Nowa kolekcja IKEA PS 2012 "Dizajn wzbogaca każde wnętrze"

Nowa kolekcja IKEA PS 2012 "Dizajn wzbogaca każde wnętrze"

28 kwietnia 2012 roku do wszystkich sklepów IKEA w Polsce zostanie wprowadzona najnowsza kolekcja IKEA PS (Post Scriptum). Kolekcja IKEA PS 2012, pod hasłem "Dizajn wzbogaca każde wnętrze", obejmuje 46 wyjątkowych produktów łączących w sobie innowacyjność zastosowanych rozwiązań z niezwykle bogatym dorobkiem IKEA w zakresie wzornictwa.

Nowa kolekcja IKEA PS 2012 "Dizajn wzbogaca każde wnętrze"Jest to już siódma kolekcja z serii IKEA PS. Nad jej stworzeniem pracowało 19 projektantów firmy z całego świata. Kolekcja IKEA PS 2012 została zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Meblowych w Mediolanie, które odbyły się w dniach od 17 do 22 kwietnia 2012 roku. Ponadto wybrane produkty z nowej kolekcji można oglądać do 7 maja w restauracji Śródmiejska w Warszawie.

Najnowsza kolekcja IKEA PS 2012 czerpie swoje inspiracje z ponad 60-letniej historii wzornictwa IKEA. Stworzone projekty nie stanowią jedynie przedmiotów z dawnych lat przywróconych do życia, ale są innowacyjne pod względem formy, funkcji oraz zastosowanych materiałów. Kolekcja obejmuje m. in. krzesła, stoliki, komody, regały, misy, lampy, tekstylia i inne akcesoria wyposażenia wnętrz wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak drewno, zwłaszcza bambusowe, tworzywo PET z recyklingu, kompozyty polimerowo-drzewne (WPC) czy len.

Produkty te są wielofunkcyjne, zabawne i zaskakujące. Każdy z nich posiada swoją niepowtarzalną historię, a ich niewątpliwym atutem jest to, że zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach wielu ludzi. Przykładowe produkty z najnowszej kolekcji IKEA PS to lampa podłogowa z kloszem z tiulu ułożonego na kształt sukienki, wykorzystująca oświetlenie LED, stolik składający się z trzech części, które można zestawić razem lub używać osobno (każdy stolik ma inny plastikowy blat: o płaskiej powierzchni, z jedną lub z czterema miskami), półka na buty, która może służyć jednocześnie jako ławka czy witryna prezentująca wstawione do niej przedmioty niczym oprawione w ramy.

"W świecie wzornictwa modne jest dyskutowanie o klasycznych przedmiotach vintage i wprowadzanie nowych produktów w starym stylu. Zawsze powtarzaliśmy jednak, że nie chcemy powielać starych wzorów. Nie o to chodzi w kolekcji IKEA PS. Nie byłoby to nic nowego i nie przyczyniłoby się do rozwoju IKEA. Zamiast tego, staramy się czerpać inspirację z przeszłości, aby móc tworzyć innowacyjne produkty, które należą bardziej do przyszłości" - powiedział Peter Klinkert, kierownik projektu IKEA PS. "Każdy produkt w pewnym sensie opowiada własną historię, ale kolekcji IKEA PS nie tworzymy tylko po to, aby prowadzić intelektualny dyskurs o naszej pasji do projektowania. Chodzi o to, by tworzyć produkty, które będą trafiały do wielu ludzi, do wielu zwykłych domów, bo dobry dizajn wzbogaca każde wnętrze" - dodał Peter Klinkert.

Pierwsza kolekcja IKEA PS pod nazwą "Demokratyczne wzornictwo" została zaprezentowana w 1995 roku i okazała się ogromnym sukcesem. Zdecydowanie przyczyniła się ona do odświeżenia skandynawskiej tradycji projektowania, wywołując duże zainteresowanie i poruszenie w świecie dizajnu. Kolejne kolekcje z tej serii ukazywały się w latach 1998, 2001, 2003, 2006 oraz 2009, a każda z nich była poświęcona innej tematyce.

Ostatnia kolekcja IKEA PS z 2009 roku, pod hasłem "Niekończąca się opowieść o wzornictwie", nawiązywała do korzeni firmy, inspirowała do zabawy dizajnem oraz do szukania innowacyjnych sposobów na zmniejszanie zużycia zasobów wykorzystywanych do produkcji mebli oraz akcesoriów wyposażenia wnętrz.

Kolekcje IKEA PS stanowią świetny przykład, jak dużą wagę IKEA przywiązuje do wzornictwa. Kładzie w nich nacisk na oferowanie skandynawskich mebli o nowatorskim wzornictwie, przy jednoczesnym zachowaniu tego, co wyróżnia firmę IKEA i czyni ją wyjątkową - dobrego dizajnu w przystępnych cenach dla wielu ludzi.

Interaktywna wystawa fotografii w warszawskiej restauracji Śródmiejska

Jeszcze przed wprowadzeniem najnowszej kolekcji IKEA PS 2012 do sklepów, w dniach od 12 kwietnia do 7 maja 2012 roku, wybrane produkty wchodzące w jej skład, będzie można zobaczyć w warszawskiej restauracji Śródmiejska. Przedmioty te wzbogacą wnętrze i będą używane przez gości restauracji jako zwykłe, aczkolwiek nieprzeciętne elementy wystroju sali. Goście restauracji będą też mogli oglądać interaktywną wystawę fotografii z produktami z kolekcji IKEA PS 2012 w roli głównej. Zdjęcia pochodzą w większości z polskich mieszkań i zostały wykonane m. in. przez polskich blogerów.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także