Na dworze coraz zimniej. Włączamy więc ogrzewanie. Zapominamy jednak, że nowoczesne grzejniki mogą pracować w wersji podstawowej lub uzupełnionej o dodatkowe funkcje.

Czytaj także: Zielone rozwiązanie dla Twojego domu - zmodernizuj system grzewczy i oszczędzaj energię
o Grzałka
Elektryczna grzałka to prosty sposób, by drabinkowy grzejnik łazienkowy mógł dogrzewać pomieszczenie i pełnić rolę suszarki do wilgotnych ręczników także poza sezonem grzewczym. Musimy tylko pamiętać, by odpowiednio dobrać moc grzałki do mocy grzejnika. Zasada jest prosta: moc grzałki nie powinna być większa od mocy grzejnika. Dobranie grzałki o większej mocy może szybko doprowadzić do zbyt dużego wzrostu temperatury (i ciśnienia) w grzejniku, a to grozi jego uszkodzeniem.
Czytaj także: Przygotowania do sezonu grzewczego. Ogrzej mieszkanie tanio i skutecznie
o Termostat
Grzejnik płytowy czy żeberkowy przeznaczony do pomieszczeń o normalnej wilgotności - czyli do pokojów dziennych, sypialni, przedpokojów itd. - może pracować oszczędniej dzięki termostatowi. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy nastawioną na termostacie wielkość, np. 21 stopni Celsjusza, następuje ograniczanie przepływu gorącej wody przez grzejnik, a gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej wartości, zawór przepuszcza więcej wody - i wtedy jest cieplej. Termostat daje więc duży komfort cieplny, a jednocześnie sprawia, że system grzewczy jest oszczędny.
Czytaj także: Sposób na piękny grzejnik - czyli na co zwracać uwagę przy zakupie grzejnika?
o Zawory odcinające
Zamontowanie zaworów odcinających przy podłączeniach grzejnika oszczędzi nam kłopotów, gdy instalacja grzewcza będzie wymagała poprawek. Wówczas nie trzeba będzie spuszczać wody z całej instalacji, wystarczy zakręcić zawory.