Nie obawiajmy się przeszklenia

Nie obawiajmy się przeszklenia

Duże okna cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród architektów, jak i inwestorów. Otwierają one nasze wnętrza na malownicze widoki, co daje nowe możliwości ciekawych aranżacji.

Wraca moda na duże i eleganckie oknaNiektórych jednak przed spełnieniem marzeń o przestrzeni i swobodzie powstrzymują wątpliwości dotyczące dużych okien.

Przeszklone powierzchnie prezentują się imponująco niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest urządzone nowocześnie, czy tradycyjnie. Krajobraz za oknem łączący się z wnętrzem powiększa je i wprowadza do domu niepowtarzalny styl. Część osób przed wstawieniem dużych przeszkleń ma jednak pewne wątpliwości.

Czy zimą straty ciepła nie będą zbyt wysokie? Czy latem pomieszczenia nie będą nadmiernie się nagrzewały? A co, jeśli dużą szybę stłucze dziecko?

Słonecznie i ciepło przez cały rok

Zamontowanie w domu okien pokaźnych rozmiarów może nasuwać obawy o nadmierne starty ciepła.

- Duże przeszklenia wcale nie muszą oznaczać wysokich opłat za ogrzewanie - mówi Dariusz Saferna z Oknoplast. - Ważny jest odpowiedni dobór okien, najlepiej by miały one podwyższoną izolacyjność termiczną. Takie parametry zapewnią nam okna energooszczędne, wyposażone w potrójny pakiet szybowy oraz wielokomorowy profil PVC o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Na korzystny bilans energetyczny budynku wpływa także odpowiednie rozplanowanie okien. Jeśli duże przeszklenia wstawimy od strony południowej, wpuścimy do wnętrza promienie słoneczne i w ten sposób ogrzejemy pokój za pomocą bezpłatnej, naturalnej energii. Okna od tej strony świata nie tylko połączą wnętrze z pięknym ogrodem, czy lasem, ale pozwolą nam też cieszyć się ciepłem i słońcem przez cały rok.

- Warto natomiast ograniczyć liczbę i rozmiar okien od północy. Ta część domu jest bowiem najmniej nasłoneczniona, straty ciepła przez okna nie będą więc kompensowane poprzez energię słoneczną - mówi Dariusz Saferna z Oknoplast.

Wysokie temperatury, za którymi tęsknimy zimą, mogą doskwierać nam w cieplejszych porach roku. Aby ochronić nasze domy przed nadmierną ilością promieni słonecznych, możemy zamontować w oknach żaluzje, markizy, czy rolety. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się kolorami, materiałami, z których zostały wykonane oraz komfortem użytkowania.

Bezpieczne szyby warstwowe lub hartowane

Nasz dom urządzamy tak, aby był bezpieczny, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci. Blokujemy wtedy szafki, odgradzamy wyjście na schody, a wszystkie przedmioty, które mogą się łatwo stłuc, stawiamy odpowiednio wyżej.

Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z dużych przeszkleń. Takie okna można bowiem wyposażyć w szyby warstwowe lub ze szkła hartowanego. Szyby warstwowe to takie, w których tafle szkła są ze sobą połączone specjalną folią. Dzięki temu szyba jest bardziej odporna na stłuczenie. Nawet wtedy, kiedy dziecko rzuci w okno ciężką zabawką i szyba pęknie, to jej kawałki pozostaną na folii ograniczając ryzyko zranienia.

- Inną możliwością jest montaż szyb ze szkła hartowanego. Szyba taka ma także większą wytrzymałość mechaniczną od zwykłej szyby, a przy rozbiciu pęka na drobne kawałki, które mają tępe, zaokrąglone krawędzie i nasza pociecha nie powinna się skaleczyć - mówi Dariusz Saferna.

Aranżacja wnętrza to wielka sztuka

Chociaż najczęściej duże okna montuje się w salonie, to nie musimy się ograniczać tylko do tej części domu. Jeżeli nasz dom otacza piękny ogród lub las, duże przeszklenia sprawdzą się także w sypialni, z której będziemy mogli podziwiać widoki jeszcze przed wstaniem z łóżka. Możemy także rozważyć wstawienie takich przeszkleń do dużej łazienki.

Projektując rozmieszczenie okien w domu, trzeba mieć na uwadze, oprócz funkcji pomieszczeń, także ich metraż. Przeszklenia znacznych rozmiarów mogą zamienić nawet niewielki pokój w luksusowy salon. Planując wystrój wnętrz, pamiętajmy, że przeszklone powierzchnie zabiorą nam przestrzeń do ustawienia sprzętów i mebli. Zanim zdecydujemy się na montaż dużych przeszkleń, powinniśmy zwrócić uwagę na widok, jaki będziemy mieli za oknem. Jeśli bowiem jest to ruchliwa ulica, lepiej chyba zrezygnować. Spełnieniem marzeń byłby piękny krajobraz - na przykład jezioro, las, czy ogród.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także