Narzędzia ręczne do domowego warsztatu – które z nich na pewno będą potrzebne?

0
Narzędzia ręczne do domowego warsztatu – które z nich na pewno będą potrzebne?

Domowy warsztat – nieważne, czy masz go w piwnicy czy w garażu – to prawdziwa duma majsterkowicza. Dla wielu mężczyzn naprawianie zepsutych rzeczy to nie tyle przykry obowiązek, lecz świetna okazja do połączenia pracy z realizacją pasji. Zamiłowaniem do kreatywnego tworzenia warto zarażać już od najmłodszych lat. Takie zajęcia pobudzają wyobraźnię, poszerzają wiedzę, ćwiczą umiejętności manualne, a przy tym wszystkim pozwalają świetnie się bawić.

Aby robić to dobrze, trzeba jednak stworzyć do tego odpowiednie warunki. Bez względu na to, ile przestrzeni jesteśmy w stanie przeznaczyć na przydomową pracownię, możemy urządzić ją profesjonalnie. Wykreowanie w domu funkcjonalnego centrum narzędziowego wcale nie jest takie trudne – wystarczy dobrze to zaplanować. W jakie narzędzia powinna wyposażyć się osoba pragnąca zostać złotą rączką? Poznaj nasze propozycje.

 

Piła ręczna do metalu

 

Kompletowanie wyposażenia domowego warsztatu najczęściej rozpoczynamy od prostych narzędzi ręcznych. W twoim arsenale obowiązkowo powinny znaleźć się takie przybory jak wkrętak (najlepiej od razu kilka, z różnymi końcówkami), młotek, kombinerki, klucz płaski, klucz nasadowy, taśma miernicza i ścisk stolarski. Przy pomocy takich przyrządów będziemy mogli wykonywać drobne naprawy, a nawet przeprowadzać proste prace remontowe. Bardzo ważnym narzędziem jest piła ręczna do metalu. Na początek dobrze sprawdzi się model z wymiennym, elastycznym brzeszczotem.

 

Ręczna wiertarka do drewna

 

Bardzo użytecznym narzędziem w warsztacie każdego amatora stolarki jest mała wiertarka ręczna do drewna. To narzędzie o niezwykle prostej konstrukcji: składa się po prostu z korbki napędzanej siłą ludzkich mięśni. Przyrząd jest niezawodny zarówno przy pracy w drewnie, jak i podczas obróbki innych miękkich materiałów (np. tworzyw sztucznych). Za pomocą takiej wiertarki można wykonywać precyzyjne otwory bez ryzyka uszkodzenia niewielkich elementów. Wiertarka na korbkę ma bardzo szerokie zastosowanie: sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe byłoby zastosowanie skomplikowanych elektronarzędzi (np. z powodu braku dostępu do sieci elektrycznej).

 

Inne przydatne akcesoria do domowego warsztatu

 

Kompletując sprzęt do domowego warsztatu warto przemyśleć, jakie czynności będziemy nim wykonywać. Możemy na przykład przygotować listę rzeczy niezbędnych (i od nich właśnie zacząć zakupy) oraz tych, bez których damy radę się obejść (przynajmniej na początku). Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy (niespodziewana awaria może przydarzyć się przecież w każdej chwili), dlatego warto mieć pod ręką zestaw najbardziej podstawowych przyborów. Z biegiem lat można inwestować w bardziej zaawansowane narzędzia majsterkowicza (np. wszelkiego rodzaju obrabiarki) oraz urządzenia wielofunkcyjne (wkrętaki z wymiennymi końcówkami, wiertarko-wkrętarki itd.).

Oprócz samego osprzętu warto dokupić również inne przydatne akcesoria warsztatowe. Przyda ci się dobra latarka, ołówek stolarski z temperówką, przedłużacz, przyrządy pomiarowe (kątownik, suwmiarka, dalmierz, poziomica), taśmy do izolacji, taśmy montażowe, taśmy maskujące i uszczelki. Nie zapomnij też o gwoździach, śrubach, nitach i wkrętach. Dobrze urządzony warsztat to taki, w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce. Utrzymanie porządku w pracowni ułatwią nam różnego rodzaju szafki magazynowe, półki z kątowników, tablice naścienne, mobilne stojaki, organizatory, walizki, skrzynie i pudła do przechowywania narzędzi.

 

Czym kierować się przy wyborze narzędzi domowych?

 

Gwarancją bezproblemowego użytkowania narzędzi do warsztatu jest jakość wykonania. Wybieranie produktów z najniższej półki cenowej jest w tym przypadku dość ryzykowne. Lepiej zapłacić za sprzęt kilka złotych więcej i w zamian mieć pewność, że sprawdzi się on w codziennej pracy. Narzędzia możemy kupować osobno, możemy też pokusić się o zakup gotowego zestawu. W większości przypadków lepsza bywa druga taktyka, ponieważ gdy kupimy wszystko razem nie musimy odrywać się od pracy i pędzić do sklepu gdy czegoś nam w danej chwili zabraknie. W sprzedaży dostępne zestawy uniwersalne oraz zaawansowane technicznie zestawy specjalistyczne (np. do naprawy zegarków czy takie używane w motoryzacji).

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także