensjonalności przejść w przesadnie ciężkie i zbyt bogate wnętrze.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także