Nawiewniki, czyli oddech dla domu - ciepło dla ciebie

Nawiewniki, czyli oddech dla domu - ciepło dla ciebie

Chociaż możemy się jeszcze cieszyć dodatnimi temperaturami, to przed nami coraz chłodniejsze dni. O tej porze roku chętnie spędzamy czas w ciepłym domu owinięci kocem, a myśl o przewietrzeniu pokoju sprawia, że dostajemy gęsiej skórki. Nie musi jednak tak być.

 Dzięki nawiewnikom okiennym możemy wpuścić do domu świeże powietrze bez obaw, że zmarzniemy.

Wietrzyć trzeba

Zimna część roku to pora, która nie zachęca do otwierania okien. Wpadający przez nie chłodny podmuch nie jest bowiem przyjemny. Wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest jednak konieczne dla naszego zdrowia i zachowania w domu odpowiedniego klimatu. Prawidłowa wentylacja zmniejsza bowiem między innymi ilość zanieczyszczeń i wirusów. Dopływ świeżego powietrza zapobiega też nadmiernej wilgoci i rozwojowi pleśni w naszym domu.

Czytaj także: Okna dźwiękoszczelne - aby spełniały swoją funkcję, należy odpowiednio je dopasować. Jak wybrać najlepsze okna?

Do niedawna wymianę powietrza w pomieszczeniach "zapewniały" głównie nieszczelne okna. Brak szczelności powodował ogromne straty ciepła, a w konsekwencji bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dziś stolarka musi zapewniać m.in. szczelność i możliwie jak najniższy współczynnik przenikalności cieplnej - Uw. Takie wymagania powodują konieczność stosowania dodatkowych elementów wentylacji, zapewniających wymianę powietrza.

- Należy jednak pamiętać, że w myśl Normy PN-83/B-03430/Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej", okno jest tylko jednym z kilku elementów mogącym doprowadzać powietrze do pomieszczenia. Inne sposoby to stosowanie nawiewników ściennych, czy też wentylacja mechaniczna - mówi Grzegorz Bułat, technolog, Oknoplast.

Bez otwierania okien

Aby przewietrzyć pokój, wcale nie musimy otwierać okien. Wystarczy zamontować nawiewniki, które zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Takie rozwiązanie pomoże nam też pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach.

Wilgoć - wróg zdrowia

Powracające przeziębienia, bóle gardła i głowy to objawy mogące świadczyć o tym, że w naszym domu utrzymuje się zbyt duża wilgotność. Aby w pomieszczeniu panował zdrowy i przyjemny klimat, powinna ona wynosić od 35 do 50 procent.

- Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, na naszych ścianach może pojawić się pleśń czy grzyb. Zjawisko to nie tylko szpeci pomieszczenia, ale jest również niebezpieczne dla naszego zdrowia - mówi Grzegorz Bułat z Oknoplastu. Czytaj także: Mieszkanie na parterze - jakie okna wybrać, by uniknąć niebezpieczeństwa włamania i wścibskich spojrzeń?

Ponadto w pomieszczeniach może panować nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nawiewniki umożliwiają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Najczęściej montuje się je w górnych poziomych elementach okna: ramie - czerpnia na zewnątrz i skrzydle - regulator od wewnątrz.

Wentylacja jest niezbędna, ale jaką zastosować?

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór nawiewników. Przed ich zakupem powinniśmy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach chcemy je zamontować. W zależności od wilgotności powietrza, dla zachowania odpowiedniego klimatu potrzebny jest bowiem inny poziom jego przepływu. Zgodnie z obowiązującymi normami, ilość powietrza potrzebna do zapewnienia we wnętrzu dobrego klimatu jest określana średnio na poziomie od 30 do 50 m sześc. na godzinę. Jednak są pomieszczenia, w których ze względu na dużą wilgoć ilość ta jest znacznie większa na przykład kuchnia z kuchenką gazową lub węglową.

- Tu powinno docierać aż 70 m sześc. powietrza na godzinę - wyjaśnia Grzegorz Bułat.

Czytaj także: Wybierasz okno? Uważaj na szyby! - Poradnik, jak wybrać okna

Na rynku obecnie są dostępne nawiewniki Aereco i Ventair, które możemy dobrać do każdego rodzaju pomieszczeń. Aereco to nawiewniki higrosterowane, które działają automatycznie, zwiększając lub zmniejszając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair zapewniają natomiast stały, ustalony przez nas dopływ powietrza, niezależnie od zmian wilgotności i ciśnienia. Dzięki temu możemy je zastosować również w kuchni czy łazience, gdzie używa się otwartego płomienia, pochodzącego na przykład z kuchni gazowej czy z pieca.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także