Niezbędny dodatek do grzejnika - grzałka, termostat, zawory...

Niezbędny dodatek do grzejnika - grzałka, termostat, zawory...

Na dworze coraz zimniej. Włączamy więc ogrzewanie. Zapominamy jednak, że nowoczesne grzejniki mogą pracować w wersji podstawowej lub uzupełnionej o dodatkowe funkcje.

Na dworze coraz zimniej. Włączamy więc ogrzewanie. Zapominamy jednak, że nowoczesne grzejniki mogą pracować w wersji podstawowej lub uzupełnionej o dodatkowe funkcje."Wyposażenie dodatkowe" większości z nas kojarzy się przede wszystkim z samochodem, warto jednak wiedzieć także, co możemy podłączyć do grzejnika.

Czytaj także: Zielone rozwiązanie dla Twojego domu - zmodernizuj system grzewczy i oszczędzaj energię

o Grzałka

Elektryczna grzałka to prosty sposób, by drabinkowy grzejnik łazienkowy mógł dogrzewać pomieszczenie i pełnić rolę suszarki do wilgotnych ręczników także poza sezonem grzewczym. Musimy tylko pamiętać, by odpowiednio dobrać moc grzałki do mocy grzejnika. Zasada jest prosta: moc grzałki nie powinna być większa od mocy grzejnika. Dobranie grzałki o większej mocy może szybko doprowadzić do zbyt dużego wzrostu temperatury (i ciśnienia) w grzejniku, a to grozi jego uszkodzeniem.

Czytaj także: Przygotowania do sezonu grzewczego. Ogrzej mieszkanie tanio i skutecznie

o Termostat

Grzejnik płytowy czy żeberkowy przeznaczony do pomieszczeń o normalnej wilgotności - czyli do pokojów dziennych, sypialni, przedpokojów itd. - może pracować oszczędniej dzięki termostatowi. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy nastawioną na termostacie wielkość, np. 21 stopni Celsjusza, następuje ograniczanie przepływu gorącej wody przez grzejnik, a gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej wartości, zawór przepuszcza więcej wody - i wtedy jest cieplej. Termostat daje więc duży komfort cieplny, a jednocześnie sprawia, że system grzewczy jest oszczędny.

Czytaj także: Sposób na piękny grzejnik - czyli na co zwracać uwagę przy zakupie grzejnika?

o Zawory odcinające

Zamontowanie zaworów odcinających przy podłączeniach grzejnika oszczędzi nam kłopotów, gdy instalacja grzewcza będzie wymagała poprawek. Wówczas nie trzeba będzie spuszczać wody z całej instalacji, wystarczy zakręcić zawory.

Oceń artykuł
3,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: MU (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także