Niezastąpiona płyta gipsowo-kartonowa

Niezastąpiona płyta gipsowo-kartonowa

Każdemu architektowi marzy się projektowanie ogromnych przestrzeni, nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, bez nacisku na ekonomiczny funkcjonalizm. Płytę g-k można wykorzystać na wiele różnych sposobów!

Dzięki płytom g-k można stworzyć ciekawe półki.Rzeczywistość jest jednak taka, że opisane wnętrza zdarzają się dość rzadko, a większość projektów dotyczy większych lub mniejszych domów, apartamentów i mieszkań. Ogromne rezydencje z klientami pozostawiającymi wolność projektantowi w kształtowaniu formy i wyborze elementów wyposażenia wnętrza to marzenie projektantów spełniające się tylko czasami.

Niewielkie przestrzenie

To oczywiście pojęcie względne: dla jednych salon trzydziestometrowy to szczyt marzeń, dla innych osiemdziesięciometrowy byłby może wystarczający. Jedno jest pewne: zaprojektowanie atrakcyjnego i funkcjonalnego wnętrza na powierzchni, jaką dysponują oferowane na rynku mieszkania i apartamenty, nie jest łatwe. I tu przychodzi nam z pomocą płyta gipsowo-kartonowa, a właściwie nasze pomysły, co przy jej użyciu możemy stworzyć.

Wbudowane elementy

To bardzo modne rozwiązanie: wklejamy meble, sprzęty gospodarstwa domowego, telewizory i półki w ściany. Taki układ tylko pozornie zdaje się zmniejszać przestrzeń. Wstawione do pomieszczenia ot tak, po prostu duże gabarytowo elementy, o przeróżnych kształtach i wielkościach, nie dość że wprowadzają estetyczny chaos, to jeszcze zagracają przestrzeń. Wybudowanie ścianki, w którą wkleimy np. lodówkę lub szafki, uporządkowuje przestrzeń, daje możliwości dowolnej zabawy z podkreśleniem kolorem czy fakturą układu brył i dodatkowy "nibydrobiazg", jakim jest brak kurzu na sprzętach.

Dzięki płytom g-k można stworzyć obudowę okna wraz z oświetleniem.Takie wbudowanie wykorzystałam w omawianym apartamencie w kuchni i przy projektowaniu ściany z telewizorem i zestawem kina domowego. Radzę, zanim rozpoczniemy projektowanie takiej zabudowy, poznać dokładnie wymiary wszystkich urządzeń mających się tam znaleźć. To i tak nie uchroni państwa przed ewentualnymi niespodziankami, szczególnie w przypadku zmian sprzętu dokonanych już po wybudowaniu ściany, tak jak to miało miejsce w opisywanym mieszkaniu.

Na szczęście nisza na telewizor została przewidziana dużo większa niż wskazywały na to wymiary wybranego przez inwestora sprzętu. Podobno nie ma za dużych telewizorów - to męska opinia, potwierdzona wieloletnim doświadczeniem projektanta wnętrz.

Półki i nisze

Można wstawić do pokoju regał z drewna lub płyty, a można - jak w naszym przykładzie - stworzyć go z płyt gipsowo-kartonowych, pomalować zmywalną farbą i ułożyć szklaną albo drewnianą półkę. To dla łatwiejszego sprzątania. Dla formy lepiej jest pozostawić tylko pomalowane półki i nisze z płyt gipsowo-kartonowych.

Wpuszczenie w każdą półkę niewielkiego halogenu podkreśliło rytm i nastrój. Inne działanie światłem sprawiło, że trzy kwadratowe nisze "świecą" całym swoim wnętrzem.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabela Kozek-Gil, projektantka wnętrz (Dziennik Zachodni. Modne Wnętrza)

Polecamy Ci również

Zobacz także