Na świątecznym stole połącz tradycję z nowoczesnością

0
Na świątecznym stole połącz tradycję z nowoczesnością

Zapach świeżej choinki, smak dopiero co upieczonych pierników, śmiech i krzątanina dobiegające z kuchni. Skąd wiemy, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia? To po prostu widać. Blasku zyskują też nasze wnętrza, odświętnie przyozdobione, tak abyśmy radosną atmosferą mogli cieszyć się przez wiele długich, zimowych wieczorów.

SNÖBOLL papierowa serwetka- Święta to okazja do spotkania z bliskimi, biesiadowania, smakowania tradycyjnych potraw. To również niepowtarzalna uczta dla oka. Rodzina może podziwiać niecodzienne dekoracje stołu, które sprawiają, że wigilijny wieczór będzie naprawdę magiczny i niezapomniany - zachęca Joanna Janicka-Jawor, dekoratorka z katowickiej IKEA.

Świąteczny stół jest jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Jak go przystroić? Warto korzystać z inspiracji. - Kochamy magię świąt, dlatego powinniśmy przenosić ją na nasze stoły. Czasem wystarczy kilka prostych elementów. Na początek wybierzmy koncepcję wokół, której będziemy budować dekorację. Polecam modne, śnieżne inspiracje, czyli połączenie bieli i kryształu z odcieniami pasteli lub błękitem. Domową, ciepłą atmosferę przywoła czerwień przełamana dodatkami w złocie lub zielenią, w nowoczesnej świątecznej palecie znajdziemy też róże i fiolety.

Kolejny krok to nakrycie. Bawmy się, wykorzystując kilka różnych obrusów, sprytnie łącząc materiały i wzory. Dzięki temu mamy szansę zaspokoić różne gusta. Zaskoczmy nastoletnich domowników nowatorskim podejściem. Jako pierwszy rozłóżmy duży, koronkowy obrus - być może towarzyszący naszej rodzinie od pokoleń, a następnie przełóżmy go pasującym bieżnikiem o nowoczesnych wzorach.

Ten sam materiał możemy wykorzystać, jako poszewki na poduszki na krzesła lub do uszycia mikołajowej skarpety. Wówczas osiągniemy spójny efekt - podpowiada dekoratorka.

Zimowa biel będzie świetnie komponować się z żywymi dekoracjami na stole. Kryształy dodadzą baśniowego nastroju, a ciepło świec w szklanych i srebrnych świecznikach podgrzeje rodzinną atmosferę. - Do przystrajania stołu możemy wykorzystać wiele elementów, także tych, które z reguły pełnią inne funkcje, jak bombki czy gwiazdki choinkowe. Ponadto do dyspozycji mamy serwetki, wstążki, stroiki, orzechy, jabłka, gałązki i naturalnie świece.

Zazwyczaj w grudniu sięgamy też po "odświętną" zastawę. Jeśli takiej nie mamy, a chcemy coś zmienić, możemy dokupić jeden nowy element, na przykład miski. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest nawiązanie do przyjętej kolorystyki poprzez szklane elementy wystroju. Kieliszki, literatki, szklanki są widoczne na stole i same w sobie stanowią dekorację. Jeśli decydujemy się na ciepłe tonacje, wystarczy zamiast zwykłych kieliszków zaopatrzyć się w komplet z czerwoną nóżką albo kielichem. Dodadzą uroku i podkreślą świąteczną atmosferę - dodaje Janicka-Jawor.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karol Nowak (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także